04 Korrik 2020

Spanja do të mbajë 10 ditë zi për viktimat e pandemisë

Madrid, 27 maj - Qeveria spanjolle pritet të deklarojë 10 ditë zie kombëtare në kujtim të viktimave të COVID-19.

Flamuri kombëtar spanjoll në sheshin "Cibeles" të Madridit është ulur në gjysmështizë në shenjë respekti dhe është zbuluar një përmendore në kujtim të viktimave.

Mbi 26 mijë veta kanë vdekur deri tani në Spanjë nga epidemia e koronavirusit, ndërsa mbi 230 mijë janë konfirmuar si të infektuar.

Kalendari

Ngjarjet e datës 4 Korrik 2020

- Shoqata "Miqtë e Amerikës", do të organizojë aktivitet në nderim të 4 korrikut - Dita e Pavarësisë së SHBA ku aktiviteti fillon me pastrimin e sheshit Bill Clinton nga zjarrfikësat e Prishtinës. (Sheshit Bill Clinton, ora 10:00)

- Ministri i Infrastrukturës, Arban Abrashi do të bëjë shenjëzimin e shtigjeve të biçikletave në hyrje të Fushë-Kosovës, te rrethi i kazermës “Adem Jashari”, bashkë me grupin e çiklistëve “Marakli t’biçikletave”. (Parkingu i Ministrisë së Infrastrukturës, ora 10:00)

- Në nderim të 4 korrikut - Dita e Pavarësisë së SHBA pjestarët e Qendrës së Mjekësisë Urgjente të Prishtinë do ta ngrisin flamurin. (Sheshi Bill Clinton, ora 11:00)
 
- Kryeministri merr pjesë në fillmin e fushatë së korrje shirjeve në Kosovë. (Zona Industriale në fshatin Shirokë, Komuna e Suharekës, ora 14:00)