19 Janar 2019

Aksioni i pastrimit vazhdon sot në Prishtinë

Prishtinë, 1 nëntor - Let’s Do It Kosova së bashku me Ambasadën e Suedisë organizojnë sot një aksion pastrimi në Prishtinë.

Aksioni do të realizohet rreth hapësirave të Ministrisë së Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor dhe përfundon me pastrimin e hapësirave përreth stadiumit të Prishtinës “Fadil Vokrri”.

Aksioni do të realizohet në formën e “Plogging”, trendi më i ri suedez, që nënkupton vrapim dhe mbledhje e mbeturinave në të njëjtën kohë.

Në këtë event do të marrin pjesë: Stafi i Ambasadës Suedeze, Let's Do It Kosova, Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Fatmir Matoshi, dhe disa nga futbollistët e Klubit të Prishtinës, si dhe tifozë.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 18 janar 2019

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit me kryetarët e grupeve parlamentare. (Ndërtesa e Kuvendit, salla  C-301, ora 8:30)

- Kryeministri Ramush Haradinaj pret në takim 120 studentë nga Vjena dhe Venediku nga programi i studimeve  “Europian  Master in Human Rights and Democratisation”. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00 - vetëm pamje)

- Kryetar i Sindikatës së Pavarur të Arsimit të Shqipërisë, Nevruz Kaptelli me bashkëpunëtoret e tij vizitojnë Sindikatën e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës e Kosovës të cilët së bashku me Këshillin Grevistë Qendror do t'i vizitojnë grevistët e shkollës fillore “Dardania”. (Shkolla fillore Dardania, ora 10:00)

- Qendra e Lëvizjes Vetëvendosje! në Prishtinë mban konferencë për media. (Zyrat e Vetëvendosjes, ora 11:00)

- Kryetar i Sindikatës së Pavarur të Arsimit të Shqipërisë, Nevruz Kaptelli me bashkëpunëtoret e tij vizitojnë Sindikatën e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës e Kosovës të cilët së bashku me Këshillin Grevistë Qendror do t'i vizitojnë grevistët çerdhes “Gëzimi Ynë”. (Objekti i çerdhes “Gëzimi Ynë” në Prishtinë, ora 11:00)

- Drejtori i Klinikës Emergjente, dr. Basri Lenjani, do të mbajë konferencë për medie. Në konferencë do të jepet qëndrimi zyrtar në lidhje me videon që ka qarkulluar në medie, për kinse mos ofrimin e shërbimeve shëndetësore ndaj një qytetari. (Klinika Emergjente, ora 13:00)