26 Shtator 2017

Fermerët amerikanë në vështirësi

Washington, 13 shtator - Megjithëse bursa amerikane vazhdon të përjetojë fitime rekord dhe shifrat e punësimit në Amerikë janë inkurajuese, fermerët vazhdojnë të përballen me kostot e larta të farërave dhe plehut kimik.

Kjo ndodh në një periudhë kur kërkesa dhe çmimet për produktet e tyre janë të ulëta. Këto vështirësi ekonomike kanë një efekt rrënues që shtrihet përtej fushave me të mbjella.

Panairi i përvitshëm i fermerëve që zhvillohet këtë radhë në shtetin Illinois është ndër më të mëdhenjtë në botë.

Aty mblidhen furnitorët dhe prodhuesit e makinerive, për të demonstruar produktet dhe paisjet e tyre më të fundit.

Këtu fermerët kërkojnë të zbulojnë se çfarë mund ta bëjë punën e tyre në fushë më të efektshme dhe më të lehtë.

Por, fermeri Jeff Fisher mundet vetëm të sodisë në këtë panair...

“Çmimi për këtë makineri mbjellëse është çerek milioni dollarë, ndërsa sipas standarteve të sotshme konsiderohet si e përmasave të mesme. Mua më duhet një paisje mbjellëse, por nuk e përballoj dot me këtë nivel çmimesh”, thotë fermeri Josh Fisher, nga shteti Illinois.

Kanë kaluar pesë vjet që kur zoti Fisher mundi të blejë paisje të reja. Ajo ishte e vetmja periudhë kur ai pati fitim.

“Fermat përballen me vështirësi ekonomike. Nuk ekziston më niveli i fitimit. Kemi humbje ndërsa çmimi i prodhimit të misrit është realisht më i lartë se ai që reflektohet në listën e çmimeve të Bordit të Tregtisë”, thotë zoti Fisher.

Sipas Departamentit të Bujqësisë, e ardhura mesatare neto e fermerëve gjatë vitit 2016 ishte në nivelin më të ulët që nga viti 2009, por parashikohet një rritje modeste gjatë vitit 2017. Vite të tëra vështirësish për shumë fermerë amerikanë po e shtrijnë ndikimin përtej bujqësisë.

“Shoqata e Prodhuesve të Paisjeve raportoi nivele të ulëta të shitjeve të paisjeve për fermat, që do të thotë se firma si ‘Caterpillar’ dhe ‘Deere’ gjenden në telash”, thotë Tamara Nelsen, e Byrosë së Fermerëve të Illinois.

Zonja Nelsen thotë se rënia e shitjeve të paisjeve përkthehet në humbje të vendeve të punës në fabrikat që mbështeten tek blerjet nga fermerë si zoti Fisher.

“Nëse një fermer nuk e blen dot një makineri, atëherë të 25-ë punëtorët dhe metalurgët që e prodhojnë, si dhe ata që merren me pjesët e këmbimit, do të humbasin vendet e punës. Pra, duhet një treg i mirë për fermerët, ashtu siç u duhet edhe prodhuesve të makinerive”, thotë zonja Nelsen.

Marc Bremer mbjell misër dhe sojë në fermën e tij në Illinois. Ashtu si zoti Fisher, edhe ai po përpiqet të vazhdojë punën me paisjet e vjetra.

“Do të donim të blinim teknologjinë e re, por ajo vjen me çmim të lartë”, thotë zoti Bremer.

Ndërsa ai nuk mendon se mund të blejë ndonjë paisje të re, zoti Bremer është gjithashtu i shqetësuar për të korrat e këtij viti për shkak të thatësirave.

“Nuk ka garanci që do të ketë reshje. Nuk kemi garanci për nivelin e çmimeve si dhe të të korrave. Është një sfidë e vazhdueshme”, thotë zoti Bremer.

Megjithëse nuk ka siguri se edhe viti i ardhshëm do të jetë ndoshta më i mirë, fermer Fisher ende shpreson.

