19 Shtator 2018

Prezantohet platforma e re për raportimin e burimeve pyjore në botë

Romë, 6 mars - FAO ka prezantuar sot një platformë të re online për raportimin e gjendjes dhe tendencave të burimeve pyjore në botë. Platforma u mundëson vendeve të rrisin efikasitetin e procesit të raportimit dhe të përmirësojnë cilësinë, besueshmërinë dhe transparencën e të dhënave për pyjet.

Monitorimi efikas dhe raportimi i mbulimit të pyjeve dhe ndryshimit të përdorimit të tokës është thelbësor për monitorimin e progresit për arritjen e Objektivave të Zhvillimit të Qëndrueshëm (SDGs) dhe është vendimtare përsa i përket miratimit të masave për të përshtatur dhe zbutur ndryshimet klimatike.

Platforma do të përdoret për raportin e ardhshëm të Vlerësimit të Burimeve Pyjore 2020 (FRA). Platforma u zhvillua nga FAO me mbështetjen financiare nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria e Finlandës u prezantua në një ceremoni të posaçme të nivelit të lartë në Toluca të Meksikës.

Sistem i reformuar raportimi

"Vlerësimi i gjendjes së burimeve botërore të pyjeve kërkon të dhëna të qëndrueshme dhe të besueshme," tha zyrtari i lartë i pylltarisë i FAO-s Anssi Pekkarinen. "Platforma e re lejon vendet të përmirësojnë kapacitetin e tyre për të përpiluar të dhëna të sakta dhe të sakta të pyjeve, ul mundimin e raportimit dhe lejon matjen më të mirë të progresit drejt Axhendës2030."

Mjeti i ri përmban një numër karakteristikash të reja, ku përfshihet përmirësimi i të dhënave dhe vizualizimin e të dhënave, dhe funksionet e rishikimit dhe analizës. Platforma ka një ndërfaqe më të lehtë për përdorim, e cila lejon shtimin e të dhënave, kopjimin dhe ngjitjen nga fletët hyrëse ekzistuese dhe dokumentimin e burimeve kombëtare të të dhënave.

Për herë të parë që nga raportimi i vitit 2000, numri i variablave të vlerësimit është zvogëluar ndjeshëm duke lehtësuar barrën e raportimit për vendet.

Komponenti i matjes në distancë në bashkëpunim me Google

Për të lehtësuar më tej procesin e raportimit, sidomos për vendet ku informacionet pyjore janë të kufizuara ose nuk janë të disponueshme, platforma ofron mundësinë për të hyrë në informacionin e mbledhur nga të dhënat gjeohapësinore nga produktet globale të matjes nga larg.

Platforma përdor Google Earth Engine dhe për herë të parë do të furnizojë me të dhëna të gjithë 171 Korrespondentët Kombëtarë të FRA - autoritetet kombëtare pyjore të emëruara zyrtarisht, të cilët janë përgjegjës për hartimin e raporteve të vendit - si dhe bashkëpunëtorët e tyre të kenë qasje të lirë në bazën globale të të dhënave dhe mjeteve analitikeve të Google.

"Ky njoftim bazohet në partneritetin tonë produktiv trevjeçar me FAO-n i nënshkruar në COP 21 në Paris", tha Rebecca Moore, Drejtore, Google Earth, Earth Engine & Earth Outreach. "Ne jemi të lumtur që do t’u mundësojmë të gjithë vendeve qasje të barabartë në teknologjinë më të fundit në mbështetje të veprimeve globale ndaj ndryshimeve klimatike dhe zhvillimit të qëndrueshëm".

Platforma e bën të lehtë edhe për njerëzit që nuk kanë eksperiencë paraprake për të përdorur imazhe satelitore dhe të dhëna të tjera gjeohapësinore për monitorimin e ndryshimeve kombëtare të pyjeve dhe ndryshimet e përdorimit të tokës me kalimin e kohës.

