17 Shkurt 2020

Irani goditet 2 baza të SHBA-së në Irak

Bagdat, 8 janar - Televizioni shtetëror iranian deklaroi se “janë hedhur 15 raketa dhe janë vrarë 80 amerikanë”.

Ndërsa agjencia gjysmëzyrtare iraniane e lajmeve “Fars” publikoi disa imazhe në lidhje me sulmet në fjalë.

IRGC-ja theksoi përmes një komunikate të shkruar se në kuadër të operacionit hakmarrës për vrasjen ditën e premte (3 janar 2020) të gjeneralit Qasem Soleimani me një sulm ajror amerikan, Baza Ajrore Ain al-Assad e SHBA-së në Irak është goditur me dhjetëra raketa balistike tokë-tokë.

“Në rast se SHBA-ja i kundërpërgjigjet sulmit, reprezalja do të jetë shumë më e ashpër dhe e rëndë”, theksohet në komunikatë.

Ajo paralajmëron gjithashtu vendet pritëse të bazave amerikane në rajon.

“Ne paralajmërojmë të gjitha vendet aleate të SHBA-së që nëse fillojnë sulme nga bazat në vendet e tyre kundër Iranit, ato do të jenë një objektiv i hakmarrjes ushtarake. Burimi i veprimeve armiqësore dhe agresore ndaj Iranit do të jetë në shënjestër në çdo situatë. Në krimet e tyre ne s’bëjmë dallim ndërmjet regjimit sionist dhe regjimit kriminel të SHBA-së”, thuhet mes të tjerash në komunikatën e IRGC-së, e cila gjithashtu këshillon popullin amerikan që të thërrasë në vend ushtarët e tij me mision në rajon.

Pasi goditi bazat amerikane në Irak, administrata e Teheranit i dërgoi Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara dhe sekretarit të përgjithshëm të OKB-së një letër, ku potencon se “nuk kërkojnë luftë”.

“Ne s’kërkojmë luftë. Paralajmërojmë kundër çdo aventure ushtarake që do të ndërmerret ndaj nesh”, nënvizohet në këtë letër.

Kurse Departamenti i Mbrojtjes së SHBA-së (Pentagon) bëri me dije se bazat e tyre në Anbar (Ain al-Assad) dhe Erbil të Irakut, në të cilat janë të dislokuar ushtarët amerikanë, janë sulmuar nga Irani me mbi 12 raketa balistike dhe se vazhdon puna për vlerësimin fillestar të dëmeve.

“Më datë 7 janar, rreth orës 5:30 të mbrëmjes me kohën e Zonës Lindore të SHBA-së, Irani sulmoi me më shumë se një duzinë raketa forcat e SHBA-së dhe koalicionit në Irak. Është e qartë se këto raketa u hodhën nga Irani dhe synuan të paktën dy baza ushtarake irakiane që strehojnë ushtarë amerikanë dhe personel të koalicionit në Al-Asad dhe Erbil”, thuhet në një komunikatë me shkrim nga zëdhënësi i Pentagonit, Jonathan Hoffman.

“Ne jemi duke punuar për vlerësimet fillestare të dëmeve të këtij sulmi. Pentagoni ka marrë masa për të mbrojtur të gjithë ushtarët dhe personelin amerikan. Bazat kanë qenë në gatishmëri për shkak të indikacioneve se regjimi iranian planifikonte sulme kundër forcave dhe interesave tona në rajon”, shtoi ai.

Kurse zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë, Stephanie Grisham, deklaroi se Presidenti Donald Trump është informuar, po monitoron nga afër situatën dhe po këshillohet me ekipin e tij të sigurisë kombëtare.

