19 Shkurt 2018

Ministri Rikalo premton përkrahje për vreshtarinë dhe verëtarinë

Prishtinë, 24 tetor - Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Nenad Rikalo i shoqëruar nga Sekretari i Përgjithshëm i ministrisë, Kapllan Halimi kanë vizituar sot Entin e Vreshtarisë dhe Verëtarisë dhe Shoqatën e Prodhuesve të Verës “Enologjia” në Rahovec, me ç’rast janë njoftuar më për së afërmi me zhvillimet e përgjithshme në sektorin e vreshtarisë dhe verëtarisë.

Gjatë kësaj vizite, ministri Rikalo i ka njoftuar ata edhe me programet mbështetëse të ministrisë për vitin e ardhshëm, ku ka treguar se sektori i vreshtarisë dhe verëtarisë do të gjejë mbështetjen e ministrisë, si përmes granteve inevstive ashtu edhe përmes subvencioneve.

Duke parë rëndësinë e këtij sektori, ministri tha se MBPZHR-ja në vazhdimësi e do të investojë në këtë sektor, me qëllim të përmirësimit të strukturës varietore, duke ndikuar kështu në stimulimin e eksportit drejt tregjeve të huaja.

Nga ana tjetër, përfaqësuesit e Entit të Vreshtarisë dhe Verëtarisë dhe ata të Shoqatës “Enologjia” kanë falënderuar ministrin për vizitën dhe treguan se mbështetja e ministrisë viteve të fundit ka ndikuar në rritjen cilësisë, përmirësimin e teknologjisë së prodhimit dhe kushteve tjera të punës.

Po ashtu, ministri Rikalo dhe sekretari Halimi kanë vizituar edhe bodrumet e verës “Stone Castle” dhe “Haxhijaha”, ku kanë parë për së afërmi punën e prodhimit dhe përpunimit të verës në këto bodrume.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 19 Shkurt 2018  - Pjesëmarrësit e konferencës Ndërkombëtare e Pan Europa-Kosova zhvillojnë një vizitë në Katedralën e re “Nëna Terezë”. (Objekti i Katedralës, ora 10:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj pret në takim Bruno Questel, përfaqësues zyrtar i Presidentit të Francës, Emmanuel Macron. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 11:00 - vetëm pamje)

- Presidenti Thaçi pret në takim ministrin e Punëve te Jashtme te Bangladeshit , Shahriar Alam. (Kabineti i presidentit, ora 11:00)

- Lëvizja Vetëvendosje! mban konferencë për media. (Zyrët e Lëvizjes Vetëvendosje, ora 12:00)

- Ndihmës Administratorin e USAID-it për Evropë dhe Evroazi, Brock Bierma takohet me Presidentin e Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi. (Zyra e Presidentit, ora 15:00 - vetëm pamje)

- Shkrimtari Stan Lee i njohur edhe si zevendes president dhe publicist i kompanisë Marvel dhe i cili eshte bashkëkrijues i heronjve të filmave, Spider-Man, Hulk, Doctor Strange, Fantastic Four, Iron Man, Thor, Daredevil, etj, kesaj radhe vjen me tregimin mbi heroin e ri T’Challa si mbret dhe Panterë e Zezë ne filmin “Black Panther” -aksion, aventurë, fantastiko-shkencor. (Kino ABC, ora 15:15)

- Presidenti Thaçi pret në takim Senatorin Ron Johnson. (Kabineti i presidentit, ora 16:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj pret senatorin amerikan Ron Johnson. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 16:45 - vetëm pamje, ndryshim orari, ora 14:30)