27 Prill 2018

Rusia ndihmon Turqinë të ndërtojë centralin e parë elektrik bërthamor

Ankara, 4 prill - Rusia do të ndihmojë Turqinë të ndërtojë centralin e parë elektrik bërthamor të vendit.

Centrali 'Akkuyu', një investim me vlerë prej 20 miliardë dollarësh amerikanë, ndodhet në provincën Mersin të Turqisë Jugore. Ai do të ndërtohet nga kompania shtetërore e energjisë bërthamore e Rusisë, Rosatom.

Centrali do të përbëhet nga katër agregate, secili prej të cilëve mund të prodhojë 12 mijë megawat energji elektrike. Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan u shpreh në praninë e homologut rus Vladmir Putin, se kostoja e këtij projekti mund të shkojë përtej planifikimit fillestar.

"Për momentin, kostoja e ndërtimit është (parashikuar) në 20 miliardë dollarë amerikanë. Por besoj se investimi përfundimtar mund ta tejkalojë këtë shifër. Miku im, presidenti Vladmir Putin ka bërë përpjekje të mëdha për realizimin e kaq shumë investimeve në vendin tonë. Turqia do të sigurojë 10% të energjisë së përgjithshme elektrike nga ky central bërthamor. Ndërkohë, është në ndërtim e sipër, gazsjellësi 'Rrjedha e Turqisë'. Puna për linjën e dytë po vazhdon me shpejtësi", tha kreu i shtetit Erdogan.

Centrali bërthamor është pjesë e planit të Erdoganit "Vizion 2023", në kuadrin e 100 vjetorit të themelimit të Turqisë moderne.

Projekti do të pakësojë edhe varësinë e Turqisë ndaj importimit të energjisë.

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 Prill 2018 - Ministria e Zhvillimit Ekonomi organizon konferencë për të shënuar Ditën Ndërkombëtare të Vajzave në TIK. (Ndërtesa e AUK, rruga për Gërmi, ora 9:00)

- Grupi Parlamentar i Lidhjes Demokratike të Kosovës do të vendos lule tek përmendorja dedikuar personave të zhdukur. (Përballë Kuvendit të Kosovës, ora 9:30)

- Mbahet ushtrimi i fundit i Shpatës së Argjendtë i cili do të zhvillohet në praninë e Vizitorëve të shquar dhe kryetarëve të të gjitha institucioneve pjesëmarrëse (Kampin Pomozatin, ora 9:30)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në mbledhjen e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:30)

- Mbahet seanca e jashtëzakonshme e Kuvendit të Republikës së Kosovës në të cilën do të mabahet debat parlamentar për personat e pagjetur. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

 - Kryeministri Ramush Haradinaj bënë homazhe në nderim të viktimave në Kompleksin Memorial në Mejë, Komuna e Gjakovës. (Kompleksi Memorial në Mejë, Komuna e Gjakovës, ora 11:40)

- Komisioni Qeveritar për Persona të Zhdukur në bashkëpunim me Këshillin Koordinues të Asociacioneve Familjare te të Zhdukurve të Kosovës organizon tubimi përkujtimor. (Kompleksi Memorial në Mejë, Komuna e Gjakovës, ora 12:00)
 
- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në Tubimin Qendror Përkujtimor në Kompleksin Memorial në Mejë, Komuna e Gjakovës. (Kompleksi Memorial në Mejë, Komuna e Gjakovës, ora 12:00)

- Mbahet ushtrimi i fundit i Shpatës së Argjendtë i cili do të zhvillohet në praninë e vizitorëve të shquar dhe kryetarëve të të gjitha institucioneve pjesëmarrëse. (Aeroporti Ushtarak në Sllatinë, ora 12:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, do të marrë pjesë në Tubimin Përkujtimor në Kompleksin Memorial në Meje të Gjakovës. (Meje të Gjakovës, ora 12:00)

- Në vazhdën e aktivitetit “Ditët e Kuvendit”, të premten, më 27 prill 2018, mbahet takimi i deputetëve të Kuvendit të Republikës së Kosovës me qytetarë të Prizrenit. (Shtëpia e Kulturës “Xhemajli Berisha”, Prizren, ora 14:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, do të marrë pjesë në takimin e liderëve rajonalë që mbahet në Shkup, në kuadër të procesit të Brdo Brijunit. (Shkup, ora 16:00)

- Nisma e të Rinjve për të Drejtat e Njeriut organizon aksionin simbolik me rastin e Ditës Kombëtare për Personat e Pagjetur. (Sheshi Ibrahim Rugova, ora 20:00)