18 Maj 2022

Në Ditën e Paqes behët thirrje për veprim kolektiv për të zhvilluar paqen

Mindanao, 28 janar -  Mbi 22,000 përfaqësues social nga 51 vende morën pjesë në konferencën ndërkombëtare të paqes që festoi Ditën e Paqes të mbajtur virtualisht.

Ngjarja përkujtoi një marrëveshje paqeje të udhëhequr nga civilët e bërë midis komuniteteve islame dhe katolike në Mindanao 8 vjet më parë.

Në vitin 2014, Heavenly Culture, World Peace, Restoration of Light (HWPL), një OJQ ndërkombëtare ndërmjetësoi konfliktin në Mindanao duke propozuar një marrëveshje paqeje nga përfaqësuesit vendas. Dëshmitar nga Kryetari Man Hee Lee i HWPL, marrëveshja e paqes u nënshkrua nga Hon. Esmael G. Mangudadatu, Guvernatori i atëhershëm i Maguindanaos, dhe Kryepeshkopi Emeritus Fernando Capalla i Kryedioqezës së Davaos që përfaqësonte udhëheqjen lokale.

Që atëherë, provinca e Maguindanao dhe Fronti Çlirimtar Islamik Moro (MILF) e shpallën 24 janarin si "Ditën e Paqes HWPL" dhe e kanë përkujtuar atë si ngjarje vjetore për të riafirmuar bashkëpunimin ndërkombëtar dhe partneritetin lokal për ndërtimin e paqes në Mindanao.

Për më tepër, monumentet e paqes u ndërtuan duke nderuar marrëveshjen e paqes në Mindanao. Monumenti i parë dhe i dytë i paqes u ngritën përkatësisht në 2015 dhe 2016. Në vitin 2021, monumenti i tretë i paqes u zbulua në Cotabato City.

Duke qenë i pari në Luzon, një monument paqeje në Dingras, Ilocos Norte u zbulua 24 janarin e kaluar si pjesë e ngjarjes së 8-vjetorit të festimit të Ditës së Paqes HWPL. Gjithashtu, një tjetër monument i vendosur në Shkollën e Mesme Kombëtare të Integruar Siniloan do të zbulohet në shkurt.

Veprimtaria, nën temën "Ligji i Paqes në Qiell dhe në Tokë", kishte për qëllim promovimin e harmonisë ndërfetare midis feve dhe ngritjen e mbështetjes publike për të vendosur ligjin ndërkombëtar për paqen.

Figura kyçe dhanë mesazhe urimi duke përfshirë Presidentin e Senatit Vicente Sotto III, Senatorin Panfilo Lacson, Senatorin Cynthia Villar, Senatorin Ronald 'Bato' Dela Rosa, Shefin e Gjykatës Alexander Gesmundo dhe spikeren e lajmeve televizive Mariz Umali nga Filipinet. Folësit kryesorë nga fusha të ndryshme prezantuan gjithashtu mesazhe angazhimi duke deklaruar planet e tyre për promovimin e paqes në sektorët e tyre përkatës duke përfshirë ligjin, arsimin, rininë, gratë, biznesin privat dhe median.

Prabhu Mahendra Das, Presidenti i Tempullit të Sri Sri Radha Madhava Mandir, tha se ai vendosi të marrë pjesë në Zyrën e Paqes të Aleancës Botërore të Feve (WARP) të organizuar nga HWPL si “një platformë globale për udhëheqësit fetarë për të folur, ndarë, diskutuar, mësuar , dhe rritemi së bashku në mënyrë harmonike dhe paqësore.” Për kontributin për paqen në fushën e fesë, ai shtoi: “Unë besoj fuqishëm se të gjitha fetë duhet të hyjnë në një partneritet përmes formës së një Memorandumi Mirëkuptimi”.

Gjyqtari Raoul Victorino (ret), Kryetar i Mëngjesi i Lutjeve Kombëtare Filipine (PNPB) dhe Dekan i Kolegjit të Drejtësisë të Universitetit të Krishterë Filipine (PCU), tregoi se si u frymëzua nga "lëvizja revolucionare" që HWPL filloi për të mbështetur ndërtimin e paqes globale përmes drafti i "Deklaratës së Paqes dhe Ndërprerjes së Luftës (DPCW)" nga ekspertë globalë në të drejtën ndërkombëtare për të mbrojtur paqen si një kulturë dhe normë globale.

Ai deklaroi, "Unë do të përpiqem të marr mbështetjen e Presidentit të Filipineve për Mbështetjen e Solidaritetit Kombëtar të DPCW.

Në të njëjtën kohë, unë do të integroj DPCW [arsimimin] në kolegjin e drejtësisë duke bashkëpunuar me Shoqatën Filipine të Shkollave Juridike.”

