02 Mars 2021

Bie prodhimi industrial i BE-së

Bruksel, 17 prill - Prodhimi industrial i BE-së shënoi rënie për 1.3 për qind në shkurt, që kur u shfaq koronavirusi i ri në kontinent, në krahasim me të njëjtin muaj të vitit të kaluar, raportoi të enjten zyra e statistikave të bllokut.

Eurostat bëri të ditur se shifra gjithashtu ishte më e ulët për 1.9 për qind në eurozonë gjatë të njëjtës periudhë.

Zona e eurozonës apo ZE19 përfaqëson vendet anëtare që përdorin monedhën e vetme - euro, ndërsa BE27 përfshin të gjitha vendet anëtare të bllokut.

Në BE, midis grupeve kryesore industriale, prodhimi i mallrave kapitale ra më së shumti, duke ulur me 3.1 për qind nga viti në vit në shkurt.

Midis shteteve anëtare, uljet më të larta vjetore u regjistruan në Luksemburg (-8.0 për qind), Irlandë (-6.8 për qind) dhe Greqi (-3.5 për qind).

"Rritjet më të larta janë vërejtur në Maltë (+10.5 për qind), Poloni (+3.6 për qind) dhe Slloveni (+2.4 për qind)", theksoi Eurostat.

Për shkak të pandemisë së COVID-19, e cila infektoi mbi 2 milionë njerëz në mbarë botën dhe shkaktoi rreth 137,000 vdekje, disa sektorë, përfshirë fabrikat, janë përballur me probleme lidhur me masat parandaluese.

Kalendari

Ngjarjet e datës 2 Mars 2021

- U.d. Presidentja Vjosa Osmani pret në takim të ngarkuarin e BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak. (Kabineti i Presidentes, ora 8:00)

- Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Enver Hoxhaj pret në takim përfaqësuesin e BE-së për dialogun Kosovë - Serbi, Miroslav Lajçak. (Zyret e Selisë Qendrore të PDK-së, ora 9:50 - mediat të marrin pamje nga ky takim)

- Komisioni Rregullativ i Prokurimit Publik dhe USAID në Kosovë, lansojnë dy module të reja të prokurimit elektronik. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

-  Koalicioni ad-hoc i organizatave të shoqërisë civile dhe aktivistëve mbajnë konferencë për media, me ç’rast do të bëhet dorëzimi i përgjigjes në padinë e ngritur nga kompania KelKos Energy Sh.p.k ndaj aktivistes Shpresa Loshaj.  (Para objektit të Gjykatës Themelore, dega Deçan, ora 11:00)  

- Naša Inicijativa organizon protestë paqësore kundër uzurpimit të vendeve të garantuara në parlament si pasojë e një procesi jodemokratik zgjedhor dhe të kompromentuar nga manipulime në zgjedhjet e parakohshme parlamentare më 14 shkurt 2021. (Pikënisja e protestës fillon nga Hotel Grandi, ora 12:00)