22 Tetor 2021

Fermerët e shqetësuar me diskriminimin e pagesave dhe subvencioneve

Rahovec, 17 shtator - Pas problemeve që janë paraqitur gjatë aplikimit për pagesa direkte-subvencione që jepen nga Ministria e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, ku një pjesë e madhe e fermerëve nuk kanë mundësi të gëzojnë të drejtën e tyre për të aplikuar për shkak të udhëzimit të ri administrativ, gjatë ditës së enjte kryetari i komunës së Rahovecit, Smajl Latifi ka pritur në takim përfaqësuesin e Avokatit të Popullit për regjionin e Gjakovës, Mark Kaçinari.
 
Latifi ka thënë se gjatë këtij takimi kemi dëgjuar shqetësimet për diskriminimin, pengesat dhe kufizimet që po u bëhen bujqve me këtë udhëzim.

"Kam kërkuar që të gjendet sa më shpejtë zgjidhje, me qëllimin e vetëm: Mos të ndëshkohen bujqit punëtorë dhe të pafajshëm të komunës së Rahovecit."

"Ne do të ndjekim gjithë hapat e nevojshëm deri në realizim të kërkesave të arsyeshme të bujqve dhe fermerëve tanë të vyeshëm. Poashtu, i siguroj të gjithë fermerët se do të përpiqemi që asnjë bujk mos të mbetet pa aplikuar”, ka thënë kryetari Latifi.

Kalendari

Ngjarjet e datës 23 Tetor 2021

- Shoqata për Teknologji të Informacionit dhe Komunikimit të Kosovës - STIKK organizon diten e dytë të edicionit te 10-të të festivalit të teknologjisë “KosICT”. (Ambientet e “ITP Park” në Prizren, ora 10:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (Selia e KQZ-së, ora 11:00)

- Shfaqet video programi "Pranverë e përhershme, behar i vonuar" nga Protocinema në bashkëpunim me Fondacionin Lumbardhi. (Kino Lumbardhi, ora 12:00)

- Mbahet dita e dytë e edicionit te tretë te festivalit Lahuta, Okarina Polifionia. (Ambientet e Qendrës për zhvillimin e kultures tradicionale në Prishtinë, Rruga Xheladin Hana nr. 98, ora 15:00)