Gjithashtu, duke përfaqësuar sektorin e arsimit të Filipineve, Komisioneri Ronald Adamat i Komisionerit për Arsimin e Lartë (CHED) tha: "Komisioni CHED en Banc i ka lëshuar një miratim Presidentit Duterte, duke i kërkuar atij që të shpallë 24 janarin si "Ditën Kombëtare të Paqes", që do të sigurojë festimin dhe respektimin e njëkohshëm të paqes përmes aktiviteteve, ngjarjeve dhe ceremonive të paqes nga të gjitha instrumentet dhe agjencitë e qeverisë, përfshirë sektorin privat. Kjo do të festohet dhe respektohet edhe në sektorin e arsimit.”

 “Qëllimi ynë është të bashkojmë të gjithë njerëzit në botë për të krijuar një botë paqeje dhe për ta lënë atë si një trashëgimi të qëndrueshme për brezat e ardhshëm. Për ta bërë këtë botë një vend paqësor pa luftëra, le të bëhemi lajmëtarë të paqes. Le t'u kujtojmë njerëzve në mbarë botën atë emocion - dëshirën për paqe - dhe Ditën e Paqes, në mënyrë që ata të mund t'i kujtojnë të gjitha këto përgjithmonë," tha Kryetari Lee gjatë fjalëve përmbyllëse.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 18 maj 2022 - Drejtori i Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë, Petrit Ajeti raporton para Komisionit për Mbikëqyrjen e Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 9:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu pret me nderimet më të larta shtetërore për vizitë zyrtare Presidentin e Malit të Zi, Milo Đukanović. (Sheshi “Ibrahim Rugova”, ora 10:00 - Mediat duhet të jenë në ndërtesën e Kuvendit më së voni deri në orën 9:20)

- Mbahet dita e dytë e konferencës së përbashkët profesionale ndërmjet Gjykatës Kushtetuese dhe Gjykatës Supreme të Republikës së Kosovës, me Gjykatën Kushtetuese dhe Gjykatën e Lartë të Republikës së Shqipërisë. (Hotel Emerald, ora 9:30)

- Me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Muzeve, në do të organizohet punëtoria për Programin Kombëtar të muzeve në Kosovë. (Lapidariumi i Muzeut Kombëtar të Kosovës, ora 9:45)

- Ne kuadër të Thirrjes së Parë Publike për Organizatat e Shoqërisë Civile për Dorëzimin e Projekt Propozimeve në Programin ReLOaD2, Komuna e Istogut organizon sesionin e parë informues dhe trajnimin dy ditor mbi ‘Menaxhimin e Ciklit të Projektit’. (Salla e konferencave të Shtëpisë se Kulturës ‘Mensur Zyberaj’ në Rahovec, ora 10:00)

- Trupi Gjykues II i Dhomave të Specializuara të Kosovës shpall aktgjykimin në çështjen Prokurori i Specializuar kundër Hysni Gucatit dhe Nasim Haradinajt. (Hagë dhe në https:// https://www.scp-ks.org/sq/transmetim, ora 10:00)

- Departameni i Gjuhës dhe Letërsisë Gjermane në Universitetin e Prizrenit hap dyert për tu informuar rreth studimeve të gjuhës gjermane. (Universiteti i Prizrenit, ora 10:30)

- Lëvizja FOL organizon forumin “FOL Hapur për Sundimin e Ligjit në Kosovë” me ambasadorin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Jeffrey M. Hovenier si dhe Ministrja e Drejtësisë znj. Albulena Haxhiu. (Holli i Bibliotekës Kombëtare të Kosovës, ora 11:00)

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, pret në takim presidentin e Malit të Zi, Milo Gjukanoviq. (Kabineti i kryetarit, ora 12:25 - mediat mund të marrin pamje në fillim të takimit)

- Presidenti i Malit të Zi, Milo Gjukanovic, do të vizitojë Komunën e Prishtinës me ç’ rast Kryetari i Kryeqytetit, Përparim Rama do t’i dhurojë “Çelësin e Qytetit”. (Ndërtesa e vjetër të Komunës, ora 15:00)

- Kuvendi Komunal në Istog mban mbledhjen solemne për nder të vizitës së Zëvendësministrit të Ministrisë së Punëve të Jashtme të Republikës së Çekisë, Martin Dvorak. (Kuvendi Komunal i Istogut, ora 15:30)

- “Celebrating Kosovo’s Trustbuilders” prezenton interface-in e ri te plaformës Kosovo Trustbuilding Platofrm si dhe festimin e me shumë se tre viteve të arritjeve në avancimin e Agjendës së Ndërtimit të Besimit ne Kosove duke ndare histori frymëzuese dhe pozitive te individeve te ndryshem nga perkatesi te ndryshme etnike ne Kosove. (Hotel Emerald, ora 18:00)

- Shënohet Dita Ndërkombëtare e Muzeve me temën “The Power of Museums - Fuqia e Muzeve”. (Lapidariumi i Muzeut Kombëtar të Kosovës, ora 19:00)