21 Shtator 2018

SHBA ndërpren 1 miliard dollarë për ndihma në Pakistan

Washington, 5 janar - Departamenti Amerikan i Shtetit ka njoftuar se ShBA-ja do të pezullojë ndihmën e sigurisë në Pakistan.

"Sot, ne konfirmojmë se po pezullojmë... ndihmën e sigurisë në Pakistan. Deri sa qeveria pakistaneze të ndërmarrë veprime vendimtare kundër grupeve të rrjeteve Talebane-Afgane dhe Haqqani, të cilat ne i konsiderojmë destabilizuese për rajonin dhe që gjithashtu kanë vënë në shënjestër personelin amerikan në vend, Shtetet e Bashkaura do të ndalojnë dhënien e ndihmës së sigurisë për Pakistanin ".

Kjo lloj ndihme përfshiu fillimisht rreth 250 milionë dollarë amerikanë të destinuara për blerjen e pajisjeve ushtarake nga ShBA-ja. Por zëdhënësi i Departamentit të Shtetit, Heather Nauert, tha se shuma e saktë e ndihmës ndaj Pakistanit është ende duke u shqyrtuar.

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump dhe Shtëpia e Bardhë, kanë akuzuar Islamabadin se nuk ka bërë mjaftueshëm përpjekje për të mbështetur nismën e ShBA-së kundër terrorizmit në Afganistan.

Trump pohoi gjithashtu se Pakistani ka strehuar në vende të sigurta terroristët.

Në përgjigje të deklaratave të ShBA-së, Islamabadi e ka thirrut ambasadorin e ShBA-së për ti shprehur protestën, duke mbrojtur përpjekjet e tij kundër të gjitha grupeve militante pa asnjë diskriminim.

Ministri i Mbrojtjes të Pakistanit, Khurram Dastagir, tha ditën e enjte se vendi është i përgatitur për çdo veprim të pazakontë nga Uashingtoni.

"Ne duhet që me ftohtësi të zhvillojmë strategjinë tonë, pasi kemi analizuar të dyja anët e administratës amerikane dhe sot, së bashku me ligjvënës të vendit, kemi diskutuar mbi këtë çështje. Ne nuk kemi asnjë dyshim dhe as frikë pasi siguria e Pakistanit është në duar të sigurta. Të vetmes gjë të cilës ne i trëmbemi është fakti se Amerika me të vërtetë mund të ndërmarrë vendime të jashtëzakonshme dhe të veprojë në dëmin tonë, por ne jemi të përgatitur për këtë."

Kina gjithashtu bëri thirrje për njohjen nga ndërkombëtarët të kontributit që ka dhënë Pakistani dhe sakrificave në luftën kundër terrorizmit në rajon.

Kalendari

Ngajrjet e datës 21 shtator 2018

- Kolegji “Tempulli” i mbeshtetur nga Oda Ekonomike Gjermane dhe Asociacioni Kosovar i Motorizimit organizojnë tryezë diskutimi për të shënuar Ditën Evropiane pa Viktima në Rrugë. (Ndërtesa e OEGJK, në Zonën Industriale në Fushë Kosovë, ora 9:00)

- Let’s Do It Kosova organizon aksioni i radhës në kuadër të fushatës “Ta Pastrojmë Kosovën”. (Pranë stadiumit “Fadil Vokrri”, ora 9:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në aksionin e pastrimit në kuadër të Task Forcës “Ta pastrojmë Kosovën”. (Deponia pranë Stadium “Fadil Vokrri”, ora 9:00)

- Universiteti “Kadri Zeka” në Gjilan organizon provimin pranues për studentë të rinj. (Universiteti i Gjilanit, ora 9:00)

-  Oda Ekonomike Amerikane në Kosovë organizon tryezën e titulluar “Disponueshmëria e Fuqisë Punëtore në Kosovë”. (Salla e Konferencave Orion, ora 10:00)

- Projekti rajonal "Rrjeti i Veprimit për Ndërtimin e Ripërtritjes Urbane në Evropën Juglindore" organizon një ceremoni nënshkrimi të Marrëveshjes Ndër - Komunale për themelimin e rrjetit "Ripërtëritja nga Fatkeqësitë për komunat e Istogut, Klinës, Malishevës dhe Pejës”. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

- Në Kuvendin e Republikës së Kosovës bëhen homazhe me rastin e rivarrimit të Kolonel Ahmet Krasniqi dhe Qazim Jakupi. (Holli i Kuvendit, ora 10:00)

- Kryeparlamentari Kadri Veseli bënë homazhe me rastin e rivarrimit të dëshmorit Ahmet Krasniqi. (Holli i Kuvendit, ora 10:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj bënë homazhe pranë arkivolit të Dëshmorëve të Kombit, Kolonel Ahmet Krasniqi dhe Qazim Jakupi. (Holli i Kuvendit të Kosovës, ora 10:00)

- Ushtrues i Detyrës së Ministrit të Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Fatmir Matoshi  do të vizitojë Komunën e Prizrenit, ku së bashku me kryetarin e kësaj komune, Mytaher Haskuka do të nënshkruajnë një memorandum bashkëpunimi për ndërtimin e deponisë së mbeturinave inerte. (Ndërtesa e komunës se Prizrenit, ora 10:15) 

-  Promovohet raporti 'Stafi Akademik i UP-së - studimet, angazhimet tjera, plagjiaturat, vlerësimet e profesorëve dhe përpjesa staf-studentë e studentë-hapësirë', mes tjerash, do të publikohen rastet e 16 profesorëve të Universitetit të Prishtinës që ndër vite kanë kryer plagjiaturë. (Qendra Informative Kulturore e BE-së, ora 11:00)

- Kryeparlamentari Kadri Veseli merr pjesë në manifestimin për 20 vjetorin e rënies së Dr. Lec Gradica. (Fshati Gradicë në Drenas, ora 12:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në Akademinë Përkujtimore për Dëshmorët e Kombit, Kolonel Ahmet Krasniqi dhe Qazim Jakupi. (Teatri Kombëtar, ora 12:30)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në Rivarrimin e Dëshmorëve të Kombit, Kolonel Ahmet Krasniqi dhe Qazim Jakupi. (Varrezat e Dëshmorëve, ora 14:00)

- Mbahet ceremonia e nënshkrimit të Memorandumit të Mirëkuptimit në mes të Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina” dhe EuroMetal-it. (Rektorati i UPHP-së, ora 14:00)

- Academic English Center KS  organizon ngjarjen e promovimit të librit të parë me thënje në gjuhën angleze, botim i parë i këtij lloji me autor kosovar i lindur në Libi. (Ambientin e qendrës Academic English Center KS, afër sheshit “Zahir Pajaziti” , mbrapa bankës TEB, ora 19:00)