10 Dhjetor 2019

Gjendja e rënd në punë, punëtorëve u imponohen rrugët e kurbetit

Prishtinë, 5 gusht - Sindikata e Pavarur e Sektorit Privat (SPSP) ka vlerësuar se tani më është bërë dukuri e natyrshme se gjendja e punëtorëve të Sektorit Privat të Kosovës është e mjerueshme.

"Fillojmë nga ajo më e rënda ku për shtatë muaj jetën e tyre punëtorët e këtij sektori duke u munduar që familjes së tyre tu ofrojnë një kafshore buke për mbijetesë e humbën jetën 13 punëtor, por edhe tre të tjerë pas lëndimeve të marra  në punë vdiqën pas një periudhe kohore jo shumë të gjatë"

"Ka pasur edhe shumë të tjerë të cilët nga lëndimet në punë ata kurrë më nuk do të jen të aftë për tu kthyer në vendet e tyre të punës".

"Një kategori e punëtorëve e sakatosur deri në palcë nga shteti i vet, një kategori që udhëheqësit tanë shtetëror e shtrydhen si limonin që për veti të krijojnë komoditet personal dhe familjes së tyre", ka theksuar Jusuf Azemi Kryetari SPSPK.

Azemi konsideron se shkatërruan fuqinë punëtore profesionale duke ju imponuar atyre rrugët e kurbetit, përderisa nga viti 2011 e gjer më sot këta maskarenj pagat e tyre i rriten 5 herë, kurse për ata që derdhin djersën edhe në temperature 30 gradë kanë bekuar pagën 130 eu dhe 170 me çka këtë veprim nuk e bëri as okupatori serb .

Në 70 % të  kompanive sipas tij tani këta punëtor janë pa kontrata pune, 90 % te atyre qe kanë kontrata pune pushimi i tyre vjetor është vetëm 10 ditë. Shumë punëtor që tani dalin në pension, shohin se pronari I kompanisë nuk ka derdh asnjë metelik në fondin pensional të tyre.

Do të thotë sipas Azemit 20 vjet pas lufte, lulëzojnë hotelet, blloqet e banesave, ndërtimet e rrugëve që krejt kjo bëhet me djersen e këtyre punëtorëve këtyre su respektohet as e drejta elementare që është e sanksionuar me ligj dhe Marrëveshje Kolektive.

"Të gjitha këto po i dinë dhe po i mbanë në qafë punëtori i ngratë por kotë sepse shteti ju ka gjuajt në qafë me mekanizmat e vetë.

"Një përfaqësues i Bashkimit Evropian Luigj Brusa në një takim tha ne kemi financuar 3 milion eu për Inspektoratin e punës me qëllim të ngritjes së kapaciteteve ne inspektoratin e punës e çka ishte më shokuese njeriu bajagi përgjegjës në këtë inspektorat nuk dinte asgjë për këto mjete."

"Po në këtë takim një punëtor u ankua se është larguar nga vendi I tij i punës vetëm pse kur ministri i punës ishte në vizitë në një kompani dhe ky u lavdërua gjëja se kjo kompani po respektoja drejtat e punëtorëve, por ky punëtor i kësaj kompanie i shkroi mesazh ministrit duke I thënë se nuk është gjendja ashtu siç ta ka interpretuar pronari i kompanisë por është shumë ma ndryshe  duke i dhënë informacione se vetë këtij punëtori i bëhet e padrejtë duke i argumentuar me fakte dhe ndodhi ajo qe nuk duhej ndodhte, ky punëtor u largua nga puna , jo me bekimin e ministrit te punës,  dhe ky punëtor sot sillet rrugëve", ka treguar Azemi.  

"Qeveri e nderuar dhe ju pushtetar ju e dogjët fuqinë ton punëtore me paga nënçmuese ju ja humbët krenarin atyre që të parët rrezikuan familjet e veta duke mos njohur sistemin dhunues të armikut nga vitet e 90 ju edhe sot po dhunoni këte kategori te punëtorëve por mos harroni se edhe ju do të digjeni por fatkeqësisht të fundit", ka theksuar ai me tutje.

