15 Shkurt 2019

Fermerët goditen rëndë nga uragani Florence

Washington, 17 shtator - Fermerët në Karolinën së Veriut mund të jenë mes të goditurve më rëndë nga uragani Florence. Një fermer thotë se shirat po dëmtojnë një pjesë të rëndësishme të duhanit që ai ka mbjellë, që do të ndikojë tek fitimet e tij.

“Gjethet e duhanit kanë mbuluar tokën nga erërat e forta. Ndërsa kjo këtu është mavijosur nga forca e erës dhe pas pak ditësh do të thahet”, thotë Kent Revels, fermer i plantacioneve të duhanit në Fuquay Varina të Karolinës së Veriut.

Ai thotë se mund të humbasë gjysëm milion dollarë nga dëmtimet e të mbjellave, nëse shirat nga uragani Florence nuk pushojnë së shpejti.

Uragani goditi në një kohë veçanërisht të keqe, atëherë kur korret duhani. Megjithë përpjekjet para stuhisë, Kent korri vetëm 60 përqind të plantacioneve.

“Do të duhet katër ose pesë ditë që të futemi në fushë, çfarë do të thotë se shumë bimë do të thahen. Ndoshta deri atëherë, bimët e mbetura nuk do të kenë më vlerë.” - thotë fermeri Kent Revels.

Fermeri Kent Revels po përdor traktorin e tij për të prodhuar energji elektrike, pasi stuhia ka ndërprerë rrymën:

“Në këtë hangar thajmë gjethet e duhanit për afro tetë ditë.”

Është shumë shpejt për të ditur se cili do të jetë dëmi i përgjithshëm. Një specialist në atë shtet tha se humbjet mund të shkojnë deri në 300 milionë dollarë, për shkak se stuhia po kalon shumë ngadalë.

“Ndoshta do të jenë miliarda dollarë humbje në të dy Karolinat, vetëm në sektorin e bujqësisë”, thotë fermeri Revels.

Kent ka siguracion për të mbjellat, por thotë se mund të mbulojë vetëm shpenzimet.

“Është si puna e bixhozit. Investon dhe mbjell pantacionet dhe shpreson të kesh të korra për të patur fitime. Ka raste kur nuk arrin deri në fund dhe korrjet ndërpriten nga një stuhi.”- thotë fermeri Kent.

Kalendari

Ngjarjet e datës 16 shkurt 2019 - Nisja e Deklaratës së Pavarësisë nga Kuvendi i  Republikës së Kosovës, për në 7 qendrat kryesore të Republikës së Kosovës Prishtinë, Mitrovicë, Pejë, Prizren, Gjilan, Gjakovë, Ferizaj. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 9:00)
 
- Vendosja e Deklaratës së Pavarësisë. (Sheshi “ Nënë Tereza, ora 9:30)

- Shoqata"Miqtë e Amerikës" organizon ekspoziten me fotografi të formatit 180×60cm me disa personalitete që ndikuan në krijimin e shtetit të Kosovës si Bill Clinton, George W. Bush, Merkel, Mbretëresha Elizabeta, Sarkozy, etj. (Sheshi tek shtatorja "Nëna Tereza" ora 10:00)

- Hapet ekspozita e punimeve artistike “Simbolet e Pavarësisë”. (Sheshi  “Zahir Pajaziti”, ora 10:00)

- Hapja e Panairit të produkteve Vendore. (Sheshi “Adem Jashari”, ora 10:30)

- Let's Do It do të organizojë aksion pastrimi së bashku me komunën e Hanit të Elezit. (Pika kufitare "Hani i Elezit", ora 11:00)

- Shoqata Bamirëse Jetiamt e Ballkanit organizon ceremonisë solemne të dorëzimit të 17 banesave për familjet në nevojë e cila organizohet për nder të 17 shkurtit - Ditës së Pavarsisë së Republikës së Kosovës. (Salla e Kuqe, ora 11:00)

- Alternativa e përfaqësuar nga Mimoza Kusari - Lila Kryetare, do të mban konferencën për media për të prezantuar qëndrimin e subjektit politik lidhur me "Kosova 11 vjet shtet - Ngecjet në zhvillimin ekonomik dhe mundësitë përpara". (Selia e partisë, Kompleksi Qafa, Rr. Uçk, kati 1, nr. 67, ora 12:00)

- Galeria Kombëtare e Kosovës dhe British Council organizojn panel diskutimi me temë “A je Shën Valentini im? Romantizmi mbivlerësohet”. (Galeria e Arteve të Kosovës, ora 12:00)

- Komuna e Gjilanit organizon solemnitet për ndarjen e titullit “Qytetar Nderi” në shënimin e njëmbëdhjetë vjetorit të Pavarësisë së Kosovës. (Salla e Kuvendit Komunal të Gjilanit, ora 13:00)

- Komuna e Gjilanit organizon nddarjn e titullit “Nderi i Qytetit” në shënimin e njëmbëdhjetë vjetorit të Pavarësisë së Kosovës. (Zyra e Kryetarit të Komunës së Gjilanit, ora 14:00)

- Hapet ekspozita "Qytetet Shqiptare në fotografi të vjetra 1863-1916". (Muzeu Kombëtar i Kosovës, ora 17:00)

- Fondacioni Lumbardhi dhe Fondacioni Kosovar i Arkitekturës organizojnë ligjeratën publike “Bukuria e asaj që mbetet” të arkitektes Aslıhan Demirtaş. (Kino Lumbardhi, ora 17:00)

- Vendosja e Deklaratës së Pavarësisë në sheshin kryesor të qytetit të Gjilani. (Sheshi “Idriz Seferi” në Gjilan, ora 17:00)

- Ambasadori i SHBA-ve në Kosovë, Philip S. Kosnett, do të mbajë një fjalë të shkurtër hapëse për interpretimin e OneBeat Balkans në teatrin ODA. (Teatri ODA, ora 20:30)