23 Mars 2019

Rritja ekonomike globale do të ulet në 2.9 për qind

New York, 9 janar - Banka Botërore parashikon se rritja ekonomike globale do të ngadalësohet në 2.9 për qind sivjet, nga rritja e rishikuar 3 për qind në vitin 2018.

Sipas BB-së, perspektiva e ekonomisë globale "është zymtuar", teksa kushtet financiare globale janë shtrënguar, tensionet tregtare "janë intensifikuar" dhe disa tregjet e mëdha kanë humbur hovin e rritjes.

Në raportin më të fundit të Bankës Botërore parashikohet që tregjet dhe ekonomitë në zhvillim të kenë një rritje 4.2% sivjet, 0.5 pikë përqindjeje më pak se parashikimi i mëparshëm.

Rritja në ekonomitë e zhvilluara vlerësohet që do të ulet në 2%, nga 2.2% vjet, për shkak se bankat qendrore kryesore vazhdojnë shtrëngimin e politikave monetare. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 23 mars 2019 - Federata e pingpongut të Kosovës në bashkëpunim me Kpp Vitia nën patronatin e Komunës së Vitisë do të organizoj Turneun për senior Flakadani i Karadakut. (Salla e Shkollës së Mesme Teknike 'Jonuz Zejnullahu' në Vitiora, ora 9:30)

- Shoqata "Miqtë e Amerikës" do ta bëjë zëvendsimin e flamurit amerikan te shtatorja e Bill Clintonit në Prishtinë, me një të ri. (Shtatorja e Bill Clintonit, ora 11:00)

- Gjimnazi “Hasan Nahi”, në kuadër të Fondacionit për Arsim dhe Kulturë “Atmosfera”, organizon edicionin e gjashtë me radhë - Garën e Inteligjencës "Eureka 6". (Ambienti i Gjimnazit “Hasan Nahi” në Prishtinë, ora 11:00)

- Kryeparlamentari Kadri Veseli merr pjesë në shënimin e 30-vjetorit të demostratave të 23 marsit 1989 me nismëtare gratë dhe vajzat e Balajve. (Teatri “Adriana” - Ferizaj, ora 11:00)

- UBT dhe Raiffeisen Bank mbajnë garën më të madhe në vend “Data Science Hackathon”. (Kampusi i UBT-së në Lipjan, ora 11:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj bënë homazhe te Pllaka Memoriale e ushtarëve të KFOR-it, të rënë gjatë shërbimit në Kosovë. (Sheshi “Nëna Terezë”, ora 12:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj bënë homazhe te Pllaka Përkujtimore me emrat e ushtarëve britanikë, që humbën jetën në shërbim në Kosovë. (Sheshi “Edit Durham”, afër Hotelit Grand, ora 12:10)