1 Nga viti 2011 e deri me sot keni paga 130 dhe 170 eu që askush në rajon nuk i ka

2. Ju me mekanizmat e juaj nuk zbatoni ligjin e punës dhe ligjet tjera që kanë të bëjnë me të drejtat e Punëtorëve

3 Ju nuk keni ligjin mbi sigurimet shëndetësore

4 .Ju nuk krijuat nji fond apo mbështetje financiare për punëtorët që vdiqën në vende të punës

5. Ju ndani mjete njerëzve të juaj për çështje shëndetësore  që jan në listen e njerzve më të pasur në Kosovë, por jo edhe për ata punëtor që nuk kanë mjete as për varrimin e tyre.

6 . ju nuk qani kokën se në saje të kësaj gjendje , shumë kompani tani veçse duhet mbyllur në mungesë të fuqisë punëtore.

Dhe në fund tani nuk e di cila rren do pijë ujë para këtyre punëtoreve meqë veç jemi në prag të zgjedhjeve , sigurisht se ne si sindikatë kemi një opsion për gjendjen që e krijuat

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 11 dhjetor 2019 - Qendra Kosovare për Studime të Sigurisë lanson platformën "Forumi i Gruas për Siguri”, aktivitet ky që implementohet në kuadër të projektit “Ndërtimi i Qëndrueshmërisë: Komunitetet kundër Ekstremizmit të Dhunshëm". (Hotel Sirius, ora 9:00)

- Aksion për Nëna dhe Fëmijë organizon konferencën për përmirësimin e cilësisë me temë "Mbështetja në të ushqyerit me gji nëpër QMF". (Hotel Sirius. ora 9:00)

- Koalicioni i OJQ-ve për Javën Kundër Korrupsionit organizon tryezë diskutimi lidhur reformën e sistemit të drejtësisë në Kosovë, si dhe sfidat e deritanishme me të cilat sistemi gjyqësor dhe prokurorial është ballafaquar vazhdimisht. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Avokati i Popullit organizon 'Ditët e hapura me qytetarë të Pejës" ku do të takojë në mënyrë individuale secilin qytetarë që lajmërohet për takim, duke u respektuar parimi i konfidencialitetit, që të parashtrojnë ankesat e tyre për shkeljet eventuale apo t'i drejtohen për këshilla, në rast të shkeljes së të drejtave të njeriut nga autoritetet publike. (Zyra e Institucionit të Avokatit të Popullit në ndërtesën e Komunës së Pejës,, ora 10:00)

- Administrata Tatimore e Kosovës do të mbaj konferencë për media, në të cilën Drejtori i Përgjithshëm i ATK-së Ilir Murtezaj,  do të prezantoj rezultatet e aktiviteteve për mbledhjen e borxheve, me theks të veçantë aktivitetet për konfiskimin e pasurisë së tatimpaguesve borxhlinj. (Zyra Qendrore e ATK-së, ora 11:00)

- Bëhet promovimi i librit "Traumatologjia e sistemit osteomuskular" e autorit, Prof.dr. Cen Bytyqi. (Biblioteka Kombëtare “Pjetër Bogdani”, ora 11:00)

kryetari i degës së PDK-së në Prizren z.Shaqir Totaj, nesër mban konferencën e radhës. (Zyret e degës në Prizren, ora 11:00)

- Aleanca Kosovare e Bizneseve dhe rrjeti i marketeve Viva Fresh Store organizojnë hapjen e Ekspozimit dhe Promovimit të Prodhimeve Vendore në kuadër të “Javëve të Biznesit Kosovar 2019” me moto: Unë Konsumoj Produkte Vendore, Po JU? (Objekti i Viva Fresh Store Adresa, Rruga e Tiranës -Prizren, ora 13:00)   

- Koalicioni i OJQ-ve për Javën Kundër Korrupsionit organizon tryezë diskutimi me temë "Lufta për meditje - politikat kundërthënëse të qeverisë për udhëtimet zyrtare. (Hotel Sirius, ora 14:00)

- Këshilli Drejtues i Sindikatës se Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës e Kosovës mban takim lidhur në të cilin do të diskutojë situatdn aktuale, nëse pagat nuk merren me Ligjin e ri të Pagave, se cilat do të jenë veprimet sindikale duke respektuar fuqishem zërin e andtaresisë të cilën përfaqësojnë. (Zyrat e SBASHK-ut, ora 15:00) 

- Fondacioni i Kosovës për Shoqëri të Hapur organizon bisedën hapur te titulluar “Metodologjia e re per zgjërim: pengesë apo inspirim”. (Swiss Diamond, ora 18:00)

- Federata e Futbollit e Kosovës organizon koktejin e fundvitit me gazetarë. (Hotel “Venus” në afërsi të Lipjanit, ora 18:00)