28 Maj 2020

Kaçaniku pranoi kompetencat për mbrojtjen e pyjeve

Prishtinë, 12 korrik - Në objektin e Kuvendit Komunal të Kaçanikut sot (më 12 korrik) ështëbërë pranim-dorëzimi i kompetencave për mbrojtjen e pyjeve konform Memorandumt të Mirëkuptimit, i nënshkruar me 24 qershor nga ministri i MBPZhR-s Blerand Stavileci, ministri i MPL-së Sadri Ferati dhe Bajrush Xhemaili nga Asociacioni i Komunave të Kosovës, sot kaloi edhe fazën e dytë përfundimtare.

Akti i pranim-dorëzimit të kompetencave u nënshkrua nga ministri i MBPZhR-së, Blerand Stavileci dhe Kryetari i Komunës së Kaçanikut, Xhabir Zharku.

Në fjalën e tij, ministri Stavileci tha se kjo nismë i kontribuon zhvillimit të këtij sektori dhe me hyrjen në fuqi të amandamentit të Ligjit për Pyje, kemi pasur si përgjegjësi delegimin e kompetencave në nivelin komunal.

 Për më shumë, MBPZhR-ja ka formuar edhe grupin i cili do të hartojë ligjin e ri në bazë të agjendës së legjislativit të këtij viti, e që është edhe kërkesë e Komisionit Evropian.

Me këtë ligj, shtoi ministri Stavileci, do të definohen  më mirë përgjegjësitë e secilit prej institucioneve dhe në të njejtën kohë, secila prej tyre do të mund të praktikojë atë që është më e rëndësishme për ta realizuar objektivin tonë kryesor, pra  mbrojtjen dhe mosdegradimin e pyjeve.

Me delegimin e kompetencave te organet e pushtetit lokal, vazhdoi më tej ministri Stavileci, me ndihmën e institucioneve përkatëse dhe të gjithë aktorëve të tjerë, MBPZhR-ja do të mund më lehtë ta ketë situatën nën kontrollë, në mënyrë që t’i ruaj sa më mirë pyjet.

Ndërsa, kryetari Zharku tha se çdo ditë e më shumë po marrim kompetenca nga Qeveria e Kosovës dhe po ashtu, edhe kjo marrëveshje me MBPZhR-në ishte e pritur, kurse delegimin e kompetencave e quajti si mjaft të rëndësishme për zhvillimin e pushtetit lokal, duke shtuar se me marrjen e kompetencave për mbrojtjen e pyjeve, edhe përgjegjësitë tona do të jenë më të mëdha.

Sipas kësaj marrëveshje, përveç konfiskimit të masës drusore nga organet kompetente komunale është paraparë edhe inkasimi i të hyrave nga dhënia e lejeve, në pajtim me paragrafin e theksuar në memorandum. Ndërsa, shërbimi komunal i mbrojtjes së pyjeve është i obliguar që autoritetit kompetent (AKP-së), t’i dërgojë raporte mujore për fushëveprimtarinë e këtij shërbimi.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 28 Maj 2020  - Kryeministri në detyrë, Albin Kurti, viziton Komunën e Prishtinës. (Objekti i vjetër i Komunës, ora 10:00)

 - Mbahet mbledhja e Komisionit për Ekonomi, Punësim, Tregti, Industri, Ndërmarrësi dhe Investime Strategjike në të cilën do të votohet Raporti Vjetor i Zyrës së Rregullatorit të Energjisë, si dhe shpallja e konkursit për zgjedhjen e “Kryesuesit të Komisionit Shqyrtues të Autoritetit Rregullator për Shërbimet e Ujit”, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00 -mbledhja do të mbahet pa prezencën e mediave)

- Ambasada e Italisë dhe Ushtria Italiane prezantojnë kontributet e tyre për Ministritë e Shëndetësisë dhe Ministrinë e Punëve të Brendshme dhe të Administratës Publike në përgjigje të pandemisë globale Covid-19 në Kosovë. (Salla e konferencave të Administratës Qendrore të QKUK-së, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit në të cilën do të diskutohet kërkesa e KOSTT-it për miratimin e Planit të biznesit, propozim rregullorja për rendin dhe qasjen e  mediave dhe të publikut në punën e Kuvendit, propozim rregullorja për shfrytëzimin e automjeteve të Kuvendit, raporti i shpenzimeve të Kuvendit, shpenzimet e telefonisë mobile dhe reprezentacionit, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla  C-301, ora 12:00)

- Qendra për Zhvillim të Karrierës në Universitetin e Prishtinës. aktivitetit “KarrieraUP” ku folës do të jetë përfaqësuesi nga kompania farmaceutike “Gentipharm”, Demir Shkodra. (Facebook.com/qzhkunipr, ora 13:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës në të cilën shqyrton raportin për azhurnimet e të dhënave vjetore të Partive Politike, raportin për dorëzimin e raporteve të shpenzimeve vjetore të partive politike, raportin për deklarimin e partive politike për vazhdimin e regjistrimit, etj. (Selia e KQZ-së, ora 13:30)

- Partia Demokratike e Kosovës, mban konferencë për media. (Selia e Partisë Demokratike të Kosovës, ora 15:30)

- Një delegacion austriak i kryesuar nga Ministri për Evropë dhe Punë të Jashtme, Alexander Schallenberg do të qëndrojë për vizitë të shkurtër zyrtare në Republikën e Kosovës ku do të pritet nga Ministri i Punëve të Jashtme dhe Diasporës i Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca. (Hapësirat e Terminalit VIP të Aeroportit Ndërkombëtar të Prishtinës, ora 15:45)

- Lëvizja Vetëvendosje organizon protestë. (Sheshi “Skënderbeu”, ora 17:00)

- Ministri i Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Glauk Konjufca, Ministri i Integriemev Evropiane Blerim Reka se bashku me Ministrin për Evropë dhe Punë të Jashtme te Austrisë, Alexander Schallenberg dhe Ministren për Evropë e Austrisë, Karoline Edtstadler mbajnë konferencën e përbashkët për media. Aeroporti i Prishtinës, ora 17:00)