04 Dhjetor 2022

SHBA: Nuk ka asnjë tregues se Rusia është përgatitur të përdorë armë bërthamore

Washington, 5 tetor - Vladimir Putin ka nënshkruar ligjet, duke finalizuar aneksimin e kryer në kundërshtim me ligjin ndërkombëtar.

Shtetet e Bashkuara nuk kanë asnjë indikacion se Rusia po përgatitet të përdorë armë bërthamore në konfliktin e saj me Ukrainën, megjithë “shpërthimet bërthamore” nga Moska, tha sekretari i shtypit i Shtëpisë së Bardhë.

Vladimir Putin ka përshkallëzuar luftën shtatë mujore në Ukrainë me një mobilizim ushtarak dhe paralajmërime për përdorimin e armëve bërthamore.

“Ne e marrim shumë seriozisht çdo armë bërthamore këtu, por dua të them… se ne nuk kemi parë ndonjë arsye për të rregulluar qëndrimin tonë strategjik bërthamor, as nuk kemi ndonjë indikacion që Rusia po përgatitet të të përdorë menjëherë armë bërthamore”, u tha Jean-Pierre gazetarëve.

Ajo vjen pasi Kremlini tha se nuk dëshironte të merrte pjesë në “retorikën bërthamore” të përhapur nga Perëndimi pas një raporti mediatik se Rusia po përgatitej të demonstronte gatishmërinë e saj për të përdorur armë bërthamore në konfliktin e saj me Ukrainën.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 4 dhjetor 2022

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, së bashku me Ministrin e Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati dhe Ministrin e Administrimit të Pushtetit Lokal, Elbert Krasniqi, prezantojnë buxhetin për vitin 2023 para qytetarëve të Komunës së Gjakovës. (Shkolla e Muzikës “Prenk Jakova”, Gjakovë, ora 15:00)