27 Nëntor 2020

BE-ja dënon Bullgarinë me 25 milionë euro

Sofje, 20 mars - Komisioni Evropian do ta dënojë Bullgarinë me rreth 25 milionë euro për shkak të shkeljeve lidhur me pagesën e drejtpërdrejt të bujqërve në vitin 2008.

Ministria e Bujqësisë konsideron se gjoba do të paguhet nga mjetet për subvencione për bujqësi, për sivjet, për çka janë paraparë rreth gjysmë miliard euro.

Ministri bullgar i Bujqësisë dhe Ushqimit, Mirosllav Najdenov, paralajmëroi se do të ankohet, për ta ulur lartësinë e gjobës.

Komisioni Evropian para një muaji gjobiti Bullgarinë me 20 milionë euro për shkak të pagesës së parregullt të subvencioneve për vitin 2007 dhe i bëri thirrje Sofjes të zbatojë politikë strikte fiskale dhe të vazhdojë me reformat e planifikuara strukturore.

Rritja ekonomike e Bullgarisë vitin e kaluar ra për 5,1 për qind, ndërsa Qeveria planifikon që ajo sivjet të rritet për 0,3 për qind.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 Nëntor 2020

- Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit shqyrton shkresën nga Malcolm Simmons, ish kryetar i Asamblese së Gjyqtarëve të EULEX-it, përfaqësuar sipas autorizimit nga dr. Artan Qerkini, avokat. (Ndertesa e Kuvendit, salla N302, ora 9:30)

- Kuvendi i Republikës së Kosovës vazhdon seancën plenare. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 10:00)

- Instituti për Politika Zhvillimore mban konferencë për media me temë “Promovimi i efiçiencës së energjisë dhe burimeve të ripërtëritshme në Kosovë”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Ministri i Infrastrukturës, Arban Abrashi, merr pjesë në nisjen e asfaltimit të zgjerimit të llotit të 4 të rrugës Podujevë - Prishtinë, gjegjësisht në fshatin Llugë. (Rruga Podujevë - Prishtinë, fshati Llugë, ora 11:00)

- Kryeministri Avdullah Hoti merr pjesë në shënimin e Ditës së Forcës së Sigurisë së Kosovës. (Kazerma Adem Jashari në Prishtinë, ora 12:00)

- Ministria e Mbrojtjes organizon ceremoninë e shënimit të Ditës së Forcës. (Ambientet e kazermës “Adem Jashari” në Prishtinë, ora 12:00)

- Aleanca Kosovare e Bizneseve  Kryeministri Avdullah Hoti do e përcjellin realizimin e eksportit të produkteve kosovare në Serbi e që lidhet me marrveshëjen në Shtëpinë e Bardhë në Washington për bashkëpunim ekonomik Kosovë - Serbi e cila pason me një marrëveshje mes dy operatorëve ekonomik. (Objekti i Agrokosova Holiding në zona industriale - Shirokë, Suharekë, ora 14:00)

- Kryeministri Avdullah Hoti në kuadër të Javës së Biznesit Kosovar 2020, viziton Verarinë ‘’Agro Kosova Holding ’’ në Suharekë. (Veraria ‘’Agro Kosova Holding ’’, Suharekë, ora 14:00)

 

- Partia Demokratike e Kosovës, Dega në Podujevë, bën sot përmbylljen e fushatës zgjedhore përmes një konference për media. (Restorant “Artela”, ora 14:00)