21 Tetor 2018

Kosova dhe Italia do të nënshkrujnë marrëveshje për bashkëpunim policor

Romë, 24 tetor - Ministri i Punëve të Brendshme, Flamur Sefaj, u prit nga ministri i Brendshëm i Republikës së Italisë, Marco Minniti.

Në këtë takim, theks i veçantë iu vu bashkëpunimit në mes të të dyja shteteve, e në veçanti në fushën e sigurisë, luftimit të krimit të organizuar dhe terrorizmit.

Ministri Sefaj falënderoi homologun e tij italian, për ndihmën dhe përkrahjen të cilën shteti italian i ka dhënë Republikës së Kosovës.

Ndërsa, ministri Minniti theksoi se bashkëpunimi në mes të dyja shteteve do të thellohet edhe më tej dhe se në të ardhmen e afërt do ta vizitojë Republikën e Kosovës, me ç‘rast do të nënshkruhet marrëveshje bilaterale për bashkëpunim policor në mes të këtyre dy shteteve.


 

Kalendari

Ngjarjet e datës 21 tetor 2018

- Shoqëria Civile e Ferizajt organizon MiniMaratonen 5 km "Vrapo për Tetorin" e cila mbahet për tu sensibilizuar me të gjitha vajzat dhe gratë që janë të prekura me kancer të gjirit, dhe të gjitha mjetet e grumbulluara nga ky event do të dhurohen për shërimin e tyre. (Ferizaj, ora 10:00)

- Dita e tretë e Festivalit të Rakisë vazhdon me punëtorin kreative, pjekja tradicone dhe bashkekohore e rakisë, cilësia dhe shija, krijimi i një brendi të rakisë, krijimi i një tregu të përbashkët. (Etnokompleksit të fshatit Kukaj, ora 12:00)

- Lëvizja Vetëvendosje mban konferencë për media. (Zyrat e Vetëvendosjes, ora 13:00)