03 Qershor 2020

Tërmeti prej 5 ballësh godet Kinën

Pekin, 19 maj - Të paktën katër persona kanë humbur jetën si pasojë e tërmetit me magnitudë prej 5 ballësh në jug të Kinës.

Sipas agjencisë Xinhua, në rrethin Qiaojia të qytetit Zhaotong në provincën Yunnan në jug mbrëmë ka ndodhur një tërmet 5 ballë.

Tërmeti në thellësi prej 8 kilometra ka shkaktuar vdekjen e 4 personave, ndërsa 24 të tjerë janë plagosur.

Në zonën e tërmetit kanë filluar punimet e kërkim-shpëtimit, ndërsa banorëve u është dhënë çadra, jorgan dhe ushqim.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 Qershor 2020

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Mbikëqyrjen e Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë ku raporton Drejtorit te AKI-së Kreshnik Gashi lidhur me gjendjen e sigurisë gjate periudhës se pandemisë dhe situatën aktuale. (Kuvendi i Kosovës, salla N10, ora 10:00) 

- Mbahet mbledhja e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e qeverisë, ora 10:00)

- Kuvendi i Kosovës mban seancë për votimin  për votimin e Qeverisë. (Kuvendi i Kosovës, ora 11:00)

- Në kuadër të Javës së Gjelbër, Komuna e Prishtinës do të vendos vazo dekorative gjelberuese në sheshin Bill Klinton. (Shshi Bill Klinton, ora 11:00)
  
- Komiteti Olimpik i Kosovës nënshkruan kontratën për Bursën Olimpike Tokyo 2020 me mundësin, Egzon Shala. (Zyret e KOK-ut në Shtëpinë e Sportit, 13:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi mban konferencë për media. (Hapësira në hyrje të Presidencës, ora 16:00 )