06 Mars 2021

Edukohen gjeneratat e reja për rëndësinë e ruajtjes së mjedisit

Prishtinë, 13 nëntor - Organizata Green Art Center - Prishtina “GAC”, në bashkëpunim me Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH vijojnë aktivitetet që kanë për qëllim edukimin e gjeneratave të reja për rëndësinë e ruajtjes së mjedisit jetik për një jetë të shëndetshme.

Kësisoj, është mbajtur gara e radhës në nivel kombëtar mes të rinjve të shkollave në Kosovë sipas tematikës “Unë,Toka dhe e Ardhmja pas pandemisë”.

Në kuadër të kësaj gare mjedisore, kanë qenë pikërisht nxënës të shkollave nëpër Kosovë ku përmes punimeve të tyre plot ngjyra kanë ringjallur shpresë dhe vetëreflektim për një të ardhme ndryshe, më të gjelbër dhe pa ndotje.

Njëherësh,sikurse vihet re, rëndësia e edukimit të vazhdueshëm dhe promovimit të sjelljeve mjedisore tek të rinjtë duke ju përshtatur sfidave të krijuara në këtë periudhë pandemie, synon të vijojë përmes projekteve që GAC në partneritet me GIZ në Kosovë është duke u implementuar.

Ndër të tjerash, Znj.Beu-Muçaj themeluese e organizatës GAC, shprehet se përkundër rrethanave në të cilat gjendemi, implementimi i programeve që promovojnë vlerat mjedisore me qëllim edukimin e gjeneratave të reja dhe ndërtimin e një shoqërie të përgjegjshme ndaj mjedisit që na rrethon duhet të jetë një prej elementëve plotësues gjatë formimit intelektual të të rinjve në Kosovë.

Gjithashtu, Znj.Beu - Muçaj tregon se GAC me përkrahjen e GIZ-it gjerman në Kosovë, synohet që të ketë vijueshmëri të aktiviteteve që përfshijnë të rinjtë e shkollave në Kosovë që të mësojnë mbi mjedisin në përgjithësi dhe duke i inkurajuar ata që të jenë pjesë e promovimit të sjelljeve mjedisore në komunitet.

Sipas saj, GAC bashkarisht me GIZ-in ka lancuar tashmë video ligjëratat online të përdorshme si material didaktik edukativ për mësues, prindër e nxënës të ciklit të ulët dhe të mesëm si edhe është duke zhvilluar aktiviteteve të vazhdueshme më pjesëmarrje gjithëpërfshirëse të të rinjve në Kosovë, normalisht duke respektuar rregullat për ruajtjen e shëndetit të të gjithëve.

Referuar garës aktuale nën tematikën “Unë, Toka dhe e Ardhmja pas pandemisë”, organizata GAC tregon se mbi 100 punime të nxënësve të shkollave janë prezentuar, ndër të cilët janë përzgjedhur edhe fituesit që do të marrin shpërblime në formë të materialeve didaktike për përdorim në shkollat që përfaqësojnë.

Sipas tyre, kjo formë e stimulimit ndihmon në të njëjtën kohë që të rinjtë nëpër shkolla të pajisen me mjete të nevojshme për zhvillim të orëve mësimore me kushte më të mira si edhe të rritet përgjegjësia për të kontribuar për komunitetin ku bëjnë pjesë.

Organizata GAC ndër vite zhvillon aktivitete që promovojnë rëndësinë e ruajtjes së mjedisit përmes programeve për edukim mjedisor dhe krijimit të klubeve të gjelbra në nivel nacional dhe zhvillimit të projekteve me fokus në mjedis të qëndrueshëm në Kosovë.

Kalendari

Ngjarjet e datës 6 Mars 2021 - Komuna e Klinës së bashku me Shoqatat e Dala nga Lufta e UÇK-së bëjn homazhe te varrezat e dëshmorëve të kombit te Kodra e Kuqe në Grabanicë. (Grabanicë, ora 9:00)  

- Presidentja e Republikës së Kosovës, dr. Vjosa Osmani Sadriu, do të bëj homazhe në Kompleksin Memorial “Adem Jashari” në Prekaz. (Prekaz, ora 9:00)

- Kryeministri në detyrë, Avdullah Hoti bën homazhe në Kompleksin Memorial “Adem Jashari”, në Prekaz. (Kompleksi Memorial “Adem Jashari”, Prekaz, ora 9:15)

 - Komuna e Klinës së bashku me Shoqatat e Dala nga Lufta e UÇK-së bëjn homazhe në Kompleksin Memorial “Adem Jashari” në Prekaz. (Prekaz, ora 9:50)

- Këshilli Organizativ për manifestimin e Epopesë së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës hap ekspozitë me fotografi. (Prekaz, ora 10:00)

- Komuna e Prizrenit bën homazhe të varrezat e dëshmorëve në Landovicë. (Landovicë, ora 10:00)

- Kolektivi i Marshojmë s'festojmë do të mbajë konferencë për media ku do të prononcohen rreth organizimit dhe manifestimit të 8 marsit 2021. (Amfiteatri në sheshin Zahir Pajaziti, ora 11:00)

- Mbahet turnir në volejboll në Skenderaj. (Skenderaj, ora 11:00)

-  Për nder të Epopesë së UÇK-së, një delegacion i Nismës Socialdemokrate do të bëj homazhe në Kompleksin Memorial “Adem Jashari” në Prekaz. (Prekaz, ora 11:00)

- Komuna e Prizrenti bën homazhe pranë lapitarit të Komandant Kumanovës - Ismet Jashari. (Në qënder të qytetit të prizrenit, ora 11:30)

- Këshilli Organizativ për manifestimin e Epopesë së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës organizon homazhe në të gjitha komplekset memoriale të Dëshmorëve të UÇK-së, ora 12:00

- Komuna e Prizrenti bën homazhe pranë lapidarit të Komandant Drinit - Ekrem Rexhes. (Përball Shtëpisë së Bardhë, ora 12:00)
 
- Presidentja e Republikës së Kosovës, dr. Vjosa Osmani Sadriu do të marrë pjesë dhe do të mbajë një fjalë në Ekspozitën me 59 fotografi, e cila do të mbahet në Prishtinë. (Sheshi “Skënderbeu”, ora 15:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, dr. Vjosa Osmani Sadriu do të marrë pjesë dhe do të mbajë fjalim në Akademinë Përkujtimore në 23 vjetorin e rënies së Komandantit Legjendar, Adem Jashari dhe familjes Jashari. (Salla e Kuqe në Pallatin e Rinisë, ora 17:00)

- Kryeministri në detyrë, Avdullah Hoti merr pjesë në Akademinë Përkujtimore kushtuar “Epopesë së UÇK-së”. *Salla e Kuqe në Pallatin e Rinisë, ora 17:00)

- Qendra për Art dhe Komunitet - Artpolis organizon Performancen “A je çikë, a djalë?!”,  për të shënuar 8 Marsin-Ditën Ndërkombëtare të Gruas. (Teatri Oda në Prishtinë, ora 19:00)