13 Gusht 2020

OEAK prezanton te gjeturat rreth perceptimit të korrupsionit sipas bizneseve

Prishtinë, 8 dhjetor - Oda Ekonomike Amerikane në Kosovë (OEAK) në bashkëpunim me Programin Aktiviteti për Drejtësi Komerciale të USAID, kanë bërë një studim të ri rreth Perceptimit të Korrupsionit sipas Bizneseve.

Po ahtu OAK gjatë kësaj tryeze do të prezanton të gjeturat e këtij studimi: Cili është perceptimi i bizneseve për korrupsionin në Kosovë? Cili është niveli i korrupsionit real? Cilat janë institucionet me praninë më të madhe të korrupsionit? Për çfarë arsyesh bizneset përfshihen në korrupsion? Sa për qind e bizneseve të cilat ballafaqohen me korrupsion, e raportojnë atë tek autoritetet përkatëse? Cilat janë arsyet që dekurajojnë bizneset nga raportimi i rasteve të korrupsionit?

Tryeza do të mbahet me rastin e Ditës Ndërkombëtare Kundër Korrupsionit.

Kalendari

Ngjarjet e datës 13 Gusht 2020

- Komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës, Gjenerallejtënant Rrahman Rama raporton para Komisionit për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 9:00)

- Vazhdimi i seancës plenare të Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Salla e Kuvendit, ora 10:00)

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, viziton Komunën e Deçanit. (Objekti i Komunës se Deçanit, ora 10:00)

- Ministri i Infrastrukturës, Arban Abrashi, do të nënshkruaj memorandum bashkëpunimi për financimin e projekteve infrastrukturore me kryetarin e komunës së Istogut, Haki Rugova. (Komuna e Istogut, ora 10:00)

- Policia e Kosovës organizon ceremoninë e prerjes së shiritit të objektit të Stacionit Policor për Mbikëqyrje të Kufirit në Radavc ku pjesëmarrës do të jenë Drejtori i Përgjithshëm i PK-së, përfaqësues të ICITAP-it Amerikan dhe personalitete të larta vendore, përfshirë epror të PK-së. (Radavc, rruga Vitomiricë - Kullë, ora 11:00)                                              

- Drejtoria e Shëndetësisë e Komunës së Prizrenit do të bëjë hapjen e pjesës së renovuar të QKMF-së, ku do të punojë ndërrimi i tretë ku i pranishëm do të jetë kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka dhe drejtoresha e DSH-së, Narqize Arënliu Hoxhaj. (QKMF në Prizren, ora 12:00)