06 Prill 2020

Një tërmet i fuqishëm prej 8 ballësh godet Perunë

Lima, 27 maj - Një tërmet i fuqishëm me magnitudë 8 goditi të dielën pjesën veriore të Perusë, duke shkaktuar një të vdekur dhe 11 të plagosur.

Zyrtarët nga departamenti i emergjencës njoftuan se një 48 vjeçar u vra si pasojë e një pjese shkëmbi që goditi banesën e tij.

Ky është tërmeti më i fuqishëm që godet Perunë prej vitit 2007, dhe u ndie jo vetëm në vend, por edhe në shtetet fqinje si Ekuador dhe Kolombi. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 6 Prill 2020

- Bordi i Zyrës së Rregullatorit për Energji (ZRrE) mban seancën e dytë me radhë. (Zyrat e ZRrE-së, ora 10:00)

- Përfaqësues të AAK-së mbajnë konferencë për medie rreth situatës emergjente në ekonomi si pasojë e pandemisë së Coronavirusit. (Selia e AAK-së, ora 13:00)