18 Janar 2021

General Motors premton 1,9 miliardë euro për Opelin

Frankfurt, 3 mars - Kompania amerikane e prodhimit të automobilave "General Motors” është e gatshme të japë edhe 1,9 miliardë euro për ristrukturimin e “Opelit”, veç 600 milionë eurove të dhënë deri tani.


GM është tashmë e gatshme të kontribuojë me më tepër se 50 për qind në nevojat e përgjithshme të financimit në formën e huave për filialin e tij.
    
"Si pasojë, të gjitha garancitë e kreditit të kërkuara qeverive evropiane do të zvogëlohen do të zvogëlohen nga 2,7 miliardë në 2 miliardë", thuhet në një komunikatë të “General Motors”.
    
Kostoja e përgjithshme e ristrukturimit, e vlerësuar deri tani në 3,3 miliardë euro, është rishikuar me rritje në 415 milionë me kërkesën e qeverive evropiane "për të mbajtur parasysh pasojën e një evolucioni negativ të tregjeve".
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 18 Dhjetor 2020

- Ministria e Punëve të Brendshme bën përurimin e aneks-objektit të Agjencisë së Kosovës për Forenzikë. (Objekti i Agjencisë, që gjendet afër ish-fabrikës së amortizatorëve, ora 9:30)

- Mbahet seanca gjyqesore ndaj te pandehures Mimoza Pajaziti. (Gjykata Themelore në Ferizaj, Salla nr.II, ora 9:30)

- Me rastin e fillimit të gjysëmvjetorit të dytë të vitit shkollor kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka dhe drejtoresha e Drejtorisë Komunale të Arsimit, Xhemile Thaçi Vezgishi, do të vizitojnë shkollën fillore "Lekë Dukagjini" dhe Gjimnazin "Remzi Ademaj", ora 10:00. (Nisja e organizuar nga Shtëpia e Bardhë, ora 9:40)

- Këshilli Prokurorial i Kosovës mban takimin e 193-të në të cilin pritet të votohet për Kryesuesin dhe Zëvendëskryesuesin e ri të Këshillit Prokurorial të Kosovës. (Online, ora 10:00)

- Mbahet seanca gjyqesore ndaj te pandehurit Emin Stublla për vrasje në tentativë. (Gjykata Themelore në Ferizaj, Salla nr.II, ora 10:00)

- Ministri në detyrë i Drejtësisë, Selim Selimi do të mbajë konferencë për media. (Holli i Ministrisë së Drejtësisë, ora 11:00)

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi do të ndajë çmimin vjetor “Anton Çetta”. (Ambientet e Bibliotekës Kombëtare të Kosovës, ora 11:00)

- Kryeministri në detyrë, Avdullah Hoti, merr pjesë në Inaugurimin e shkollës “Dëshmorët e kombit” në fshatin Dobresh të Komunës së Vitisë. (Dobresh, Komuna e Vitisë, ora 14:00)

- Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, prezenton Programin Zgjedhor 2021-2025. (Biblioteka Kombëtare, ora 15:00)