Kalendari

Ngajrjet e datës 19 shtator 2018  - Mbahet mbledhja e Komisionit për Shëndetësi, Punë dhe Mirëqenie Sociale në të cilën do të behët shqyrtimi në parim i Projektligjit për Inspektoratin e Punës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)

- Nataliya Apostolova, së bashku me Ministrin e Zhvillimit Ekonomik, Valdrin Lluka, do të marrin pjesë në një konferencë me kryetarët e komunave të të gjitha komunave të Kosovës, lidhur me zbatimin e Ligjit të ri për Efiçiencën e Energjisë dhe themelimin e Fondit për Efiçiencë të Energjisë në Kosovë. (Hotel Swiss Diamond,ora 10:00)

- Në kuadër të Ditës Evropiane të Sigurisë në Rrugë me moton “ Rrugë pa aksidente”,  Ministria e Infrastrukturës në bashkëpunim me Departamentin për Siguri Rrugore dhe Departamentin e Automjeteve,  të organizojë  testimin e frenimit të automjeteve falas për qytetarët e Kosovës. (Kontrollimi Teknik “Reforma” në Shkabaj, magjistralja Prishtinë-Mitrovicë, ora 10:00)

- Ushtruesja e detyrës së Zëvendësdrejtorit të Misionit të USAID-it, Christina Davies, do të flasë në hapjen e edicionit të tretë të Festivalit të Gjelbër. (Salla “1 Tetori”, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Integrime Evropiane  Sociale në të cilën do të behët shqyrtimi i Projektligjit për lirin e asociimit në Organizata Joqeveritare. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 11:00)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi, do ta viziton Komunën e Hanit të Elezit, ku do të nënshkruhen dy memorandume, ai i Rregullimit të Stadiumit dhe ai i Ndërtimit të Qendrës Kulturore. (Objekti i Komunës së Hanit të Elezit, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Buxhet dhe Financa në të cilën do të behët shqyrimi i Projektligjit për ratifikimin e Marrëveshjes për hua ndërmjete Republikës së Kosovës dhe Bankës Evropiane për Investime për projektin e Autostradës Prishtinë-Pejë, segmenti Kijevë-Zahaq, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 203, ora 11:00)

- 19 shtatori 1938 është data e cila shënon themelimin e bibliotekës së Gjilanit, prandaj në kuader të ditëlindjes se 80-të, sot Gjilani ka aktivitete të ndryshme. (Ambientet e Bibliotekës se Gjilanit, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit me kryetarët e grupeve parlamentare. (Ndërtesa e Kuvendit, salla   N-10, ora 11:00)

- Drejtori i përgjithshëm i Shërbimit Spitalor dhe Klinik Universitar të Kosovës, dr. Basri Sejdiu, do të mbajë konferencë për medie. (Ndërtesa e re e administratës, salla e konferencave, drejtoria e përgjithshëm e SHSKUK-së, ora 11:30)

- Ushtrues i Detyres se Ministrit te Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Fatmir Matoshi  së bashku me Kryeshefat Ekzekutiv të Kompanive Rajonale të Ujësjellësit do të nënshkruajnë Memorandume të Bashkëpunimit për pagesën e takses ujore. (Kabinetin i Ministrit, ora 13:00)

- Mbahet mledhja e Komisionit për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit në të cilën do të behët votimi i Raportit për Projketligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për Statistikat Zyrtare të Republikës së Kosovës, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 10, ora 13:00)

-  Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në ceremoninë e fillimit të punimeve të projektit “Bashkimi i Qytetit”, projekt i Ministrisë së Infrastrukturës dhe Komunës së Ferizajt. (Nënkalimi afër Xhamisë së Madhe në Ferizaj, ora 13:00)  

- Ministria e Drejtësisë, me mbështetjen e projektit të financuar nga Bashkimi Evropian “Mbështetje Kodit Civil – faza 2”, organizon seminarin e kampanjës informuese “Ndikimi i një Kodi Civil modern në rendin ligjor në Kosovë”. (Gjykatorja në Fakulteti i Drejtësisë, në Universitetin e Prishtinës, ora 13:30)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi do të qëndron në Komunën e Kaçanikut, ku do të inspektojë punimet në Palestrën e Sportit të këtij qyteti. (Palestra e Sportit në Kaçanik, ora 14:00)

- Kryetari i Klubit te Basketbollit 'Prishtina', Blerand Stavileci mban konferencën e parë për shtyp në prag të ndeshjes kualifikuese për Ligën e Kampionëve mes Z Mobile Prishtina dhe kampionit holandez Donar Groningen. (Salla e konferencave të Klubit në Pallatin e Rinisë, ora 15:00)

- Kryesia e Organizatës së Veteranëve të Luftës së UÇK-së, lidhur me çështjen e veteranëve mban konferencë për media. (Selia qendrore e Organizatës, ora 15:00)

- Misioni i OSBE-së dhe Policia e Kosovës organizojnë pritje për nder të çmimit ndërkombëtar për lidership Kolonele Canollit. (Hotel Swiss Diamond, ora 18:00)