06 Prill 2020

Rusia po mbjell panik në Perëndim për të përkeqësuar ndikimin e koronavirusit

Moskë, 18 mars - Mediat ruse kanë vendosur një "fushatë të të egër dezinformimi" kundër Perëndimit për të përkeqësuar ndikimin e koronavirusit, gjenerimin e panikut dhe mbjelljen e mosbesimit, sipas një dokumenti të Bashkimit Evropian të parë nga Reuters.

Kremlini mohoi pretendimet të mërkurën, duke thënë se ato ishin të pabazuara dhe nuk kishin sens.

Dokumenti i BE thoshte se fushata ruse, duke nxitur lajme të rreme në internet në anglisht, spanjisht, italisht, gjermanisht dhe frëngjisht, përdor raporte kontradiktore, konfuze dhe me qëllim të keq për të bërë më të vështirë për BE që të komunikojë reagimin e saj ndaj pandemisë.

Një fushatë e rëndësishme dezinformimi nga media shtetërore ruse dhe daljet pro-Kremlin në lidhje me COVID-19 është duke vazhduar, "thotë dokumenti i brendshëm nëntë faqesh, i datës 16 mars, duke përdorur emrin e sëmundjes që mund të shkaktohet nga koronavirusi.

"Qëllimi kryesor i dezinformimit të Kremlinit është të përkeqësojë krizën e shëndetit publik në vendet perëndimore ... në vijë me strategjinë më të gjerë të Kremlinit për përpjekjen për të përmbysur shoqëritë evropiane, "thotë dokumenti i prodhuar nga krahu i politikës së jashtme të BE-së, Shërbimi i Veprimit të Jashtëm Evropian.

Një bazë e të dhënave të specializuara të BE-së ka regjistruar pothuajse 80 raste të dezinformatave për koronavirusin që nga 22 janari, thuhet në dokument.

Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov tregoi për atë që ai tha se mungesa në dokumentin e BE-së për një shembull specifik ose lidhje me një media specifike.

"Ne po flasim përsëri për disa akuza të pabazuara që në situatën aktuale janë ndoshta rezultat i një makthi anti-rus," tha Peskov.

Dokumenti i BE përmendi shembuj nga Lituania në Ukrainë. Ajo tha që në mediat sociale, RT-Spanjisht në gjuhën spanjolle të financuara nga shteti rus ishte burimi i 12-të më i njohur i koronavirusit midis janarit dhe mesit të marsit, bazuar në sasinë e lajmeve të shpërndara në mediat sociale.

EEAS nuk pranoi të komentojë drejtpërdrejt në raport.

Komisioni Evropian tha se ishte në kontakt me Google (GOOGL.O), Facebook (FB.O), Twitter (TWTR.N) dhe Microsoft (MSFT.O). Një zëdhënës i BE akuzoi Moskën se "luante me jetën e njerëzve" dhe u bëri thirrje qytetarëve të BE-së që të "jenë shumë të kujdesshëm" dhe të përdorin vetëm burime të lajmeve që ata besojnë./ Reuters

Kalendari

Ngjarjet e datës 6 Prill 2020

- Bordi i Zyrës së Rregullatorit për Energji (ZRrE) mban seancën e dytë me radhë. (Zyrat e ZRrE-së, ora 10:00)

- Përfaqësues të AAK-së mbajnë konferencë për medie rreth situatës emergjente në ekonomi si pasojë e pandemisë së Coronavirusit. (Selia e AAK-së, ora 13:00)