27 Janar 2021

Italia zyrtarisht merr kryesimin e G20

Romë, 2 dhjetor - Kryeministri i Italisë, Giuseppe Conte, njoftoi se kryesimi i vendit të tij në G20 ka filluar.

Conte, nëpërmjet një postimi në Twitter në orët e mbrëmjes së kaluar tha se Italia zyrtarisht ka filluar me kryesimin në G20.

"Më 1 dhjetor, Italia zyrtarisht fillon me kryesimin në G20. Ne jemi të ftuar t'i përgjigjemi sfidave globale që na presin dhe të ndërtojmë botën e nesërme nga sot, duke lënë një planet më të mirë për fëmijët tanë", shkroi ai.

Kryeministri italian në postimin e tij publikoi edhe një video të incizuar pranë Koloseumit, simbolit të Romës.

Conte shprehu shpresën që vitin e ardhshëm të përfundojë pandemia e koronavirusit të ri (COVID-19), ndërsa samiti i radhës i liderëve të G20 do të zhvillohet më 30-31 tetor 2021 në Romë.

Italia mori kryesimin nga Arabia Saudite në samitin e organizuar në nëntor me anë të videokonferencës për shkak të COVID-19.

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 Dhjetor 2020

 - Kryetari i Sindikatës së Pavarur të Sektorit Privat të Kosovës,  Jusuf  Azemi është I ftuar nga Kryeministri I Kosovës Hoti  në një takim të përbashkët. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:30)  

- Mbahet seanca gjyqësore ndaj Dimitrije Raçiçeviq për peqpërdorimi i pozitës apo autoritetit zyrtar. (Gjykata Themelore në Ferizaj, Salla nr.II, ora 10:00)

- Lëvizja Vetëvendosje dorëzon ankesë në Gjykatë Supreme ndaj vendimit të PZAP-së. (Pallati i Drejtësisë, ora 11:00)

 

- Kryeministri në detyrë i Republikës së Kosovës, Avdullah Hoti, bën homazhe te Pllaka përkujtimore për hebrenjtë, që pësuan gjatë holokaustit. (Oborri i Qeverisë, ora 11:40)

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës dorëzon ankesë në Gjykatë Supreme ndaj vendimit të PZAP-së. (Pallati i Drejtësisë, ora 14:00)

- Mahet mbledhja e parë e rregullt e Këshillit Komunal për Siguri në Bashkësi në komunën e Rahovecit për vitin 2021. (Salla e Kuvendit Komunal në Rahovec, ora 15:30)

 

- Në kuadër të Festivalit të Dramës Shqipe "Talia e Flakës 2021" organizohet një panel diskutimi me prof. Fadil Hysaj, Jeton Neziraj dhe Besim Ugzmajli, rreth Labortarotit të Dramës Shqipe RKS_KOS Lab 2020-2021. (Skena e vogël të Teatrit të Gjilanit, ora 16:00)