25 Shtator 2022

SHBA furnizon Ukrainën me masa mbrojtëse kundër armëve kimike ose biologjike

Kiev, 1 prill - Shtetet e Bashkuara të Amerikës po furnizojnë Ukrainën me masa mbrojtëse në rast se Rusia vendos të përdorë armë kimike ose biologjike.

Shtëpia e Bardhë njoftoi se kjo masë është thjesht paraprake, në mënyrë që një sulm me armë kimike të mos i gjente të papërgatitur.

Sekretarja e shtypit e Shtëpisë së Bardhë, Jen Psaki tha se furnizimet po siguroheshin duke u dhënë një paralajmërim nga Shtetet e Bashkuara dhe vendeve  të  tjera për mundësinë që Rusia të përdorte armë të tilla në Ukrainë dhe mund të planifikonte një operacion.

Furnizimet përfshijnë maska ????gazi, kostume mbrojtëse dhe pajisje të tjera. Shtetet e Bashkuara kanë pranuar kërkesën e Kievit dhe po i dërgojnë për të mbrojtur civilët, megjithëse Kievi mund të vendosë ta përdorë atë për ushtarët e vet.

Kalendari

Ngjarjet e datës 24 shtator 2022

- Federata Atletikës së Kosovës dhe Departamenti i Sporteve, organizon maratonën “Prishtina 2022”, në të cilën marrin pjesë mbi 500 garues. (Nisja bëhet nga Teatri Kombëtar, ora 9:00)

- Me qëllim të koordinimit ndër-institucional mes Qeverisë dhe Pushtetit Lokal mbahet takimi i përbashkët me Kryeministrin, Albin Kurti, Ministrin e Pushtetit Lokal, Elbert Krasniqi, Ministrin e Financave, Hekuran Murati, Ministren e Ekonomisë, Artane Rizvanolli dhe Kryetarët e Komunave me ç ‘rast do të diskutohet performanca buxhetore e Komunave dhe Investimet Kapitale, energjia, etj... (Hotel Dukagjini në Pejë, ora 10:00)

- Partia Demokratike e Kosovës mban Konventën Programore të Gruas Demokratike të Kosovës.  (Hotel Emerald, ora 10:00)  

- Lidhja Demokratike e Kosovës, Dega në Gjilan mban konventën e madhe programore. (Salla e Teatrit të Qytetit në Gjilan, ora ora 11:00)

- Koalicioni i OJQ–ve për Mbrojtjen e Fëmijëve në Kosovë bën prezantimin e instalacionit simbolik “Fëmijët në Shkolla”. (Sheshi “Skënderbeu” në Prishtinë, ora 12:00)
 
- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, bashkë me Zëvendëskryeministren për Çështje të Pakicave dhe të Drejtat e Njeriut, Emilija Redžepi, marrin pjesë në hapjen solemne të Qendrës Kulturore Boshnjake, me rastin e festimit të Ditës Kombëtare të Boshnjakëve. (Qendra Kulturore Boshnjake në Prizren, ora 14:00)