22 Shkurt 2020

Mbi 5 milion britanikë nënshkruajnë peticion për qëndrimin në BE

Londër, 25 mars - Sipas të dhënave mbi peticionin parlamentar online, deri pasditen e 24 marsit u mblodhën mbi 5 milionë nënshkrime për moslargimin e Britanisë nga BE-ja.

Qeveria britanike ka theksuar herë pas here se Brexit shfaq vullnetin e popullit, por populli do ta shfaqë vullnetin e vërtetë për qëndrimin në BE nëpërmjet peticionit online.

Sipas rregullave përkatëse, nëse numri i nënshkrimeve arrin mbi 100 mijë, parlamenti duhet të nisë diskutimet për temat përkatëse.

Krahas kësaj, britanikët zhvilluan të shtunën një nga marshimet më të mëdha në histori, duke protestuar në rrugët e Londrës për një referendum të dytë. Sipas organizatorëve në marshim kishte rreth 1 milion vetë.

Tani BE-ja ka miratuar kërkesën e Britanisë për shtyrjen e Brexit-it duke dhënë dy projekte. Mandati përfundimtar i Brexit-it do të përcaktohet nëse Parlamenti Britanik mund të miratojë apo jo marrëveshjen e Brexit-it të refuzuar dy herë më parë. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 22 shkurt 2020

- Fillon kampionati ekipor në pingpong. (Salla e pingpongut në Prishtinë, ora 10:00)

- Grupi për Studime Juridike dhe Politike organizon konferencën për media ku do të prezantohet punimi me titull “Pesë gjërat që Qeveria e re e Republikës së Kosovës duhet t’i ketë parasysh sa i përket dialogut Kosovë-Serbi”. (Qendra e Konferencave ‘Orion’, ora 10:30)

- Federata e Arteve Mikse Marciale e Kosovës, mban konferencë për medie në prag të organizimit të Kosova Fighting Series 1. (Shtëpia e Sporteve, ora 11:00)

- Anibar International Animation Festival organizon koncertin me "Brumz Blluz". (Kinema Jusuf Gërvalla në Pejë, ora 21:30)