24 Tetor 2021

Ndotja e ajrit shkakton shtatë milionë vdekje të parakohshme në vit

Gjenevë, 23 shtator - Ndotja e ajrit shkakton shtatë milionë vdekje të parakohshme në vit, deklaroi OBSH, që ka vendosur kufij më kufizues për ndotësit kryesorë të ajrit.

Kjo është hera e parë që OBSH ka përditësuar udhëzimet e saj globale të cilësisë së ajrit që nga viti 2005.

“Nuk ka asgjë më thelbësore për jetën sesa ajri. E megjithatë, për shkak të ndotjes së ajrit, akti i thjeshtë i frymëmarrjes shkakton shtatë milionë vdekje në vit, kryesisht për shkak të sëmundjeve jongjitëse”, deklaroi Drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus, në një konferencë për shtyp.

Kjo është arsyeja pse organizata e Kombeve të Bashkuara ka ulur pothuajse të gjitha pragjet e saj referuese, ligjërisht jodetyruese, që kryesisht lidhen me të ashtuquajturit ndotës klasikë: grimca pezull në ajër, ozon, dyoksid nitrogjeni, squfur dhe monoksid karboni.

Kalendari

Ngjarjet e datës 25 Tetor 2021

- Komisioni i Pavarur i Mediave në bashkëpunim me Departamentin e Gazetarisë të UP-së, me rastin fillimit të javës globale për edukimin mbi median dhe informacionin, organizojnë tryezë diskutimi me temën: “Edukimi Medial - Përmbajtjet e papërshtatshme për fëmijë”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Nën patronatin e Kryeprokurorit të Shtetit, Aleksandër Lumezi do të mbahet “Java për të Drejtat e Viktimave të Krimit”, me moton “Së bashku në mbrojtje të viktimave të krimit”. (Hotelin Emerald, ora 10:00)

- GLPS mban tryezë diskutimit me temë “Meritokracia në shërbimin e jashtëm të Kosovës: një sërë rekomandimesh që duhet marrë parasysh”. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:30)

- Punëtorët e Lotarisë së  Kosovës mbajnë protestë në të cilën do të kërkohet miratimi i ligjit për Lotarinë e Kosovës. (Para ndërtesës së Qeverisë, ora 11:00)

- Mbahet konferencë për media lidhur me Festivalin e 12 -të i Filmit të Shkurtër Ballkani Përtej Kufijve. (Kino Armata, ora 12:45)

- Oda e Hotelerisë dhe Turizmit të Kosovës  do të mbajnë tubim për të diskutuar masat e reja. (Golden Imperial, ora 19:00)