02 Qershor 2020

Shënohet Dita Ndërkombëtare të Ujit dhe e Meteorologjisë

Prishtinë, 22 mars - Me rastin e 22 Marsit, Ditës Ndërkombëtare të Ujit,  dhe 23 marsit- Dita ndërkombëtare e Meteorologjisë Ministria e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor në bashkë organizim me MASHT,  komunën e Prishtinës, OJQ-të mjedisore “Lets Do it Kosova”, “Green Art Center”, SHUKOS, CDI dhe shoqërinë civile do të shënojnë këtë ditë në Liqenin e Batllavës.

Në shënimin e kësaj dite më rendësi të veçantë për mjedisin do te mbahet Festivali i liqenit në të cilën do të bëhet promovim i rëndësisë së ujit, lojëra për fëmijë, gara me vizatime dhe ese në mes nxënësve me temën “Ujë për të gjithë”.

Po ashtu do të hapet ekspozita e punimeve të vizatimeve të nxënëseve nga Shkollat Fillore te Mesme dhe te Ulët, si dhe punime nga materialet e riciklueshme .

Njëherit do të vendosen  4  pika demonstrimi të metodës së 3R- Redukto, Ripërdor,  Riciklo për ngritjen e edukimit dhe ndërgjegjësimit, përmes eksperteve nga OJQ “GAC- Green Art Center”.

Kalendari

Ngjarjet e datës 2 Qershor 2020 - Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit në të cilën do të shqyrtohet kërkesa e 61 deputetëve për thirrjen e seancës së jashtëzakonshme të Kuvendit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla  C-301, ora 10:00 - mbledhja do të mbahet pa prezencën e mediave)

- Lëvizja Vetëvendosje nisë mbledhjen e nënshkrimeve për peticion “Duam Zgjedhje” (Sheshi “Nënë Tereza”, ora 10:00)

- Mbahet seanca e tretë e Kuvendit të Komunës së Gjilanit. (Holli i Gjimnazit Natyror “Xhavit Ahmeti” në Gjilan, ora 10:00) 

- Në kuadër të Javës së Gjelbër, Komuna e Prishtinës do të organizojë mbjelljen e drunjëve në lagjen Dardania. (Lagja Dardania, ora 11:00)

- Komisioni për Ekonomi, Punësim, Tregti, Industri, Ndërmarrësi dhe Investime Strategjike, shqyrton Raportin vjetor të Komisionit të Pavarur për Miniera dhe Minerale për vitin 2019. (Ndërtesa e Kuvendit, C203, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Lidhjes Demokratike të Kosovës ku pas mbledhjes, kryetari i LDK-së, Isa Mustafa mban konferencë për medie. (Selia e LDK-së, ora 16:30)