17 Janar 2018

SHBA ndërpren 1 miliard dollarë për ndihma në Pakistan

Washington, 5 janar - Departamenti Amerikan i Shtetit ka njoftuar se ShBA-ja do të pezullojë ndihmën e sigurisë në Pakistan.

"Sot, ne konfirmojmë se po pezullojmë... ndihmën e sigurisë në Pakistan. Deri sa qeveria pakistaneze të ndërmarrë veprime vendimtare kundër grupeve të rrjeteve Talebane-Afgane dhe Haqqani, të cilat ne i konsiderojmë destabilizuese për rajonin dhe që gjithashtu kanë vënë në shënjestër personelin amerikan në vend, Shtetet e Bashkaura do të ndalojnë dhënien e ndihmës së sigurisë për Pakistanin ".

Kjo lloj ndihme përfshiu fillimisht rreth 250 milionë dollarë amerikanë të destinuara për blerjen e pajisjeve ushtarake nga ShBA-ja. Por zëdhënësi i Departamentit të Shtetit, Heather Nauert, tha se shuma e saktë e ndihmës ndaj Pakistanit është ende duke u shqyrtuar.

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump dhe Shtëpia e Bardhë, kanë akuzuar Islamabadin se nuk ka bërë mjaftueshëm përpjekje për të mbështetur nismën e ShBA-së kundër terrorizmit në Afganistan.

Trump pohoi gjithashtu se Pakistani ka strehuar në vende të sigurta terroristët.

Në përgjigje të deklaratave të ShBA-së, Islamabadi e ka thirrut ambasadorin e ShBA-së për ti shprehur protestën, duke mbrojtur përpjekjet e tij kundër të gjitha grupeve militante pa asnjë diskriminim.

Ministri i Mbrojtjes të Pakistanit, Khurram Dastagir, tha ditën e enjte se vendi është i përgatitur për çdo veprim të pazakontë nga Uashingtoni.

"Ne duhet që me ftohtësi të zhvillojmë strategjinë tonë, pasi kemi analizuar të dyja anët e administratës amerikane dhe sot, së bashku me ligjvënës të vendit, kemi diskutuar mbi këtë çështje. Ne nuk kemi asnjë dyshim dhe as frikë pasi siguria e Pakistanit është në duar të sigurta. Të vetmes gjë të cilës ne i trëmbemi është fakti se Amerika me të vërtetë mund të ndërmarrë vendime të jashtëzakonshme dhe të veprojë në dëmin tonë, por ne jemi të përgatitur për këtë."

Kina gjithashtu bëri thirrje për njohjen nga ndërkombëtarët të kontributit që ka dhënë Pakistani dhe sakrificave në luftën kundër terrorizmit në rajon.

Kalendari

Ngjarjet e datës 17 Janar 2018 - Mbahet mbledhje e Komisionit për Shëndetësi, Punë dhe Mirëqenie Sociale në të cilën do të behët shqyrtimi i projektligjit për ndërmarrjet sociale. (Ndërtesa e Kuvendit, sallaN 303, ora 10:00)

- Në kuadër të organizimeve në 550-vjetorin e vdekjes së Skënderbeut dhe Vitit Mbarëkombëtar të Skënderbeut, nesër më 17 janar 2018, zhvillohen homazhe te shtatorja e Skënderbeut. (Shtatorja e Skënderbeut, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Administratë Publike, Qeverisje Lokale dhe Media në të cilën do të behët shqyrtimi i raportit të punës së Komisionit, për vitin 2017 si dhe shqyrtimi i draft-planit të punës së Komisionit, për vitin 2018. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)

- Për nder të 18 vjetorit të themelimit të Administratës Tatimore të Kosovës, do të mbahet shënimin simbolik të këtij përvjetori, në të cilin pjesëmarrës do të jenë Kryeministri i Republikës së Kosovës Ramush Haradinaj, Ministri i Financave Bedri Hamza, palët e interesit dhe donatorët. (Qendra e Shërbimit të Tatimpaguesve, ish-ndërtesa e Gërmisë, ora 11:00) 

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit,  salla  C 301, ora 11:00)

- Prezantohen projektet e studentëve, të cilët do të pasqyrojnë punën që është bërë gjatë semestrit dimëror 2017/18. (Fakulteti i Edukimit, ora 11:00)

- Mbahet mbledhje e Komisionit për të Drejtat, Interesat e Komuniteteve dhe për Kthim në të cilën do të behët shqyrtimi i Projektligjit për Tatimin në Pronën e Paluejtshme, me raport amandamente të Komisionit funksional për Buxhet dhe Finanaca. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 12:00)

- Ministri i Ministrisë së Inovacionit dhe Ndërmarrësisë, Besim Beqaj do të vizitojë kompaninë e prodhimit të produkteve farmaceutike “Trepharm”. (Hapësirat e “Trepharm” në Sllatinë, ora 12:30)

- Komuna e Gjilanit ben zbulimin e bustit te heroit Gjergj Kastrioti - Skenderbeu. (Sheshi kryesore para zyres se kryetarit ne Gjilan, ora 13:00)

- Mbahet Akademi kushtuar 550 vjetorit të Skënderbeut, me ç ‘rast do të promovohet pulla postare e Postës së Kosovës dhe Postës së Maqedonisë në të cilen do të nderohen edhe figurat e shquara të shqiptarëve, Jusuf e Bardhosh Gërvalla dhe Kadri Zeka, në 36-vjetorin e vrasjes së tyre. (Teatri Kombëtar të Kosovës, ora  15:00)

- Komuna e Gjilanit organizon akademin e Flakes se Janarit 2018, qe i kushtohet 550 vjetorit te vdekjes se heroit kombetar Skenderbeu dhe 50 vjetorit te protestave masive per flamurin kombetar. (Teatri i Qytetit, ora 16:00)

- Muzeu i Kosovës, me nismën e "Museum Illyricum" - Zvicër, organizojnë ekspozitë me libra; pulla dhe bankënota nga mesjeta e deri në vitet '30-ta. (Lapidariumin e Muzeut të Kosovës, ora 18:00)

- Hapet ekspozitë 55 portrete për 550-vjetorin e vdekjes së Skënderbeut dhe Vitit Mbarëkombëtar të Skënderbeut. (Swiss Diamond Hotel, ora 18:00)

- Në 550 vjetorin e vdekjes së heroit kombëtar Skenderbeu dhe 50 vjetorit të protestave masive për flamurin kombëtar organizon aktivitetin Peneli i Flakes. (Teatri i Qytetit të Gjilanit, ora 19:00)