23 Tetor 2019

Rahoveci ndihmon fermeret në hartimin e projekteve për aplikimin e granteve

Rahovec, 7 qershor - Drejtoria e Bujqësisë Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural në Komunën e Rahovecit ka njoftuar fermerët për hartimin e projekteve dhe kompletimin e të gjitha dokumentacioneve të nevojshme për aplikimin e granteve mund t’i kryejnë në  këtë drejtori deri me 26 Qershor 2019.

"Fermer të nderuar të komunës së Rahovecit, ju njoftojmë se për herë të parë në komunën e Rahovecit përkatësisht DBPZhR, ka bërë të mundur kryerjen e shërbimeve  për hartimin e projekteve dhe kompletimin e të gjitha dokumentacioneve të nevojshme për aplikimin për grande në Ministrinë e Bujqësisë."

"Zyra për kryerjen e shërbimeve  për hartimin e projekteve dhe kompletimin e të gjitha dokumentacioneve të nevojshme për aplikimin për grande gjendet në DBPZhR", thekson DBPZHR.

Berat Duraku, drejtor i Drejtorisë së Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural në Komunën e Rahovecit thotë se si drejtori ne kemi pranuar kërkesa nga fermerët për hartimin e projekteve dhe kompletimin e dokumentacioneve dhe njofton fermerët se kjo periudhë do të zgjat deri me datë 26 Qershor 2019.

Drejtori Duraku shprehet se arsyeja se pse mund ti pranojmë kërkesat e fermerëve deri me 26 Qershor 2019, është se zyrtarëve të cilët merren me  për hartimin e projekteve dhe kompletimin e të gjitha dokumentacioneve të nevojshme për aplikimin për grande u duhet kohë për ti përgatitur të gjitha dokumentet.

Kurse fermerët të cilët i përgatisin vet hartimin e projekteve dhe kompletimin e të gjitha dokumentacioneve të nevojshme për aplikimin për grande, mund të aplikojnë në zyrat e AZHB-së deri me 01.07.2019.

Kalendari

Ngjarjet e datës 23 tetor 2019 - Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport në Qeverinë e Republikës së Kosovës, Rexhep Hoti, do të vizitojë Shkollën Fillore të Mesme të Ulët "Eqrem Qabej" në Mitrovicë, ku do të takoj drejtoreshën e kësaj shkolle, Remzije Alidemaj, për të parë procesin e zhvillimit të Garës Nacionale në Sport dhe Kreativitet Kulturor e Mendim Kritik. (Objekti i shkollës, ora 9:50)

- Mbahet mbledhja e rregullt e Komitetit për Politikë dhe Financa të Komunës së Mitrovicës. (Salla e mediave të Komunës së Mitrovicës, ora 10:00)

- Mbahet dita e parë e panairit ndërkombëtar të Agrobiznesit dhe Ushqimit AGROKOS. (Salla 1 Tetori, ora 10:00)

- Klubi i Prodhuesve të Kosovës dhe SOS Fshatrat e Fëmijëve Kosova organizon ceremoninë inauguruese të Punëtorisë “Made in Kosova”. (SOS Fshatrat e Fëmijëve në Prishtinë, Rr. 1 Tetori p.n, Velani, ora 11:00)

- Organizatat joqeveritare Community Building Mitrovica, Mundësia, 7 Arte, Civil Development Organisation, Iniciativa Qytetare Skenderaj organizojnë konferencën e përbashkët të në të cilën do të prezantohet Raporti i monitorimit të aktivitetit të prokurimit: Qendra e riciklimit industrial për mbeturinat paraprakisht të klasifikar ose të përziera.  (Community Building Mitrovica, pas ëmbëltorës “Ballkan, ora 11:00)

- Lansohet platforma digjitale në rajon me koncept të "ekonomisë së përbashkët" e cila ju mundëson individëve të përfitojnë nga mjetet e tyre motorike duke i lëshuar ato me qira, si dhe personave të interesuar të marrin makina motorike me qira me cmime më të arsyeshme se nga format trandicionale të makinave me qira. (Objekti i Inovation Center of Kosova, ora 11:00)

- Bëhët promovimi i librit "Me Mall dhe Lot nga Stambolli" të autorit Hamdi Thaqi dhe Nazife Prebreza- Thaqi, që flitet për shpërnguljen e familjes Prebreza nga Toplica. (Biblioteka Kombëtare, ora 12:00)

- Agjencia Kosovare e Privatizimit mban ceremoninë e hapjes së ofertave të shitjeve përmes Likuidimit nr.51. (Hoteli Grand, ora 12:30)

- Takohen dy grupet punuese të Lëvizjes Vetëvendosje dhe Lidhjes Demokratike të Kosovës. (Selia e LDK-së, “Qafa”, ora 15:00)

- Gjykata Kushtetuese e Republikës së Kosovës me në ceremoni solemne shënon vitin e 10-të Jubilar Gjyqësor. (Hotel Emerald, ora 17:00)