“Jemi pothuajse në fundin e trajektores së rënies. Shpresoj mos të bëhet më keq”, thotë zoti Fisher.

Por, vetëm pas pak javësh, ai do të përballet me pjesën më të vështirë të punës së fermerëve – korrjen e misrit dhe të sojës.

Kalendari

Ngjarjet e datës 26 Shtator 2017

- Shoqata e pemëve “Pema” nga Kovraga me përkrahjen e programit AGRO të USAID-it organizon tryezën e rrumbullakët me temë “Prodhimtaria e mollës në Kosovë - gjendja aktuale, perspektiva dhe sfidat”. (Fshati Kovragë i Istogut, vendi ku është organizuar zakonisht “Dita e Mollës”, ora 10:30)

- Ministria e Drejtësisë organizon konferencë për media, në të cilën do të marrin pjesë, Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri dhe Kryeprokurori i Shtetit, Aleksandër Lumezi. (Ndërtesa e Ministrisë e Drejtësisë, ora 11:30)

- Ambasadori I ShBA-ve Greg Delawie do të flas në ceremonin e lansimit të Trekandit, kompania e parë e financuar dhe mbështetur  nga Gjirafa Lab. (Sheshi 21, ora 17:15)

- Muzeu i Kosovës, në kuadër të Ditëve të Trashëgimisë Evropiane me moton Ditët e Hapura hap ekspozitën me fotografi nga autori nga Turqia, Erhan Bayladi. (Muzeu i Kosovës, ora 19:00)

- Shfaqjet performanca teatrale “Copë Copë”. (Teatri i Qytetit “Adriana Abdullahu” në komunën e Ferizajit, ora 20:00)

 

Ngjarjet e fushatës zgjedhore


- Kandidati i Lidhjes Demokratike të Kosovës për kryetar të Prishtinës, Arban Abrashi, takohet me përfaqësueset e shoqatave te grave, i pranishëm do të jetë kryetari i LDK-së, Akademik Isa Mustafa. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Kandidati i AKR-së për kryetar të Prishtinës, Selim Pacolli, mban konferencën për medie për të diskutuar problemet dhe brengat e qytetarëve të Prishtinës. (Sheshi Skënderbeu, pranë ndërtesës së Qeverisë, ora 11:00)

- Dega e NISMA për Kosovën në Klinë do të bëj hapjen e fushatës elektorale për zgjedhjet lokale. (Shtëpia e kulturës “Jehona e Dukagjinit” në Klinë, ora 13:00)
 
- Dega e NISMA për Kosovën në Istog do të bëj hapjen e fushatës elektorale për zgjedhjet lokale. (Restaurant Freskia në Istog, ora 15:00)

- Lëvizja Vetëvendosje do të mbajë tubimin zgjedhor në qytetin e Vitisë, marrin pjesë kryetari Visar Ymeri, deputeti Albin Kurti, deputetja Shqipe Pantina dhe kandidati për kryetar të Vitisë, Salih Salihu. (Restaurant Lindi në Viti, ora 17:00)

- Dega e NISMA për Kosovën në Pejë do të bëj hapjen e fushatës zgjedhore. (Restaurant Universi në Pejë, ora 17:30)

- Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës mban tubim zgjedhor në Pejë, merr pjesë edhe Kryeministri dhe Kryetar i AAK-së Ramush Haradinaj. (Hotel Dukagjini, ora 18:00)

- Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës mban takim me fermerë të Pejës, merr pjesë Kryeministri dhe Kryetar i AAK-së, Ramush Haradinaj. (Restoran Koha 3, ora 19:00)

- Kandidati i Lidhjes Demokratike të Kosovës për kryetar të komunës të Prizrenit Dr. Hatim Baxhaku shpalos programin qeverisës dhe prezanton kandidatët për Asamble Komunale. (Kompleksi Lidhja e Prizrenit, ora 19:30)