25 Nëntor 2020

USAID-i ndihmon fermerët në kultivimin e perimeve

Prishtinë, 28 prill - Gjatë prillit 2010, Programi për Ndërmarrje Private në Kosovë i USAID-it organizoi një trajnim me fermerë të Krushës së Madhe, Celinës, Xërxës dhe Mamushës për kultivimin e perimeve.

Trajnimi u implementua nga MASHAV, Agjencia e Izraelit për Zhvillim dhe Bashkëpunim Ndërkombëtar. 

“Strategjia e KPEP-it për bujqësi zhvillohet rreth arritjes së kërkesave të tregut për përmirësimin e cilësisë së produkteve dhe zgjedhjes së varieteteve, së bashku me përmirësimin e trajtimit dhe ruajtjes në qendrat grumbulluese. 

KPEP i ka zgjedhur domatet dhe specat,” tha Këshilltari për Bujqësi i Programit për Ndërmarrje Private John Mackillop. 

Falë mundësimit nga USAID, në vitin 2009, Fermerët e Asociacionit Perdrini eksportuan mbi 2000 Mt të specave për përpunim në Maqedoni, Shqipëri dhe më gjerë në rajon. 

Pos kësaj, USAID i ka dhuruar dy makina për mbjelljen e fidanëve, për të vazhduar mbështetjen për pjesëmarrje të një grupi agronomëve dhe furnizuesve të farës në Panairin Growtech të Turqisë, për të identifikuar varietete të reja hibride të specit, si dhe i ka ndihmuar në fillimin e katër parcelave testuese të specave dhe shalqirit në katër lokacione të Kosovës. 

USAID po ashtu ka siguruar dy agronomë dhe një specialist marketingu për asociacionin, për t’ju ndihmuar atyre me kultivimin e specave, vjeljes dhe paketimit për eksport. 

USAID i ka ndihmuar anëtarëve të Asociacionit të Fermerëve të Mamushës me vlerësimin e kostos për prodhimin e domates, ka identifikuar furnizuesit e farës për farëra të reja hibride, si dhe me makina të reja për mbjellje të fidanëve. 

Një ekip prej dy agronomëve, David Silverman dhe David Shapiro, nga Agjencia e Izraelit për Zhvillim dhe Bashkëpunim Ndërkombëtar MASHAV, kanë ardhur në Kosovë këtë muaj për t’u takuar me fermerët vendorë, për t’i vlerësuar metodat e tyre të mbjelljes, kultivimit dhe vjeljes për domate dhe speca, si dhe për t’ju ofruar asistencë teknike përmes vizitave në terren dhe seminareve.

KPEP i ka aranzhuar këto vizita dhe trajnime, me fokus në Asociacionet e Fermerëve Perdrini, Anadrini dhe Mamusha.

Programi për Ndërmarrje Private në Kosovë është një program katër-vjeçar i dizajnuar për të stimuluar ekonominë e Kosovës duke e ngritur aftësinë konkurruese të biznesit privat, i mbështetur nga populli Amerikan përmes Agjencionit të Shteteve të Bashkuara për Zhvillim Ndërkombëtar (USAID).

Përmes Programit për Ndërmarrje Private në Kosovë, USAID-i do të përmirësojë aftësinë konkurruese të bizneseve që punojnë në sektorë me potencial për zhvillim. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 25 Nëntor 2020 - Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit njofton me ftesën e Gjykatës Kushtetuese adresuar Kryetarit të Komisionit për Legjislacion, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 9:00)

- Hapet edicioni i pestë të Panairit Nacional të Punës dhe të Karrierës, i cili për herë të parë do të organizohet online. (Përmes platformës virtuale: virtual.kosovafair.com, ora 9:00)

- Kryeministri Avdullah Hoti merr pjesë në shënimin e 25 Nëntorit - Fushatës Ndërkombëtare për Eliminimin e Dhunës ndaj Gruas. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 10:00)

-  Komisioni për Buxhet dhe Transfere shqyrton raportet vjetore financiar të Operatorit të Sistemit, Transmisionit dhe Tregut, Zyrës Rregullative për Energji dhe Autoritetit Rregullativ për Komunikimeve Elektronike dhe Postare. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 10:00)

