01 Dhjetor 2020

FSBK: Qeveria fajtore për ngritjen e çmimit të bukës

Prishtinë, 17 gusht - Federata Sindikale e Bujqve të Kosovës, (FSBK), kërkojë nga Qeveria e Kosovës që të ndërhyjë në lirimin e çmimit të miellit dhe bukës përmes subvencionimit dhe heqjes së TVSH-së për mullisët.

Kryetari i FSBK-së, Tahir Tahiri tha se me rastin e ngritjes së çmimit të bukës dhe miellit është duke u krijuar një situatë e rëndë për disa kategori të njerëzve.

“Ne mendojmë se është krijuar një situatë e vështirë për popullatën e Kosovës dhe disa shtresa që gjer më tani kanë pasur problem me i siguruar  bukën e tash e tutje me ngritje do të jetë edhe më problem”, tha ai.

Sipas Tahirit kategoritë më të prekura janë punëtorët e arsimit, pensionerët, punëtorët shëndetësor dhe janë goditur edhe një pjesë e madhe e bujqve.

Ai e fajësoi Qeverinë e Kosovës. “Fajtore për këtë gjendje të krijuar është Qeveria e Kosovës,  ngase nuk kanë përfill kërkesat tona për futjen e bujqësisë në prioritetet e tyre, në mënyrë që sot të kemi një bujqësi intensive, me çka do të sigurohej qind për qind buka e popullit”. Tahiri tha se Qeveria nuk ka siguruar rezervat e shtetit me drithin e bukës dhe nuk  ka planifikuar strategji për situata të tilla të mundshme të cilat po i zënë në befasi.

“Megjithatë FSBK-ja i ka alternativat e veta që i propozon Qeverisë së Kosovës që t’i subvencionojë furrtarët në çmimin e bukës ose me lirimin e mullisëve nga TVSH-ja.

FSBK-ja fton Qeverinë e Kosovës që menjëherë të fillojë me subvencionimin bujqve për mbjelljen e grurit dhe  sigurimin farës dhe plehrave. Janë çastet e fundit që të merr masa qeveria për daljen nga kriza”, tha Tahiri.  


Elhami Ismajli

Kalendari

Ngjarjet e datës 1 Dhjetor 2020 - Komisioni Hetimor Parlamentar lidhur me procesin e privatizimit në Kosovë në të cilën do të behët plotësimi i listës së dëshmitarëve. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 9:00)

- Drejtorit të AKI-së raporton para Komisionit për Mbikëqyrjen e Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë lidhur me gjendjen e sigurisë në vend. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 9:30)

- Campus France, Ambasada Frnceze në Kosovë, Aleanca Franceze e Prishtinës dhe Universiteti i Prishtinës organizojnë Panairin e tretë Universitar Francez në Kosovë. (online -https://tourneebalkanskosovo.com, ora 10:00)

- Mbahet edicioni i 5-të virtual i Green Business Expo. (Businessexpo.greenkosovo.com, ora 10:30)

- Ministri i Shëndetësisë Armend Zemaj raporton para Komisionit për Mbikëqyrjen e Financave Publike lidhur me raportin e auditimit për Pasqyrat Vjetore Financiare të vitit 2019, për Ministrinë e Shëndetësisë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 11:00)

- Komisioni për Ekonomi, Punësim, Tregti, Industri, Ndërmarrësi dhe Investime Strategjike diskuton lidhur me rekomandimet e dala nga “Raporti për vendin për vitin 2020, i Komisionit Evropian” me të ftuar ministrat dhe përfaqësuesit e agjencive të pavarura. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N506, ora 11:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar mbi procesin e licencimit, operimit, mbikëqyrjes dhe aplikimit për lejet e hidrocentraleve në Republikën e Kosovës interviston drejtorin e Departamentit të mjedisit dhe ujërave Muhamet Malësiu dhe drejtorin e Autoritetit të Rajonit të Pellgjeve Lumore, nga Ministria e Ekonomisë dhe Ambientit, Gani Berisha lidhur me lejet e lëshuara për operimin e dy hidrocentraleve nga kompania “Kelkos Energy”. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N225, ora 11:00)

- Nënkryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, njëkohësisht, kryetari i Degës së PDK-së në Prizren, Shaqir Totaj, i shoqëruar nga deputetja Eliza Hoxha, mbajnë konferencë për media në të cilën do të flasin për shtatoren e re të Skënderbeut, punën e dobët artistike dhe lokacionin jo adekuat. (Zyret e PDK-së në Prizren, ora 11:00)  

- Komisioni Hetimor Parlamentar mbi procesin e licencimit, operimit, mbikëqyrjes dhe aplikimit për lejet e hidrocentraleve në Republikën e Kosovës interviston kryetarin e Komunës së Deçanit, Bashkim Ramosaj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N225, ora 13:00)

- Partia Demokratike e Kosovës, Dega në Prishtinë, do të mbajë konferencë për medie. (Te stacioni i autobusëve urbanë “Katedralja”, ora 13:00)

- Zyrtarët e Agjencisë së Ushqimit dhe Veterinarisë raportojn para Komisionit për Bujqësi, Pylltari, zhvillim Rural, Infrastrukturë dhe Mjedis rreth importimit të vajit të palmës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 13:00)

- Instituti Demokraci për Zhvillim (D4D) mban diskutimin “Rimëkëmbja nga viti 2020: Si të rindërtojmë ekonominë dhe politikat sociale në vitin 2021?”. (Hotel Sirius, ora 17:00)