17 Janar 2019

Çmimin e lartë të energjisë elektrike po e paguajmë me pyjet e Kosovës

Prishtinë, 26 tetor - Lëvizja Vetëvendosje! përmes deputetit dhe Anëtarit të Kryesisë Liburn Aliu organizoi konferencë për media në lidhje me gjendjen e rëndë të pyjeve në republikën e Kosovës.
Kjo dekadë sipas Aliut është më e rënda në historikun e degradimit të pyjeve në Republikën e Kosovës dhe është përshkallëzuar në nivele alarmante vitin e fundit. Në vitet 2012 – 2013 kishte rritje të sensibilizimit për këtë çështje.

"Nga viti 2011 ishte edhe premtimi për ndalimin e degradimit përmes një ligji, të cilin nuk e sollën kurrë në Kuvend. Sot, kjo gjendje e rëndë vazhdon, ndërkohë që interesimi i përgjithshëm për të ka rënë prej skandaleve të përditshme qeveritare."

"Sistemi i menaxhimit me pyjet është i mingarkuar me burokraci të padobishme. Mungesa e mekanizmave kontrollues dhe llogaridhënës ka krijuar një parajsë për prerësit e organizuar dhe ferr për rojtarët dhe prerësit e vegjël ilegalë", ka thënë Aliu.

Ai vlerëson se shteti tregohet i fortë me disa prerës të vegjël, të cilët detyrohen të prejnë dru në kushtet kur u rritet çmimi i energjisë dhe u bllokohet qymyri.

Megjithatë sipas tij konfiskimet e shumta të drurëve dhe lëndët e shumta në gjykatë për prerësit e vegjël nuk po sjellin efekte pozitive për shkak se dëmtuesit kryesor të lidhur në zinxhirë me sharra dhe gatere nuk janë të prekshëm nga shteti.

Duke iu referuar Kryeministrit Haradinaj, deputeti Liburn Aliu u shpreh, “Ai është bjeshkatar i rregullt dhe nuk mungon asnjëherë në bjeshkë, madje edhe kur të gjithë mendojmë se ai do të duhej të ishte i zënë.

Së paku, këtu pritnim rezultat, por ja që kjo dashuria e tij për malet nuk po na jep rezultate. Po i bie që zinxhiri i organizuar i prerësve të jetë më i fortë se shteti dhe kryeministri, ose i lidhur me ta, pasi une nuk mund ta besoj se degraduesit e organizuar të pyjeve dhe parqeve tona nuk mund të ndalen”.

Sot, në vend të pastrimit, ripyllëzimit dhe zhvillimit të pyjeve, zhvillohet veprimtari degraduese me ndërtime vilash e restoranesh pa plan dhe pa leje. Anëtari i Kryesisë Liburn Ali, duke kujtuar sulmin e fundit mbi rojat e parkut nacional, tha se nëse rojat qëllojnë të jenë aty ku ndodh degradimi rrezikojnë edhe jetën e tyre.

Kjo situatë kërkon ndërhyrje urgjente për forcimin e kontrollit në parqe, për centralizimin e inspektimit të pyjeve dhe të përgjegjësisë për to dhe për bashkëpunimin ndërinstitucional dhe sinkronizimin e veprimeve mes MMPH, MBPZHR dhe MPB. Kjo do duhej të bëhej nën autoritetin e Kryeministrit.

Kosova ka pyje që mund të shfrytëzohen për ngrohje, por absolutisht jo në mënyrën sesi shfrytëzohen sot pa asnjë kontroll dhe pa ripyllëzim. Po ashtu, do duhej patur parasysh se me rritjen e pandërprerë të çmimit të energjisë dhe me ndalimin e shfrytëzimit të qymyrit si pasojë do të vijë domosdoshmërisht edhe rritja e prerjeve.

Aliu shtoi, “Projektligjin për pyjet nuk po e sjellin, ne bëjmë thirrje që ai të finalizohet sipas nevojave e sugjerimeve të specialistëve dhe jo të interesave.” Por me gjithë skandalet e përditshme prej kësaj qeverie, ku tashmë përfshihet edhe ky sektor, nuk presim më shumë prej tyre përpos largimit.