- Ministria e Arsimit dhe Shkencës në bashkëpunim me Agjencinë Austriake për Zhvillim, nën përkujdesje të Ambasadorit Austriak, Christoph Weidinger dhe Ministrit Ramë Likaj, do të bëjë lansimin zyrtar të Projektit “Heras Plus”. (https://zoom.us/j/91960516678?pwd=cFRXZXVodTR1Q1ZnQVNIaWtwWTd2QT09, - Meeting ID: 919 6051 6678 dhe Passcode: 167271, ora 10:00)

- Drejtësia Sot, platformë e Grupit për Studime Juridike dhe Politike organizon konferencën për media me temë “Si dështuan institucionet në trajtimin e rasteve të mosdeklarimit dhe deklarimit të rrejshëm të pasurisë”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Sindikata e Pavarur e Sektorit Privat të Kosovës mbanë konferencë për shtyp, me qëllim të informimit për keqpërdorimin e punëtorëve në sektorin privat nga pronarët e kompanive dhe vet shteti. (Zyret e kësaj sindikate në objektin Ish Gërmia, ora 11:00)

- Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport interviston kandidatët për Anëtarë të Këshillit të Kosovës për Trashëgimi Kulturore. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Komuna e Prizrenit organizon debat publik me temën “Gjendja e përgjithshme e komuniteteve jo shumicë në Komunën e Prizrenit dhe bashkëpunimi”. (Shtëpia e Kulturës “Xhemajli Berisha”, ora 11:00)

- Instituti i Prishtinës për Studime Politike organizon diskutimin “Reforma për Racionalizimin e Agjencive: Faza e Dytë”. (https://us02web.zoom.us/j/89564823471?pwd=VmcwY2J5TVpWZWhZUGl2SVIrTFJ5QT09 - Meeting ID: 895 6482 3471 dhe Passcode: 192988, ora 11:00)

- Shënohet 76 vjetori i themelimit të Bibliotekës Kombëtare të Kosovës dhe në hapësirat e Bibliotekës do të hapen dy ekspozita për nder dhe kujtim të profesor Anton Çettës, ku do të merr pjesë edhe Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi. (Biblioteka Kombëtare, ora 12:00)

- Zëvendëskryeministrja e Kosovës, Albulena Balaj- Halimaj pret në takim zëvendëskryeministrin e parë të Maqedonisë së Veriut, Artan Grubi. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 12:00)

- Hapet ekspozita “Anton Çetta : 100-Vjetori i lindjes” me libra dhe artikuj të/për Anton Çettën në koleksionet e BKK-së si dhe ekspozita e fotografisë: “Anton Çetta: 30-Vjetori i pajtimit të gjaqeve” ku do të paraqiten fotografi të publikuara për herë të parë. ((Biblioteka Kombëtare, ora 12:40)

- Komisioni Hetimor Parlamentar lidhur me procesin e privatizimit në Kosovë plotëson listën e dëshmitarëve dhe diskuton planin e punës për periudhën e mbetur. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 13:00)

- Qendra për Informim, Kritikë dhe Aksion organizon konferencë për media në të cilën do të publikohet analiza për rastin e Suzana Zogëjani Sekiraqa, e cila është shpallur fajtore për vrasje të rëndë të bashkëshortit të saj dhe është dënuar me 25 vjet burgim. (Zyret e organizatës QIKA, në rrugën Hajdar Dushi, C2, Hy2/6, Prishtinë, ora 13:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me menaxhimin e pandemisë së virusit COVID-I9 nga ana e Qeverisë së Republikës së Kosovës dëgjon dëshmin e drejtorit te prokurimit në SHSKUK-së, Selami Krasniqi. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 14:00)

- Kryeministri Avdullah Hoti i shoqëruar nga përfaqesues të Aleancës Kosovare e Bizneseve  viziton fabrikën Silcapor në Kaçanik ku do të përcjell eksportin e një kontigjenti të prodhimeve vendore në katër shtete regjionale e që kjo është edhe promovim i prodhimeve Made in Kosova në Ballkanin Perendimor. (Fabrika Silcapor, Kaçanik, ora 14:30)
 
- Kryeministri Avdullah Hoti merr pjesë në ceremoninë e ndriçimit të Ndërtesës së Qeverisë me ngjyrë portokalli, pjesë e aktiviteteve të Fushatës Ndërkombëtare për Eliminimin e Dhunës ndaj Gruas. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 17:30)