21 Gusht 2018

UNICEF-i: 1 në 4 fëmijë irakianë jeton në varfëri

Bagdat, 12 shkurt - Një në katër fëmijë irakianë jeton në varfëri, pas fillimit të luftës ndaj organizatës ekstremiste "Shtetit Islamik" në vitin 2014.

Sipas një deklarate të UNICEF-it të publikuar të dielën, numri i fëmijëve të prekur nga varfëria e shkaktuar nga lufta arrin në 3.7 milionë, ndërsa mbi 3 milionë të tjerë nuk kanë qasje në arsim. Vlerësohet gjithashtu se një shumë i madh fëmijësh janë detyruar të lënë shkollën.

Të dhënat e UNICEF-it tregojnë se që nga viti 2014, në Irak janë regjistruar gjithsej 150 sulme ndaj institucioneve arsimore dhe 50 ndaj atyre shëndetësore.

50 për qind e shkollave irakiane kanë nevojë për restaurimin. UNICEF-i i bën thirrje komunitetit ndërkombëtar të bëjë më shumë përpjekje për të ndihmuar Irakun në rindërtimin e infrastrukturës arsimore dhe ofrimin e shërbimeve publike për fëmijët.

Kalendari

Ngjarjet e datës 21 Gusht 2018  - Kryesia e Bashkësisë Islame të Kosovës organizon manifestimin qendror, kushtuar festës së Kurban - Bajramit Xhamine e Madhe në Prishtinë. (Xhamia e Madhe në Prishtinë, ora 5:10)

- Me rastin e festës së Kurban - Bajramit, Ditën e parë, kryesia e e Bashkësisë Islame të Kosovës, si tradicionalisht organizon pritje përurimi. (Selia e Kryesisë, ora 9:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj me rastin e Festës së Kurban Bajramit, viziton Bashkësinë Islame të Kosovës. (Bashkësia Islame e Kosovës, ora 9:00)

- Kryeparlamentari Kadri Veseli, me rastin e Festës së Kurban Bajramit, viziton Bashkësinë Islame të Kosovës. (Selia e Bashkësisë Islame të Kosovës, ora 10:30)

- Me rastin e festës së Kurban Bajramit, kryetari i Bashkësisë Islame të Kosovës, Myftiu Naim Tërnava, do të bëjë dorëzimin e dhuratave si donacionit në vlerë prej 7.500 euro për 250 fëmijë në Klinikën e Pediatrisë në QKUK. (Klinika e Pediatrisë, ora 12:30)

- Kryetari i Bashkësisë Islame të Kosovës, Myftiu Naim Tërnava, do të shpërndajë dhurata për 70 fëmijë te SOS Fshatit në vlerë prej 2.450 euro. (SOS Fshati, ora 13:30)

- Mbahet Festivali i promovimit të Kulturës dhe Muzikës Romë në Graqanicë. (Lagja rome në Graqanicë, ora 18:00)