01 Dhjetor 2020

Subvencionimin për vreshtarët pas miratimit të buxhetit

Prishtinë, 10 shkurt - Marrëveshja e arritur ndërmjet Qeverisë së Republikës së Kosovës dhe përfaqësuesve të vreshtarëve të Rahovecit, për subvencionimin e sipërfaqeve të mbjella me varietetet e rrushit për përpunimin e verës, tanimë e ka kaluar fazën e parë të implementimit.

Kështu ka bërë të ditur për gazetën zyrtari për informim në Ministrinë e Bujqësisë Pylltarisë dhe Zhvillimit rural (MBPZHR), Adil Behramaj.

“MBPZHR, pjesën e parë në vlerë prej 500 eurosh për një hektarë, tani e ka realizuar, nga Ministria e Bujqësisë dhe komisionet e kësaj ministrie tashmë janë në procesin e shqyrtimit të ankesave, të cilat i kanë deponuar vreshtarët që nuk kanë përfituar nga ky projekt”, ka bërë të ditur ai.

Sipas të dhënave të Entit të Vreshtarisë dhe Verërave, përfitues të deritanishëm janë mbi 2250 vreshtarë dhe në procesin e shqyrtimit janë edhe rreth 190 ankesa të vreshtarëve.

Behramaj ka thënë se në sipërfaqe, janë subvencionuar gjithsej 1350 hektarë, kurse ankesat e vreshtarëve që kanë ardhur në ministri kryesisht kanë të bëjnë me varietetet e rrushit të tyre, të papranuara nga komisionet vlerësuese për t’i subvencionuar, kanë të bëjnë me kontestet pronësoro-juridike, etj.

“Vlera e deritanishme e projektit sillet rreth 639 mijë euro, dhe përafërsisht kjo shumë do të ndahet edhe në fazën e dytë”, ka theksuar ai.

Pjesa e dytë e mbetur, sipas marrëveshjes dhe njoftimit publik që është bërë në fund të muajit tetor të vitit të kaluar, do të realizohet gjatë tremujorit të parë të vitit 2011.

“Ekzekutimi i pagesave direkte për pjesën e dytë do të realizohet më lehtë, ngase të dhënat e nevojshme tanimë ekzistojnë dhe vreshtarët nuk do t’i nënshtrohen procedurave të ndryshme si herën e parë”, ka potencuar ai,

Duke premtuar se sapo të bëhet aprovimi i buxhetit dhe të përfundoj shqyrtimi i gjitha ankesave të vreshtarëve që nuk kanë përfituar nga ky projekt, planifikojmë të fillojmë me ekzekutimin e pagesave për pjesën e dytë. 


/Epoka e re/

Kalendari

Ngjarjet e datës 1 Dhjetor 2020 - Komisioni Hetimor Parlamentar lidhur me procesin e privatizimit në Kosovë në të cilën do të behët plotësimi i listës së dëshmitarëve. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 9:00)

- Drejtorit të AKI-së raporton para Komisionit për Mbikëqyrjen e Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë lidhur me gjendjen e sigurisë në vend. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 9:30)

- Campus France, Ambasada Frnceze në Kosovë, Aleanca Franceze e Prishtinës dhe Universiteti i Prishtinës organizojnë Panairin e tretë Universitar Francez në Kosovë. (online -https://tourneebalkanskosovo.com, ora 10:00)

- Mbahet edicioni i 5-të virtual i Green Business Expo. (Businessexpo.greenkosovo.com, ora 10:30)

- Ministri i Shëndetësisë Armend Zemaj raporton para Komisionit për Mbikëqyrjen e Financave Publike lidhur me raportin e auditimit për Pasqyrat Vjetore Financiare të vitit 2019, për Ministrinë e Shëndetësisë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 11:00)

- Komisioni për Ekonomi, Punësim, Tregti, Industri, Ndërmarrësi dhe Investime Strategjike diskuton lidhur me rekomandimet e dala nga “Raporti për vendin për vitin 2020, i Komisionit Evropian” me të ftuar ministrat dhe përfaqësuesit e agjencive të pavarura. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N506, ora 11:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar mbi procesin e licencimit, operimit, mbikëqyrjes dhe aplikimit për lejet e hidrocentraleve në Republikën e Kosovës interviston drejtorin e Departamentit të mjedisit dhe ujërave Muhamet Malësiu dhe drejtorin e Autoritetit të Rajonit të Pellgjeve Lumore, nga Ministria e Ekonomisë dhe Ambientit, Gani Berisha lidhur me lejet e lëshuara për operimin e dy hidrocentraleve nga kompania “Kelkos Energy”. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N225, ora 11:00)

- Nënkryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, njëkohësisht, kryetari i Degës së PDK-së në Prizren, Shaqir Totaj, i shoqëruar nga deputetja Eliza Hoxha, mbajnë konferencë për media në të cilën do të flasin për shtatoren e re të Skënderbeut, punën e dobët artistike dhe lokacionin jo adekuat. (Zyret e PDK-së në Prizren, ora 11:00)  

- Komisioni Hetimor Parlamentar mbi procesin e licencimit, operimit, mbikëqyrjes dhe aplikimit për lejet e hidrocentraleve në Republikën e Kosovës interviston kryetarin e Komunës së Deçanit, Bashkim Ramosaj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N225, ora 13:00)

- Partia Demokratike e Kosovës, Dega në Prishtinë, do të mbajë konferencë për medie. (Te stacioni i autobusëve urbanë “Katedralja”, ora 13:00)

- Zyrtarët e Agjencisë së Ushqimit dhe Veterinarisë raportojn para Komisionit për Bujqësi, Pylltari, zhvillim Rural, Infrastrukturë dhe Mjedis rreth importimit të vajit të palmës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 13:00)

- Instituti Demokraci për Zhvillim (D4D) mban diskutimin “Rimëkëmbja nga viti 2020: Si të rindërtojmë ekonominë dhe politikat sociale në vitin 2021?”. (Hotel Sirius, ora 17:00)