23 Nëntor 2017

Rama në konferencën e Ushtrisë Amerikane për Evropë me ushtritë e Evropës

Wieisbaden, 26 tetor - Komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës, gjenerallejtënant Rrahman Rama, me ftesë të Komandës Amerikane për Evropë po merr pjesë në Konferencën e Ushtrisë Amerikane për Evropë me ushtritë e Evropës.

Kjo është Konferenca e 25-të e Ushtrisë Amerikane për Evropë me ushtritë e  Evropës(CEA), e cila ka filluar punimet më 25 tetor dhe pritet t’i përfundojë më 27 tetor 2017, në Wieisbaden të Republikës Federale të Gjermanisë.

Konferenca e Ushtrisë Amerikane për Evropë me ushtritë e Evropës është forum i hapur për diskutim ndërmjet shefave të mbrojtjes dhe atyre të forcave tokësore të më shumë se 40 vendeve të Evropës dhe Azisë.

 Me ketë rast, gjeneral Rama do të marrë pjesë në punimet e të gjitha seancave, krahas shefave të ushtrive të 40 shteteve të Evropës si dhe do të ketë edhe takime tjera dypalëshe.

 Konferenca e Ushtrisë Amerikane për Evropë është konferenca kryesore evropiane për bashkëpunim në fushën e sigurisë e udhëheqësve të lartë dhe kontribuuesve të mëdhenj të qëllimeve të përbashkëta për rritjen e mirëkuptimit, ngritjen e nivelit të bashkëpunimit, paqes dhe stabilitetit në Evropë.

Kalendari

Ngjarjet e datës 23 Nëntor 2017 - Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në mbledhjen e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 8:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në Konferencën për Energjinë e Ripërtëritshme në Sektorin e Prodhimit. (Swiss Diamond Hotel, ora 9:00)

- Mbahet seanca e Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Save the Children në bashkëpunim me Ministrinë e Arsimit Shkencës dhe Technologjisë, organizojnë konferencën rajonale "Investimi në Kujdesin dhe Zhvillimin gjatë Fëmijërisë së Hershme: Faktet, Mundësitë dhe Sfidat". (Hotel International, rrugës për Lipjan, ora 10:00)

- Misioni i OSBE-së në Kosovë do të mbajë ligjëratë në Universitetin “Kadri Zeka” në Gjilan për qeverisjen e mirë. (Objekti i Univesitetit të Gjilanit, ora 10:00)

- Mbahet takimi i 143 -të i Këshillit Prokurorial të Kosovës. (Objekti i Prokurorisë së Shtetit, ora 10:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (Selia e KQZ-se, ora 11:30)

- Joni Sefedini, nxënëse në klasën e tretë në Shkollën fillore “Nazim Gafurri” në Prishtinë, promovon librin e dytë të tij me titull “Dy arinj të humbur” dhe hapet ekspozita me piktura të tij. (Shkolla fillore “Nazim Gafurri”, ora 12:00)

- Me rastin e 17-vjetorit të vrasjes së veprimtarit, Xhemail Mustafa, Kryetari i LDK-se, Akademik Isa Mustafa me anëtarët e Kryesisë së LDK-së, do të bëjnë homazhe tek varri i tij. (Fshati Gllamnik në Podujevë, ora 13:00)

- Forumi për Iniciativa Qytetare organizon Konferencën “Volunteers in Action” përmes së cilës synohet vetëdijesimi i të rinjve mbi rëndësinë e filantropisë dhe punës vullnetare. (Biblioteka “Hivzi Sulejmani”, ora 14:00)

- Kryetarja e Dhomave të Specializuara të Kosovës, gjykatëse Ekaterina Trendafilova së bashku me Administratoren e Dhomave të Specializuara, dr. Fidelma Donlon, do të takohen me përfaqësues të shoqërisë civile zyrtarë të qeverisë si dhe me organizata vendore e ndërkombëtare për të diskutuar veprimtarinë e Dhomave të Specializuar.  (Hotel Garden n lagjen Kalabria, ora 14:30)

- Kryetari i LDK-së, Akademik Isa Mustafa me Nenkryetarin e LDK-së, z. Lutfi Haziri, do të mbajnë konferencë për medie. (Selia qendrore e LDK-së, kompleksi "Qafa", ora 15:00)

- Hapet ekspozita e artistes znj. Emiranda Beka. (Galeria e Ministrisë së Kulturës së Kosovës, ora 19:00)