26 Shkurt 2021

Kosova drejt një klime më miqësore të biznesit dhe investimeve

Prishtinë, 15 dhjetor - Këshilli i Investitorëve Evropian (KIE) organizoi një konferencë të nivelit të lartë për rastin e botimit të Librit të Bardhë 2020.

Të pranishëm në takim ishin Kryeministri i Kosovës Avdullah Hoti, Ambasadori Tomáš Szunyog, Shefi i Zyrës së BE-së në Kosovë, Shefi i BERZH-it në Kosovë Neil Taylor, si dhe pjesëmarrësit e tjerë.

Në fjalën e tij hyrëse, Nënkryetari i Bordit të KIE, Robert Wright vuri në dukje rëndësinë e botimit të Librit të Bardhë të dizajnuar për të përshkruar rekomandimet për përmirësimin e klimës së investimeve në Kosovë.

Publikimi synon të kontribuojë në një dialog dhe partneritet të strukturuar dhe afatgjatë midis sektorit privat dhe Qeverisë së Kosovës.

Shkëlqesia e tij Ambasadori Tomáš Szunyog, Shef i Zyrës së BE-së në Kosovë / Përfaqësuesi Special i BE-së si mysafir nderi në këtë ngjarje, përgëzoi KIE-në për punën e bërë me botimin e Librit të Bardhë 2020.

Ai kujtoi se BE-ja është investitori më i madh dhe partneri ekonomik i Kosovës, kështu që përpjekja jonë kolektive duhet të jetë të mbështesim Kosovën në mundësimin e kushteve më të mira për të bërë biznes gjatë dhe pas pandemisë COVID-19.

Duke nënvizuar rëndësinë e investitorëve aktualë evropianë, Ambasadori Szunyog theksoi se është shumë e rëndësishme që Qeveria të kuptojë se cilat barriera biznesi ekzistojnë dhe se Qeveria duhet të punojë në eliminimin e tyre brenda një kohe të arsyeshme, duke pasur parasysh se investimet janë thelbësore në krijimin e vendeve të reja të punës dhe përmirësimin e jetës së njerëzve në Kosovë.

Ndërkohë, Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, përgëzoi KIE për botimin e Librit të Bardhë 2020 dhe deklaroi se Qeveria që ai drejton do të marrë shumë seriozisht gjetjet dhe rekomandimet e dhëna nga investitorët e huaj në vendin tonë.

Kryeministri Hoti vuri në dukje se KIE po bëhet një zë i fuqishëm që përfaqëson interesat e investitorëve të huaj në vendin tonë.
 
Fjala më pas iu dha Neil Taylor, Shefi i BERZH-it në Kosovë. Ai deklaroi se BERZH mbetet një partner serioz dhe i përkushtuar së bashku me institucionet e Kosovës për të avancuar proceset që promovojnë zhvillimin ekonomik të Kosovës.

Emrush Ujkani pastaj vazhdoi me prezantimin e Librit të Bardhë 2020 dhe gjetjet kryesore që janë identifikuar, si dhe rekomandimet për institucionet përkatëse të Kosovës.
 
Ujkani theksoi se KIE do të vazhdojë të punojë drejt krijimit të një ambienti më të mirë për investime të huaja direkte.

Kalendari

Ngjarjet e datës 26 Shkurt 2021

- Mbahet mbledhja e dytë e rregullt e Kuvendit Komunal të Rahovecit. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit Komunal në objektin e ri të komunës, ora 10:00)

- Këshilli Organizues ''Pranvera Shqiptare 81'' do të bëj nderime dhe do të vendos lule te varri i varri i Adem Demaçit. (Velani, ora 11:00)

- Organizata Etea, përmbyllë fazën e parë të projektit “Biblioteka Qarkulluese me strategjitë e lexim kuptimit”. (Kino Armata, ora 11:00)

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit organizon ceremoninë e ndarjes së çmimeve në fushën e trashëgimisë kulturore. (Parku arkeologjik "Ulpiana", ora 12:00)

- Këshilli Organizues ''Pranvera Shqiptare 81'' organizon tryezëm përkujtimore për Adem Demaçin në 85 vjetorin e lindjes. (Instituti Albanologjik në Prishtinë, ora 13:00)

- Partia Socialdemokrate do të mbaj një aktivitet pranë objektit të Komunës së Prishtinës. (Objekti i Komunës së Prishtinës, ora 13:00)

- Qendra për Raste Gjyqësore Strategjike platformë e themeluar nga Grupi për Studime Juridike dhe Politike mban konferencën për media me rastin e dorëzimit të Padisë për Konflikt Administrativ kundër Lejes Ujore për Hidrocentralin Brezovica në Shtërpcë të Lëshuar nga Autoriteti Rajonal i Pellgjeve Lumore në kuadër të Ministrisë së Ekonomisë dhe Ambientit. (Para Pallatit të Drejtësisë, Ndërtesa A, ora 14:00)

- Zëdhënësi i KQZ-së, Valmir Elezi mban konferencë lidhur me progresin në procesin e rinumërimit dhe të aktiviteteve tjera që po zhvillohen në këtë qendër. (Qendra e Numërimit dhe Rezultateve, ora 15:00)