01 Dhjetor 2022

Banka Botërore paralajmëron për recesion në Evropë

Washington, 29 shtator - Presidenti i Bankës Botërore, David Malpass ka deklaruar se dobësimi i euros dhe inflacioni i lartë rrisin mundësinë e recesionit në Evropë.

Malpass në një fjalim që mbajti gjatë një aktiviteti në Universitetin "Stanford" tha se bota ndodhet përballë krizave që vijnë njëra pas tjetrës.

"Rreziku më emergjent për botën në zhvillim është kthimi në një recesion global i ngadalësimit të mprehtë në rritjen globale", tha Malpass cili shtoi se shumë vende që janë në zhvillim nuk kanë mundur të rikthehen në nivelin e të ardhurave kombëtare për kokë të periudhës para pandemisë.

Duke rikujtuar se ekonomia e SHBA-së u tkurr në dy tremujorët e parë të këtij viti, Malpass theksoi se edhe rritja ekonomike e Kinës është ngadalësuar në mënyrë të mprehtë për shkak të masave të karantinës së marrë kundër pandemisë COVID-19.

Ai tha se Evropa ndodhet përballë me rritjen e papritur në çmimet e energjisë për shkak të luftës që Rusia ka filluar në Ukrainë. "Dobësimi i euros dhe inflacioni i lartë ka rritur mundësinë e recesionit në Evropë dhe ka kufizuar edhe më shumë perspektivën e rritjes afatgjatë të Eurozonës", tha Malpass.

Presidenti i Bankës Botërore tha se vendet në zhvillim ndodhen përballë rrezikut për vazhdimin edhe pas vitit 2023 të tendencave të tilla si inflacioni në ekonomitë e zhvilluara, ngadalësimi i rritjes, produktiviteti i ulët, konsumimi i burimeve globale të energjisë dhe normat e larta të interesit.

Malpass ka vënë në dukje se ulja e varësisë ndaj Rusisë në prodhimin e energjisë globale mund të marrë vite dhe se kjo mund të zgjasë rrezikun e stagflacionit ose periudhën e rritjes së ulët dhe inflacionit të lartë.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 1 dhjetor 2022

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale shqyrton Projektligjin mbi ndarjet buxhetore për Buxhetin e Republikës së Kosovës për vitin 2023, për fushat që janë në fushëveprim të Komisionit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 9:00)

- Ne kuadër të Ditës botërore të luftës kundër sëmundjes së HIV/AIDS, Drejtoria e Shëndetësisë organizon hapjen e Qendrës Mobile për testim me ç’ rast Kryetari i Prishtinës, Përparim Rama bashkë me Drejtorin e Shëndetësisë Izet Sadiku do të vizitojnë këtë qendë. (Sheshi Zahir Pajaziti, ora 11:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti shqyrton kërkesat buxhetore të institucioneve që i raportojnë Komisionit, lidhur me Projektligjin mbi ndarjet buxhetore për Buxhetin e Republikës së Kosovës për vitin 2023. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Drejtoria e Shëndetësisë në Komunën e Prishtinës organizon një panel diskutimi me temë “Barazia - Dita Botërore e HIV/AIDS” me akterët relevant të kësaj teme. (Salla e amfiteatrit në objektin e Qendrës së Studenteve, ora 12:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me procesin e vendimmarrjes në sektorin e energjisë për periudhën 2006-2022, në nivelin legjislativ, ekzekutiv, rregullator dhe në ndërmarrje publike interviston dëshmitare nga ZRRE për periudhën 2013-2017 dhenga KEK për periudhën 2018-2022. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 13:00)

- Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu zhvillon një vizitë në Agjencinë për Ndihmë Juridike Falas. (Objekti i Agjencisë, ora 13:00) 

- Forumi i Gruas i LDK-së mban konferencë për medie. Tema e konferencës është vrasjet e grave dhe nevoja urgjente për reagim institucional e shtetëror. (Selia qendrore e LDK-së, ora 13:00)

- Partia Demokratike e Kosovës mban sot konferencë për media. (Selia Qendrore e PDK-së, ora 14:00)

- Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu zhvillon një vizitë në Strehimoren në Prizren. (Strehimorja në Prizren, ora 14:30)

- Kolegji AAB organizon ceremoninë e ndarjes së Çmimit Ndërkombëtar për Demokraci dhe Integrime, politikanes së njohur gjermane, ish deputete në Parlamentin Evropian, zonjës Doris Pack. (Teatrin AAB “Faruk Begolli”, ora 15:00)

- Kolektivi Për Mendim dhe Veprim Feminist organizon protestë për të kërkuar që vrasjet e grave nga burrat të trajtohen si urgjencë kombëtare. (Sheshi Zahir Pajaziti, ora 16:00)

- Galeria 17 organizon hapjen e ekspozitës "In the making", nga Yll Xhaferi dhe DYVO. (Galeria 17, ora 18:00)

- Mbahet hapja solemne e Festivalit Ndërkombëtar të Filmit “Art Without Limit International Film Festival” edicioni i 3 -të. (Kino Armata, ora 19:00)