10 Dhjetor 2018

Çlirimi i gazeve arrin nivelin më të lartë

New York, 7 dhjetor - Sipas një raporti të ri, çlirimi i gazeve që ngrohin planetin tonë, do të arrijë këtë vit, nivelin më të lartë që ka patur ndonjëherë.

Këto shifra janë treguesi më i fundit, se sa larg arritjes së objektivit të caktuar në Paris në vitin 2015 është bota, për shmangien e ndikimit të ngrohjes globale.

Ky studim vjen ndërsa negociatorët e Kombeve të Bashkuara po takohen në Poloni për raundin më të fundit të bisedimeve për t'iu kundërvënë ndryshimeve klimatike.

Çlirimi i gazeve pritet të rritet 2,7 për qind këtë vit, ndërkohë që vitin e kaluar pati një rritje prej 1.6 për qind. Në 3 vitet paraardhëse çlirimi i gazeve ishte në të njejtin nivel, pa rritje.

"Ndoshta ky vit është i pazakontë", tha autorja kryesore e studimit, Corinne Le Quere, e Universitetit të Anglisë Lindore. "Por ndoshta jo",

shtoi ajo. "Ne mendojmë se çlirimi i gazeve do rritet për disa vjet, në se situata nuk ndryshon në mënyrë drastike."

"Nuk çuditem nga ky fakt", - tha Alex Trembath, i Institutit Kërkimor Breakthrough, që nuk u përfshi në studim. "Ekonomia botëror po rritet dhe mënyra më e lirë për realizimin pjesës më të madhe të kësaj rritjeje, vjen nga teknologjitë e karburanteve fosile."

Sipas parashikimeve, në Kinë që është burimi më i madh në botë i gazeve të efektit serë, çlirimi i gazeve u rrit me 4.7 për qind këtë vit. Studjuesja Le Quere thotë se përpjekja e qeverisë për të fuqizuar ndërtimet dhe për të stimuluar rritjen ekonomike, shtoi kërkesën për lëndë si çeliku, alumini dhe çimento, të cilat shkaktojnë çlirimin e sasive të mëdha gazesh.

Në Shtetet e Bashkuara, qymyri ka vazhduar të zëvendësohet me gazin natyror, më pak ndotës; por si dimri i ftohtë, edhe vera e nxehtë, kanë shtuar kërkesat për energji, duke kontribuar në shtimin me rreth 2.5 për qind të çlirimit të gazeve.

Një faktor në këtë rrijte ka qenë edhe shtimi i përdorimit të naftës për transport. Konsumatorët amerikanë janë duke blerë përsëri makina më të mëdha.

Në 28 vendet e Bashkimit Europian, çlirimi i gazeve u ul me 0.7 për qind, edhe pse çlirimi i gazeve prej naftës u rrit.

Sektori i transporteve është "problemi më i madh në të gjithë botën", tha studjuesja Le Quere. "Nuk jemi duke e ndryshuar aspak situatën e çlirimit të gazeve nga transporti, megjithë faktin se kemi teknologjinë e makinave elektrike,"- tha ajo.

Një lajm i mirë është se energjia e rinovueshme është duke u rritur me shpejtësi. Kjo ka për të ndihmuar në pakësimin e gazeve në atmosferë, edhe me rritjen e madhe ekonomike të një tjetër gjigandi aziatik, Indisë.

"Nuk kemi për të parë çfarë pamë në Kinë në fillim të viteve 2000," kur ky vend e arriti ndotësin më të madh të atëhershëm, Shtetet e Bashkuara e më pas e dyfishoi çlirimin e gazeve", - tha studjuesja Le Quere.

Studjuesi Alex Trenbath paralajmëron megjithatë, se Afrika mbetet një pikëpyetje. "Shohim një rritje vjetore të prodhimit të përgjithshëm të Kinës dhe Indisë me 5-10 për qind, që vjen nga shumë vende të Afrikës Sahariane" - tha ai. "Kjo do të thotë shumë më tepër konsum të naftës dhe të gazit natyror."

Por sipas studjuesit, kjo nuk është diçka e keqe. "Këto janë vende tepër të varfëra, që përpiqen të arrijnë të njëjtin standart jetese, që ne gëzojmë në Shtetet e Bashkuara,"- tha Alex Trenbath.

