19 Janar 2019

Hapet panairi botëror për teknologjinë industriale "Hannover Messe"

Hannover, 23 prill - Mbrëm u hap panairi botëror për teknologjinë industriale "Hannover Messe" 2018, me temë "Industri e integruar, lidhje dhe bashkëpunim".

Kancelarja gjermane Angela Merkel tha në ceremoninë e hapjes se gjatë 70 viteve nga krijimi i ekspozitës, "Hannover Messe" ka dëshmuar përparim dhe novacion, duke pasqyruar prirjen e zhvillimit të industrisë së ardhshme.

Ajo shtoi se Kina dhe ShBA-ja janë shumë aktive në zhvillimin e inteligjencës artificiale, dhe Gjermania do të shtojë investimet në këtë fushë.

Panairi i këtij viti tërhoqi mbi 5000 kompani nga 75 vende e rajone të botës. Kina u rendit e dyta për numrin e kompanive pjesëmarrëse, pas vendit organizator Gjermania.

Ndër kompanitë kineze marrin pjesë CASIC, Huawei dhe Haier. Këto kompani do të shpalosin aftësitë dhe arritjet në fushën e prodhimit, duke zgjeruar bashkëpunimin ndërkombëtar.

Kalendari

Ngjarjet e datës 18 janar 2019

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit me kryetarët e grupeve parlamentare. (Ndërtesa e Kuvendit, salla  C-301, ora 8:30)

- Kryeministri Ramush Haradinaj pret në takim 120 studentë nga Vjena dhe Venediku nga programi i studimeve  “Europian  Master in Human Rights and Democratisation”. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00 - vetëm pamje)

- Kryetar i Sindikatës së Pavarur të Arsimit të Shqipërisë, Nevruz Kaptelli me bashkëpunëtoret e tij vizitojnë Sindikatën e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës e Kosovës të cilët së bashku me Këshillin Grevistë Qendror do t'i vizitojnë grevistët e shkollës fillore “Dardania”. (Shkolla fillore Dardania, ora 10:00)

- Qendra e Lëvizjes Vetëvendosje! në Prishtinë mban konferencë për media. (Zyrat e Vetëvendosjes, ora 11:00)

- Kryetar i Sindikatës së Pavarur të Arsimit të Shqipërisë, Nevruz Kaptelli me bashkëpunëtoret e tij vizitojnë Sindikatën e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës e Kosovës të cilët së bashku me Këshillin Grevistë Qendror do t'i vizitojnë grevistët çerdhes “Gëzimi Ynë”. (Objekti i çerdhes “Gëzimi Ynë” në Prishtinë, ora 11:00)

- Drejtori i Klinikës Emergjente, dr. Basri Lenjani, do të mbajë konferencë për medie. Në konferencë do të jepet qëndrimi zyrtar në lidhje me videon që ka qarkulluar në medie, për kinse mos ofrimin e shërbimeve shëndetësore ndaj një qytetari. (Klinika Emergjente, ora 13:00)