22 Mars 2018

Greqia ndihmon me një miliard euro qytetarët e prekur nga kriza

Athinë, 15 nëntor - Kryeministri grek, Aleksis Cipras, deklaroi se një miliard euro do të shpërndahen në 3,4 milionë qytetarë të Greqisë, që janë prekur nga masat shtrënguese.

“Më e mirë është situata financiare, më shumë mbështetje do t’u jepet nevojtarëve”, theksoi Cipras në një komunikatë për median.

Ky është viti i dytë radhazi që qeveria greke ndihmon ata, që janë goditur më shumë nga kriza financiare, pensionistët, familjet më të varfëra dhe të papunët.

Ndihma në fjalë është e mundur, sepse Greqia arriti të realizojë suficitin e parë në vitin 2016 duke përjashtuar kthimin e borxhit, sipas marrëveshjes me kreditorët. /ATSH

Kalendari

Ngjarjet e datës 23 Mars 2018

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në takimin për Sundimin e Ligjit. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës organizon tryezën “Çfarë presim nga faza e re e dialogut Kosovë-Serbi”, në një diskutim të përfaqësuesve të shoqërisë civile rreth të ardhmes së këtij procesi. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

- Vazhdimi i Seancës së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Grupit Parlamentar i Lidhjes Demokratike të Kosovës mban konferencën e rregullt javore. (Ndërtesa e Kuvendit të Kosovës, salla S3, ora 11:00)

- Me rastin e 19 vjetorit të rënies së dëshmorit Asllan Fazliu, do të bëhen homazhe në fshatin Gllanasellë të Komunës së Drenasit. (Gllanasellë, ora 11:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në mbledhjen e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 11:00)

- Ministria e Shëndetësisë, në bashkëpunim me IKSHP, Zyrën e OBSh-së në Kosovë dhe partnerët e tjerë shënon Diten Botërore e Tuberkulozit. (Qendra Kryesore e Mjekësisë Familjare në Ferizaj, ora 11:00)

- Përfundon Java e Gruas 2018 ku do te diskutohet 'promovimi i përgjegjshmërisë, integritetit dhe llogaridhënies në institucionet qeverisëse'. (Hotel Emerald, ora 11:00)