Kalendari

Ngjarjet e datës 11 dhjetor 2018 - Organi Shqyrtues i Prokurimit fillon me transmetim të drejtpërdrejtë “live stream” të sesioneve të tij, një hap ky në drejtim të një qasjeje më transparente nga ana e këtij institucioni. (Zyra e Organit Shqyrtues të Prokurimit, ish-Banka e Lubjanës, kati i 5-të, ora 10:00)

- Koalicioni i OJQ-ve “Java Kundër Korrupsionit 2018” do të mbajë tryezën e diskutimit me temë “Zbatimi i Ligjit për Parandalimin e Konfliktit të Interesit në ushtrimin e funksionit publik në pushtetin legjislativ”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Shoqata “Miqtë e Amerikës” dhe Komuna e Gjakoves hapin Librin e Zisë, në nderim të Presidentit George H.W. BUSH. (Pallati i Kulturës "Asim Vokshi" në Gjakovë, ora 10:00)

- Në kuadër të Fushatës “Ta Pastrojmë Kosovën” do të organizohet aksion pastrimi në Komunën e Rahovecit. (Rruga kryesore në fshatin Zaqisht të Rahovecit, ora 10:00)

- Shefi i Zyrës së BE-së, Nataliya Apostolova, do të diskutojë me nxënësit e shkollave të mesme me temë "Të mbështesë ndryshimin kulturor: roli i gjeneratave të reja për formësimin e vlerave të së nesërmes".  (Kafiteria Dit' e Nat', ora 10:00)

- Kompania vendore 'Produktet Natyrale të Kosovës' organizon ceremoninë e inaugurimit të linjës së re me teknologji të avancuar për përpunimin e farave të kungullit. (Fabrika 'Produktet Natyrale të Kosovës' në fshatin Loxhë në Pejë, ora 11:00)

- Sindikata e Pavarur e Sektorit Privat të Kosovës të mbajë konferencë për shtyp lidhur me gjendjen e punëtorëve të sektorit privat. (Zyret te BSPK, së ora 11:00)

- Instituti Demokraci për Zhvillim organizon ngjarjen vjetore të shpërblimeve në kuadër të projektit “Leja prindërore për barazi gjinore” që financohet nga Qendra Ndërkombëtare Olof Palme dhe mbështetet nga Qeveria Suedeze. (Libraria Dukagjini, ora 11:00)

- Mbahet tryeza në të cilën do të diskutohet për pakon ligjore kundër korrupsionit, si dhe për punën e institucioneve të drejtësisë në luftën ndaj krimit të organizuar dhe korrupsionit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C-405, ora 11:00)

- Asociacioni i Arkitektektëve të Kosovës dhe Komunës së Gjilanit bën prezantimin e “Bienales së Arkitekturës 2018”, ku do të marrin pjesë edhe përfaqësuesit e Komunës së Gjilanit dhe arkitektët në nivel Kosove dhe ata regjional. (Gjilan, ora 13:00)

- Instituti për Politika Zhvillimore organizon konferencën për shtyp me temë “Standardizimi i produkteve vendore: Shpërndarja dhe shitja e standardeve. (Resource Center Kosovo, në lagjen Pejton, në zyre të Forumit për Iniciativa Qytetare, ora 13:00)

- Koalicioni i OJQ-ve “Java Kundër Korrupsionit 2018” do të organizoj tryezen e diskutimit me temë “Zbatimi i Ligjit për Parandalimin e Konfliktit të Interesit në ushtrimin e funksionit publik në pushtetin ekzekutiv”. (Hotel Sirius, ora 14:00)

- Partia Socialdemokrate mban konferencë për media lidhur me çështjen e dialogut me Serbinë, për të cilën do të flasin nënkryetarët Visar Ymeri dhe Dukagjin Gorani. (Zyrat e PSD-së, në lagjen "Arbëria", ora 14:00)

- Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal në prag të përfundimit të vitit 2018, organizon ngjarjen vjetore për shënimin e të arriturave në vetëqeverisjen lokale në Kosovë si dhe të prezantojë orientimet për vitin e ardhshëm. (Sheshi 21, ora 18:00)