28 Shkurt 2021

Sor rinis dialogu Kosovë - Serbi, Hoti dhe Vuçiq takohen në Bruksel

Bruksel, 16 korrik - Pas rifillimit virtual të Dialogut mes Kosovës dhe Serbisë i lehtësuar nga Bashkimi Evropian të mbajtur dielen e kaluar, një takim i dytë i nivelit të lartë do të zhvillohet sot në Bruksel.

Takimi personal për Dialogun me Presidentin e Serbisë Aleksandar Vuçiq dhe Kryeministrin e Kosovës Avdullah Hoti do të pritet nga Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Marrëdhënie me Jashtë dhe Politikë të Sigurisë, Josep Borrell, i shoqëruar nga Përfaqësuesi Special i BE-së për Dialogun dhe çështje të tjera rajonale të Ballkanit Perëndimor Miroslav Lajqak.

Zëvendës Presidenti Borell do të japë një deklaratë për shtyp para fillimit të takimit të dialogut dhe Përfaqësuesi Special i BE-së për Dialogun Lajqak në fund të takimit.

Dialogu mes Kosovës dhe Serbisë me ndërmjetësimin e BE-së u ndërpre në nëntor 2018, pasi Qeveria e Ramush Haradinaj vendosi taksën prej 100 për qind për mallra të importuara nga Serbia dhe Bosnja dhe Hercegovina.

Taksa u shfuqizua më pas, dhe qeveria e Avdullah Hotit hoqi masat e reciprocitetit të paraqitura nga ish-qeveria e Albin Kurtit, me qëllim të vazhdimit të dialogut.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 Shkurt 2021

 - Federata e pingpongut të Kosovës do të organizojë Kampionatin Individual të Kosovës “Adem Jashari”për Seniorë. (Shkolla fillore Tefik Çanga në Ferizaj, ora 10:00)

- Klubi i Pingpongut “Priping”, nënshkruan kontratë me pingpongistin anglez Chris Doran. (Salla e Pingpongut në Pallatin e Rinisë dhe Sportit, ora 14:00)