20 Shkurt 2020

Bashkohen fabrikat Fiat dhe Peugot

Paris, 19 dhjetor - Grupi italian “Fiat Chrysler Automobiles” (FCA) dhe ai francez “Peugeot Societe Anonyme” (PSA), pronar i markave “Peugeot” dhe “Citroen”, njoftuan të mërkurën akordin për t’u bashkuar me njëri-tjetrin duke krijuar kështu prodhuesin e katërt më të madh të makinave në botë, me të ardhura të kombinuara prej 170 miliardë eurosh.

Të dyja kompanitë thanë se kishin nënshkruar një “marrëveshje kombinimi” detyruese, e cila do të rezultojë në një krijimin e një industrie lidere në këtë fushë, me një gamë më të madhe prodhimi dhe me më shumë aftësi për të investuar në teknologji të reja.

Ato do të zotërojnë secila nga 50 për qind të aksioneve të njësisë së re.

Marrëveshja do të ritrajtësojë sektorin e automobilave, i cili është duke kaluar në një periudhë transformimi aktualisht, me shpenzime të konsiderueshme që janë të domosdoshme për zhvillimin e automjeteve elektrike dhe sistemeve të vetëdrejtimit.

Në bazë të kësaj marrëveshjeje, do të krijohet një grup që do të kursejë 3,7 miliardë euro në vit, me fitim operativ prej më shumë se 11 miliardë eurosh, me një fuqi punëtore mbi 400.000 persona dhe me shitje totale prej 8,7 milionë automjetesh, të cilat do ta rendisin këtë prodhues përpara gjigantit amerikan “General Motors” dhe atij koreanojugor “Hyundai-Kia”.

Shitjet e kompanisë së re në Evropë do të tejkalojnë madje edhe ato të grup gjerman “Volkswagen”, i cili ka mbizotëruar historikisht në këtë industri në rajon.

Carlos Tavares i Grupit PSA do të jetë CEO-ja i njësisë së re me një mandat fillestar 5-vjeçar, së bashku me drejtuesin e Grupit FCA, John Elkann, anëtar i familjes industrialiste italiane “Agnelli”, themeluese dhe pronare e kompanisë në fjalë.

Grupet PSA dhe FCA u shprehën se ata presin që kjo marrëveshje të realizohet brenda 12-15 muajve të ardhshëm duke iu nënshtruar miratimit të aksionarëve dhe lejeve rregulluese.

Njoftimi erdhi pasi të dyja kompanitë konfirmuan në fund të tetorit se po ndiqnin bisedimet e bashkimit.

Kalendari

Ngjarjet e datës 20 shkurt 2020 - Behën homazhe në nderim te jetës dhe veprës së heroit, Selman Vojvoda. (Varri i heroit, në Llaushë të Skenderajt, ora 9:00)

- Mbahet takimi me Misionin e Komisionit Evropian për Vlerësimin e Programit për Reforma në Ekonomi dhe diskutimin mbi rekomandimet e politikave. (ndërtesa e Qeverisë salla P38,  ora 9:30)

- Administrata Tatimore e Kosovë do të mbaj seminar me tatimpaguesit e regjionit të  Prishtinës ku prezent do të jetë edhe Drejtori i Përgjithshëm i ATK-së Ilir Murtezaj. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Bëhet konstituimi i Komisionit për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 204, ora 11:00)

- Kryetari i komunës së Istogut, Haki Rugova do ta pres në takim ambasadorin bullgar në Kosovë. (Zyra e Kretarit Haziri, ora 11:00)

- Komuna e Rahovecit mban diskutimi publik lidhur me Draft Planin Komunal të Veprimit për Efiçiencë të Energjisë dhe Planin Lokal për Veprim në Mjedis. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit Komunal të Rahovecit, ora 11:00)

- Kryeministri Albin Kurti dhe Kryetarja e Kuvendit, dr. Vjosa Osmani marrin pjesë në manifestimin “ 31-vjetori i Grevës së Minatorëve të Trepçës”. (Miniera e Trepçës në Stantërg, ora 11:00)

- Bëhet konstituimi i Komisionit për Ekonomi, Punësim, Tregti, Industri dhe Investime Strategjike. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 11:00)

- Mbahet ceremonia e dorëzimit te donacionit për qerdhën “Gëzimi Ynë” në Istog nga Ambasada e Bullgarisë. (Qerdhja “Gëzimi Ynë” në Istog, ora 11:30)

- Mbahet ceremonia e promvimit të librit" Obstetrika",  të Prof. dr. Shefqet Lulaj. (Bibloteka Kombëtare "Pjetër Bogdani", ora 12:00)

- Mbahet akademi përkujtimore për dëshmorin e Kosovës, Selman Vojvoda, në 30 vjetorin e rënies së tij. (Teatri Kombëtar, ora 12:00)

- Ministri i Punëve të Brendshme dhe Administratës Publike, z. Agim Veliu do të pres në takim ambasadorin amerikan në Kosovë, z Philip Kosnett. (objekti kryesor i MPBAP-së, ora 13:00)

- Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu do të mbajë konferencë për media. (Objekti I Ministrisë, ora 13:00)

- Promovohet revista “Intro”, që është produkt i punës së studentëve të vitit të tretë të Departamentit të Gazetarisë, në kuadër të lëndës "Menaxhim i medias". (Amfiteatri i Fakultetit të Filologjisë në Universitetin e Prishtinës, ora 14:00)

- Komuna e Mitrovicës mban debat publik lidhur me rregulloren për realizimin e të drejtave të fëmijëve përmes sistemit qeverisës komunal miqësor për fëmijët. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit të Komunës të Mitrovicës, ora 14:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës me rend dite rekomandim për certifikimin e kandidatëve për zgjedhjet e jashtëzakonshme për kryetar të komunës së Podujevës. . (Objekti i KQZ-së, ora 15:30)

- Zhvillohet ndeshja basketbolliste mes Kosovës dhe Islandës. (Pallati i Rinisë dhe Sportit në Prishtinë, ora 19:00)