03 Shkurt 2023

Përshpejtohen proceset për zhvillimin e bujqësisë kosovare

Prishtinë, 18 mars - Delagacioni i Bankës Botërore, i prirë nga znj. Cora Shaw kanë  qëndruan sot për vizitë pune në Ministrinë e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, ku janë pritur nga zëvendësministri Fikrim Damka, Hysen Bytyqi, Këshilltar  e Hysni Thaqi, Sekretari i Përhershëm në MBPZHR.

Zëvendësministri i Ministrisë së Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural ka folur për rëndësinë e madhe që kanë projektet e BB për ta ndihmuar bujqësinë kosovare dhe ka shprehur gatishmërinë për të vazhduar tutje në hartimin e  Projekteve që sigurojnë implementim më të shpejtë.

Cora Shaw  ka paraqitur të gjitha kriteret që duhet të respektohen  nga Banka Botërore për mbështetje konkrete të projekteve  bujqësore në ata sektorë që vlerësohen me shkallë më të lartë të prioritetit. Ajo më pas ka paraqitur edhe kushtet shumë të volitshme për kredi që Banka Botërore jep për bujqësinë  , duke saktësuar se BB nuk jep grante ashtu siç vepron KE-ja.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 shkurt 2023  - Këshilli Gjyqësor i Kosovës mban mbledhjen e radhës. (Ndërtesa e KGjK-së, ora 9:00)

- Kuvendi Komunal i Gjilanit mban seancë të jashtëzakonshme, ku në rend dite do të jetë falja e tatimit në pronë në vlerën deri 100 euro për të gjithë tatimpaguesit e kësaj komune, për vitin 2023. (Salla e Kuvendit Komunal të Gjilanit, ora 10:00)

- Sindikata e Sektorit Privat të Kosovës mban konferencë për shtyp lidhur me gjendjen e punëtorëve teknik të Sektorit Privat te Kosovës dhe dialogu me qeverinë dhe institucionet tjera të Kosovës. (Zyrët e Sindikatës, ora 11:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës Dega në Prizren, mban konferencë për medie. (Selia e LDK-së në Prizren, ora 11:00)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit mbi ndarjet buxhetore, si dhe shqyrton listën e kandidatëve për plotësimin e një pozite për anëtar joekzekuiv të Bordit të Bankës Qendrore të Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, salla C203, ora 13:30)

- Prezantohet puna e kryer rreth vajzave dhe grave me aftësi të kufizuara të cilat kanë folur hapur për historitë e tyre të, abuzimeve seksuale, dhunës fizike, dhunës psikike, keqtrajtimeve, ofendimeve dhe diskriminimeve. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 14:30)