07 Qershor 2020

Senati liron presidentin Trump nga akuzat

Wasington, 6 shkurt - Sot u bë votimi përfundimtar në Senatin amerikan për procesin e shkarkimit të Donald Trump. Pas votimit Trump u lirua nga akuzat.

Trump akuzohej nga Demokratët për shpërdorim të pushtetit dhe pengim të Kongresit ndaj këtij procesi. Akuza ndaj Trump për shpërdorim detyre u rrëzua me 52 vota kundër dhe 48 vota pro.

Ndrësa akuza ndaj Trump për pengim të Kongresit u rrëzua me 53 vota kundër dhe 47 pro. Në nëntor Presidenti Trump do të jetë presidenti i parë në historinë e SHBA-së që shkon në zgjedhje më një akuzë të fituar

Kalendari

Ngjarjet e datës 6 Qershor 2020

- Mbahet mbledhja e Qeverisë së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 10:00)

- Ministria e Infrastrukturës ndalon qarkullimin e automjeteve në segmentin “Konjuh-Babush” autoudha “Arbën Xhaferi”, në të dy drejtimet e lëvizjes për shkak të zhvillimit të punimeve. (Segmenti “Konjuh-Babush” autoudha “Arbën Xhaferi”, ora 10:00)

 

- Partia Demokratike e Kosovës, mban konferencë për media. (Selia e Partisë Demokratike të Kosovës, ora 15:00)