20 Janar 2021

Ari, instrumenti më fitimprurës në Turqi

Ankara, 13 korrik - Ari ishte instrumenti financiar më fitimprurës në muajin qershor në Turqi, me 5,43% fitim i pasuar nga dollari amerikan me 2,60  për qind.

Instrumenti financiar që solli më shumë fitime në muajin qershor në Turqi ishte kallëpi i arit.

Investuesit në ar siguruan në një muaj 5,43 për qind fitim.

Arin e shoqëroi dollari amerikan me 2,60% fitim, dhe interesat e kursimeve në monedhën vendase me 1,23 për qind.

E vlerësuar në bazë viti bursa ishte instrumenti investues më fitimprurës me 45,39 për qind fitim.

Ndërsa euro ishte instrumenti i vetëm që e zhgënjeu investitorin në muajin qershor.

Investuesit në euro në muajin qershor pësuan një humbje në 0,49 për qind.

Kalendari

Ngjarjet e datës 20 Dhjetor 2020

- Mbahet seanca e parë gjyqësore me rastin e padisë për diskriminim të qytetarit me aftësi të kufizuar, Faruk Kukaj ndaj komunës së Prishtinës. (Gjykata Themelore e Prishtinës, ora 9:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka dhe drejtoresha e Drejtorisë Komunale të Arsimit, Xhemile Thaçi Vezgishi, do të bëjnë përurimin e sallës së edukatës fizike në shkollën “Dy Dëshmorët e Zhurit”. (Fshati Zhur, ora 10:00 - nisja nga Shtëpia e Bardhë, ora 9:20)

- Mbahet seanca gjyqësore ndaj të pandehurit Brahim Krusha për Keqpërdorimi seksual te personave nen moshën 16 vjeçare. (Gjykata Themelore në Ferizaj, Salla nr.II, ora 9:30)

- Shoqata "Miqtë e Amerikës" organizon me moton "E para SHBA-ja" ku do të festohet inaugurimi i Presidentit të 59 të SHBA-ve Joe Biden dhe zëvëndes Presidentës Kamala Harris. (Restauranti "Liburnia" në Prishtinë, ora 12:00)   

- Mbahet seanca gjyqësore ndaj të pandehurit Albert Ramadni për çështjen penale të vrasjes së rëndë. (Gjykata Themelore në Ferizaj, ora 9:30)

- Mbahet seanca për rastin e ish-drejtorit të Policisë, Rashit Qalaj. (Gjykata Themelore në Pallatinë e Drejtësisë, 13:30)

- Kryeministri në detyrë, Avdullah Hoti, viziton Qendrën Rekreative Sportive në Brezovicë. (Brezovicë, ora 14:00)

- Kryeministri në detyrë, Avdullah Hoti, takon bizneset e udhëhequra nga gratë në Komunën e Shtërpcës. (Hoteli “THE ROCK”, Shtërpcë, ora 16:00)