Kalendari

Ngjarjet e datës 17 janar 2019 - Kryeministri Ramush Haradinaj bën homazhe te Shtatorja e Gjergj Kastriotit Skënderbeut, me rastin e 550 vjetorit të vdekjes. (Shtatorja e heroit Gjergj Kastrioti Skënderbeu, Prishtinë, ora 9:00)

- Kryetari i Sindikates së Bashkuar të Arsimit, Shkencës, Rrahman Jasharaj do t'i vizatoj grevistët e komunës së Malishevës. (Gjimnazi “Hamdi Berisha” në Malishevë, ora 9:15)

- Ministri i Financave Bedri Hamza dhe udhëheqësi i Divizionit për Slloveninë, Kroacinë, dhe Ballkanin Perëndimor në Bankën Evropiane për Investime Matteo Rivellini nënshkruaj Marrëveshje Grant për Mbështetje të Projektit për Ndërtimin e Autostradës Kijevë-Zahaq. (Ndërtesa e  Qeverisë, kati 11, ora 9:30)

- Kryetari i Sindikates së Bashkuar të Arsimit, Shkencës, Rrahman Jasharaj do t'i vizatoj grevistët në çerdhen e komunës së Malishevës. (Objekti i çerdhes në Malishevë, ora 9:45)
 
- Kryeministri Ramush Haradinaj zhvillon takim pune me përfaqësuesit e Odës Ekonomike Gjermane. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Misioni i OSBE-së do të publikojë raportin mbi gjendjen e strehimoreve për viktimat e dhunës në familje në Kosovë. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:15)

- Kryetari i Sindikates së Bashkuar të Arsimit, Shkencës, Rrahman Jasharaj do t'i vizatoj grevistët e shkollës fillore “Ganimete Tërbeshi” në Astrazub të komunës së Malishevës. (Astrazub, ora 10:40)

- Administrata Tatimore e Kosovës nesër do të shënoj 19 vjetorit të themelimit të saj. (Qendra e Shërbimit të Tatimpaguesve, ish-ndërtesa e Gërmisë, ora 11:00)

- Mbahet takimi i përbashkët në mes kryetarit të Komunës së Gjilanit Lutfi Haziri dhe Kryeshefit Ekzekutiv të KRU"Hidromorava" Muhamet Suliqi, du do të zyrtarizohet Njësitit për Implementimin e Projektit - Impiantit dhe Kolektorëve  për ujëra të zeza. (Zyra e Kryetarit Haziri, ora 11:00)
 
- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në shënimin e 19-vjetorit të themelimit të Administratës Tatimore të Kosovës. (Qendra e Shërbimit të Tatimpaguese, ish ndërtesa e Gërmisë, ora 11:00)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi, do të bëjë hapjen zyrtare të Zyrës për programin “Evropa Kreative Kosovë”. (Biblioteka Kombëtare të Kosovës “Pjetër Bogdani”, ora 11:00)

- Nën organizimin e Grupit Parlamentar të LDK-së dhe Kryetarit të Komunës së Pejës Gazmend Muhaxherit në 17 vjetorin e vrasjes, organizohen homazhe në nderim të jetës dhe veprës së ish-deputetit të Republikës së Kosovës, Komandantit të Shtabit Rajonal Rugova, Heroit Smajl Hajdaraj. (Tek varrezat e fshatit Zahaq të Pejës, ora 12:00)

- Në 37 vjetorin vrasjes së heronjve të kombit Jusuf e Bardhosh Gërvalla, Grupi Parlamentar i LDK-së, në nderim të jetës dhe veprës së tyre do të vendos kurora lulesh tek varrezat e heronjve. (Fshati Dubovik në Deçan, ora 12:30) 

- Kryeministri Ramush Haradinaj pret në takim Komisionerin Evropian për Politika të Fqinjësisë dhe Negociata të Zgjerimit, Johannes Hahn. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 16:45 - vetëm pamje)
 
- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në ceremoninë e organizuar me rastin e përmbylljes së aktiviteteve në 550 vjetorin e Vitit Mbarëkombëtar të Skënderbeut. (Sheshi 21, ora 18:00)

- Dega e LDK-së në Pejë do të bëjë ndezjen e qirinjve në vendin e vrasjes te ish-deputetit të Republikës së Kosovës, Komandantit të Shtabit Rajonal Rugova, Heroit Smajl Hajdaraj. (Lagja “Fidanishte” në Pej, ora 19:50)