25 Shtator 2022

Zelensky: Ushtarët e vrarë rusë braktisen në fushëbetej

Kiev, 28 mars - Lufta mes Ukrainës dhe Rusisë ka hyrë në muajin e dytë teksa palët duket se nuk kanë ndërmend të tërhiqen.

Së fundmi Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky, në një dalje mediatike ka kritikuar autoritetet ruse për trajtimin e ushtarëve të tyre të rënë në front.

Sipas Zelensky trupat e ushtarëve rusë të vdekur braktisen në fushëbetej ose i kthejnë në atdhe në “qese plehrash”.

Lajmin e ka konfirmuar dhe raportuar The Kyiv Independent.

"Është e frikshme. Kur mendon se kështu i trajtojnë njerëzit e tyre, imagjino si i trajtojnë të tjerët? Është barbare dhe do të përfundojë keq," shtoi ndër të tjera në një intervistë për mediat presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky.

Kalendari

Ngjarjet e datës 24 shtator 2022

- Federata Atletikës së Kosovës dhe Departamenti i Sporteve, organizon maratonën “Prishtina 2022”, në të cilën marrin pjesë mbi 500 garues. (Nisja bëhet nga Teatri Kombëtar, ora 9:00)

- Me qëllim të koordinimit ndër-institucional mes Qeverisë dhe Pushtetit Lokal mbahet takimi i përbashkët me Kryeministrin, Albin Kurti, Ministrin e Pushtetit Lokal, Elbert Krasniqi, Ministrin e Financave, Hekuran Murati, Ministren e Ekonomisë, Artane Rizvanolli dhe Kryetarët e Komunave me ç ‘rast do të diskutohet performanca buxhetore e Komunave dhe Investimet Kapitale, energjia, etj... (Hotel Dukagjini në Pejë, ora 10:00)

- Partia Demokratike e Kosovës mban Konventën Programore të Gruas Demokratike të Kosovës.  (Hotel Emerald, ora 10:00)  

- Lidhja Demokratike e Kosovës, Dega në Gjilan mban konventën e madhe programore. (Salla e Teatrit të Qytetit në Gjilan, ora ora 11:00)

- Koalicioni i OJQ–ve për Mbrojtjen e Fëmijëve në Kosovë bën prezantimin e instalacionit simbolik “Fëmijët në Shkolla”. (Sheshi “Skënderbeu” në Prishtinë, ora 12:00)
 
- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, bashkë me Zëvendëskryeministren për Çështje të Pakicave dhe të Drejtat e Njeriut, Emilija Redžepi, marrin pjesë në hapjen solemne të Qendrës Kulturore Boshnjake, me rastin e festimit të Ditës Kombëtare të Boshnjakëve. (Qendra Kulturore Boshnjake në Prizren, ora 14:00)