19 Janar 2019

Opozita në Malajzi fiton për herë të parë zgjedhjet pas 60 vjetësh

Kuala Lampur, 10 maj - Kampi opozitar i Malajzisë i udhëhequr nga ish-kryeministri Mahathir Bin Mohamad fitoi më shumë se gjysmën e vendeve të Dhomës së Përbashkët në zgjedhjet e përgjithshme të mbajtura më 9 maj.

Rezultatet paraprake të shpallura nga Komisioni Zgjedhor, tregojnë se kampi opozitar munda ta formojë pa vështirësi qeverinë e re.

Kjo është hera e parë në 60 vjet që opozita malajziane fiton zgjedhjet. Sipas rezultateve paraprake, kampi opozitar mund të marrë mbi 112 vende në Dhomën e Ulët të Parlamentit, mbi 50 për qind të vendeve të përgjithshme.

Numri i vendeve i fituar nga Koalicioni i Frontit Kombëtar në pushtet në këtë dhomë ka rënë ndjeshëm nga 133 në 79. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 18 janar 2019

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit me kryetarët e grupeve parlamentare. (Ndërtesa e Kuvendit, salla  C-301, ora 8:30)

- Kryeministri Ramush Haradinaj pret në takim 120 studentë nga Vjena dhe Venediku nga programi i studimeve  “Europian  Master in Human Rights and Democratisation”. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00 - vetëm pamje)

- Kryetar i Sindikatës së Pavarur të Arsimit të Shqipërisë, Nevruz Kaptelli me bashkëpunëtoret e tij vizitojnë Sindikatën e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës e Kosovës të cilët së bashku me Këshillin Grevistë Qendror do t'i vizitojnë grevistët e shkollës fillore “Dardania”. (Shkolla fillore Dardania, ora 10:00)

- Qendra e Lëvizjes Vetëvendosje! në Prishtinë mban konferencë për media. (Zyrat e Vetëvendosjes, ora 11:00)

- Kryetar i Sindikatës së Pavarur të Arsimit të Shqipërisë, Nevruz Kaptelli me bashkëpunëtoret e tij vizitojnë Sindikatën e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës e Kosovës të cilët së bashku me Këshillin Grevistë Qendror do t'i vizitojnë grevistët çerdhes “Gëzimi Ynë”. (Objekti i çerdhes “Gëzimi Ynë” në Prishtinë, ora 11:00)

- Drejtori i Klinikës Emergjente, dr. Basri Lenjani, do të mbajë konferencë për medie. Në konferencë do të jepet qëndrimi zyrtar në lidhje me videon që ka qarkulluar në medie, për kinse mos ofrimin e shërbimeve shëndetësore ndaj një qytetari. (Klinika Emergjente, ora 13:00)