20 Shkurt 2020

Sindikatat i drejtohen edhe Kushtetueses lidhur me Ligjin e Pagave

Prishtinë, 20 janar - Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës e Kosovës (SBASHK) ka bërë të ditur se kanë zhvilluar takim me Avokatin e Popullit ku nga i njejti kanë kërkuar që të bejë kërkesë për revokim të vendimit të Gjykates Kushtetuese në lidhje me ligjin e pagave.

Gjatë takimit me SBASHK-un, Sindikaten e Shëndetësisë, Policisë, Doganës dhe Zjarrfikësve, Avokati i Popullit ka potencuar se nuk ka qenë kërkesa e tij ndryshimi i koeficienteve në Ligjin e pagave, por ka kërkuar nga Gjykata Kushtetuese kushtetutshmerinë e disa neneve të këtij ligji.

Duke u gjendur në një situatë të tillë këto sindikata në takimin e përbashkët kanë marr vendim që t'i adresohen Gjykates Kushtetuese rne kërkesën e vetme që Gjykata të merr në konsideratë brengen e mbi 60.000 të punësuarve në sektorin Publik.

Kërkesa ka të bejë me revokimin e vendimit të lartcekur apo shpejtimin e shqyrtimit te neneve te caktuara të këtij ligji, sic edhe ka potencuar Avokati i Popullit, në mënyrë që ligji te fillojë së implementuari.

Po ashtu SBASHK ka njoftuar se këto sindikata përmes organizatave simotra nga Evropa janë duke punuar që t'i adresohet edhe Komisionit të Venecias pasi i njejti do të këshillohet nga Gjykata Kushtetuese.

E gjithë kjo sipas sindikatës behët me qëllim që të ruhet paqja sociale e qytetarëve të Republikes se Kosovës.

Kalendari

Ngjarjet e datës 20 shkurt 2020 - Behën homazhe në nderim te jetës dhe veprës së heroit, Selman Vojvoda. (Varri i heroit, në Llaushë të Skenderajt, ora 9:00)

- Mbahet takimi me Misionin e Komisionit Evropian për Vlerësimin e Programit për Reforma në Ekonomi dhe diskutimin mbi rekomandimet e politikave. (ndërtesa e Qeverisë salla P38,  ora 9:30)

- Administrata Tatimore e Kosovë do të mbaj seminar me tatimpaguesit e regjionit të  Prishtinës ku prezent do të jetë edhe Drejtori i Përgjithshëm i ATK-së Ilir Murtezaj. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Bëhet konstituimi i Komisionit për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 204, ora 11:00)

- Kryetari i komunës së Istogut, Haki Rugova do ta pres në takim ambasadorin bullgar në Kosovë. (Zyra e Kretarit Haziri, ora 11:00)

- Komuna e Rahovecit mban diskutimi publik lidhur me Draft Planin Komunal të Veprimit për Efiçiencë të Energjisë dhe Planin Lokal për Veprim në Mjedis. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit Komunal të Rahovecit, ora 11:00)

- Kryeministri Albin Kurti dhe Kryetarja e Kuvendit, dr. Vjosa Osmani marrin pjesë në manifestimin “ 31-vjetori i Grevës së Minatorëve të Trepçës”. (Miniera e Trepçës në Stantërg, ora 11:00)

- Bëhet konstituimi i Komisionit për Ekonomi, Punësim, Tregti, Industri dhe Investime Strategjike. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 11:00)

- Mbahet ceremonia e dorëzimit te donacionit për qerdhën “Gëzimi Ynë” në Istog nga Ambasada e Bullgarisë. (Qerdhja “Gëzimi Ynë” në Istog, ora 11:30)

- Mbahet ceremonia e promvimit të librit" Obstetrika",  të Prof. dr. Shefqet Lulaj. (Bibloteka Kombëtare "Pjetër Bogdani", ora 12:00)

- Mbahet akademi përkujtimore për dëshmorin e Kosovës, Selman Vojvoda, në 30 vjetorin e rënies së tij. (Teatri Kombëtar, ora 12:00)

- Ministri i Punëve të Brendshme dhe Administratës Publike, z. Agim Veliu do të pres në takim ambasadorin amerikan në Kosovë, z Philip Kosnett. (objekti kryesor i MPBAP-së, ora 13:00)

- Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu do të mbajë konferencë për media. (Objekti I Ministrisë, ora 13:00)

- Promovohet revista “Intro”, që është produkt i punës së studentëve të vitit të tretë të Departamentit të Gazetarisë, në kuadër të lëndës "Menaxhim i medias". (Amfiteatri i Fakultetit të Filologjisë në Universitetin e Prishtinës, ora 14:00)

- Komuna e Mitrovicës mban debat publik lidhur me rregulloren për realizimin e të drejtave të fëmijëve përmes sistemit qeverisës komunal miqësor për fëmijët. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit të Komunës të Mitrovicës, ora 14:00)

- Zhvillohet ndeshja basketbolliste mes Kosovës dhe Islandës. (Pallati i Rinisë dhe Sportit në Prishtinë, ora 19:00)