30 Shtator 2020

Shoqata e Prodhuesve të Qumështit e mirëpret dyfishimin e pagesave për fermerët

Prishtinë, 14 gusht - Fermerët kanë marr një lajm të mirë nga Qeveria e Kosovës, përkatësisht nga Ministria e Bujqësisë, pasi kjo e fundit ka vendosur t’i dyshojë pagesat direkte për ta.

Me këtë rast, Milazim Berisha, Kryetar i Shoqatës së Prodhuesve të Qumështit, ka falënderuar Ministrin Besian Mustafa, duke shpresuar që ai do t’i marr parasysh edhe kërkesat e tjera të cilat i kanë diskutuar bashkërisht.

“Shoqata e Prodhuesve të Qumështit të Kosovës, ka shprehur mirënjohje dhe falënderim ndaj vendimit të fundit të qeverisë, përkatësisht Ministrisë së Bujqësisë në krye me ministrin Besian Mustafa, me rastin e dyfishimit të pagesave direkte për fermerët."

"Edhe pse fermerët këtë vit kane humbje të pakompensueshme, kjo masë do të jetë një ndihmesë e madhe dhe stimul shtesë që ky sektor. Për më tepër atyre u epet një mundësi dhe shtytje më tepër në mënyrë që t’i mbijetojnë situatës së krijuar si pasojë e pandemisë globale dhe rënies së madhe së fuqisë blerëse në vend!"

"Shpresojmë që edhe kërkesat tona të tjera që i kemi diskutuar edhe me ministrin Besian Mustafa dhe dërguar të shkruara si shoqatë dhe industri prodhuese e qumështit, të hasin në përkrahje në masat e radhës mbështetëse për rimëkëmbje ekonomike që priten në vijim, të cilat do të ishin një zgjidhje më afatgjate për fermerët dhe prodhuesit në përgjithësi dhe do të rrisnin shpresat e fermerëve për një të ardhme më të qëndrueshme dhe të sigurt!"

"Po ashtu, së bashku me ministritë dhe institucionet të tjera relevante urgjentisht të krijohen kushte, mundësi dhe forma shtytëse për shitje të prodhimeve vendore, si nevojë imediate!” – thuhet në komunikatën e lëshuar nga ShPQK-së, pas marrjes së vendimit.

Kalendari

Ngjarjet e datës 30 Shtator 2020 - Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione takohet me Komision me përfaqësuesit e Komisionit  qeveritar për njohjen e statusit të ish të dënuarve dhe ish të përndjekurve politikë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Administrata Tatimore e Kosovës së bashku me Oden Ekonomike të Kosovës do të vizitojnë biznesin “Prishtina Mall”. (Zona industriale Prishtinë - Lipjan, tek rrethi i QMI-së, ora 10:00)

- Qendra Kosovare për Studime të Sigurisë organizon publikimin e raportit “Indeksi Kosovar i Reziliencës-Ekstremizmi i Dhunshëm në Kosovë: Çfarë mund të mësojmë nga rezilienca në komunitet?” (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e katërt e rregullt për vitin 2020 të Kuvendit Komunal të Prizrenit. (Salla për mbledhjet e Kuvendit të Komunës së Prizrenit, tek “Shtëpia e Bardhë”, ora 10:00)

- Instituti Demokraci për Zhvillim organizon ceremoninë e nënshkrimit të Memorandumit të Bashkëpunimit për Procesin Zgjedhor. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

 - Komisioni për Ekonomi, Punësim, Tregti, Industri, Ndërmarrësi dhe Investime Strategjike shqyrton raportin vjetor të Operatorit të Sistemit, Transmisionit dhe Tregut dhe të Autoritetit Rregullativ të Komunikimeve Elektronike dhe Postare. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10,, ora 11:00)

- Lëvizja Vetëvendosje mban konferencë për media. (Zyrët e LV-së në Arbëri, ora 11:00)

- Ministri i Ekonomisë dhe Ambientit, Blerim Kuçi nesër zhvillon vizitë në Komunën e Drinasit. (Ambientet e Komunës së Drinasit, ora 11:00)
 
- Administrata Tatimore e Kosovës së bashku me Oden Ekonomike të Kosovës do të vizitojnë biznesin “Ciao Berto”. (Magjistralja Prishtinë - Mitrovicë, km2, ora 11:30)

- Grupi i aktorëve të Prishtinës do mbajnë protestë pasi që kërkesat e tyre të deritanishme nuk janë realizuar. (Para objektit të vjetër të Komunës së Prishtinës, ora 12:00)

-  Komisioni për Buxhet dhe Transfere shqyrton në parim i Projektligjit për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për financimin e subjekteve politike si dhe Ligjin për zgjedhje të përgjithshme në Republikën e Kosovës si dhe shqyrton raportin Vjetor të Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 13:00)
 
- Administrata Tatimore e Kosovës së bashku me Oden Ekonomike të Kosovës do të vizitojnë biznesin “Lesna”. (Rruga Lidhja e Pejës nr. 133 10000, ora 13:00)

-  Komisioni për Integrim Evropian shqyrton programin Kombëtar për zbatimin e Marrëveshjes së Stabilizim- Asociimit, i ftuar Zëvendëskryeministri Driton Selmanaj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 13:30)

- Fondacioni Shtatëmbëdhjetë organizon edicionin e tretë të Metamorphosis. (Objekti i Kryqit të Kuq, në rrugën "Xhemajl Prishtina", nr.36 te RTK-ja te pazari, ora 16:30)

- Në kuadër të javës së tretë të programit publik në Festivalin e Arkitektures në Kosovë. (Drejtperdrejt në faqen facebook-ut të Festivalin e Arkitektures, ora 18:30)