Kalendari

Ngjarjet e datës 17 shkurt 2020 - Në 12 vjetorin e Shpalljes së Pavarësisë së Republikës së Kosovës Garda ceremoniale bën ngritjen e flamurit nga në prani të dy udhëheqësve shtetërorë, Albin Kurti dhe Vjosa Osmani. (Oborri i qeverisë, ora 8:00)

- Kryetari i Komunës së Rahovecit, Smajl Latifi organizon pritjen e mysafirëve për ndër të pavrësisë. (Zyra e Kryetarit Latifit, ora 8:00)

- Anëtarët e Kryesisë së Partisë Demokratike të Kosovës dhe deputetët e PDK-së, bëjnë homazhe në Prekaz, për nder të 12 vjetorit të Pavarësisë së Kosovës. (Kompleksi Memorial i Jasharajve, ora 8:30)

- Udhëheqës të Komunës së Skenderajt bëjnë homazhe të shtatorja e Adem Jasharit. (Skenderaj, ora 9:00)

- Komuna e Rahovecit bën homazhe në të gjitha vendrëniet dhe pllakat e dëshmorëve të Rahovecit. (Rahovec, ora 09:00)

- Dy udhëheqësit shtetërorë, kryeministri Albin Kurti dhe kryeparlamentarja Vjosa osmani vendosin kurora te kompleksi memorial Adem Jashari.
(Prekaz, ora 9:10)

- Komuna e Skenderajt dhe Komuna e Drenasit organizojnë homazhe të Kompleksi Memorial 'Adem Jashari'. (Prekaz, ora 9:30)

- Komuna e Skenderajt dhe Komuna e Drenasit organizojnë homazhe të Memorial i dëshmorëve në Marinë. (Marinë, ora 9:30)

- Kuvendi Komunal i Skenderajt mban seancë solemne në 12 vjetorin e Pavrësisë. (Objekti i Komunës së Skenderajt, ora 10:00)

- Me rastin e 12 vjetorit të shpalljes së pavarësisë së Kosovës, Kryesia e LDK-së dhe veprimtarë bëjnë homazhe te varri i Presidentit Historit Dr. Ibrahim Rugova. (Velani, ora 10:00)

- Dy udhëheqësit shtetërorë, kryeministri Albin Kurti dhe kryeparlamentarja Vjosa osmani  vendosin kurora pranë varrit të Presidentit Ibrahim Rugova dhe te varri i Veprimtarit Adem Demaçi. (Velani, ora 10:30)

- Kuvendi i Republikës së Kosovës mban seancë solemne nën kujdesin e Znj.Vjosa Osmani Kryetare e Kuvendit të Republikës së Kosovës ku të pranishëm do të jenë kryeministri Albin Kurti, përfaqësues të Familjes Jashari, familjes Rugova, deputetë të këtij legjislacioni dhe të ftuar ndërkombëtarë e vendorë. (Kuvendi i Republikës së Kosovës, ora 11:00)

- Agjencia Shtetërore e Arkivave të Kosovës dhe Drejtoria e Përgjithshmë e Arkivave të Shqipërisë organizojnë hapjen e ekspozitës “Kosova në arkivin e shtetit shqiptar”. (Lapidariumi i Muzeut Kombëtar të Kosovës, ora 11:00)

- Në 12-vjetorin e shpalljes së Deklaratës së Pavarësisë së Kosovës, kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri me bashkëpunëtorët bëjnë homazhe tek varrezat e qytetit. (Gjilan, ora 11:00)

- Komuna e Istogut mban seancë solemne me rastin e 12-të vjetorit të Pavarësisë së Republikës së Kosovës. (Salla e Kuvendit Komunal të Istogut, ora 11:00)

- Kryetarja e Kuvendit të Republikës së Kosovës Vjosa Osmani dhe Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti vizitojnë Forcën e Sigurisë se Kosovës ku edhe do iu drejtohen me fjalë përshëndetëse trupave të FSK-së. (Kazerma “Adem Jashari”, ora 12:00)

- Kuvendi Komunal i Rahovecit mban seancë solemne për nder të “17 Shkurtit”. (Salla e Kuvendit Komunal, ora 12:00)

- Muzeu Kombëtar i Kosovës organizon hapjen e ekspozitës me tematikë arkeologjike “Trashëgimia Arkeologjike Adriatiko-Meditariane në Kosovë” të autorit Tomor Kastrati. (Objekti i Muzeut, ora 12:00)

- Komuna e Istogut organizon homazhe dhe vendosje kurora lulesh tek Lapidari i Dëshmorëve në qendër të Istogut . (Istog, ora 12:00)

- Për nder të 12-vjetorit të Pavarësisë së Republikës së Kosovës, Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit do të organizojë ceremoninë e ndarjes së çmimeve për letërsi për vepër jetësore dhe çmimet tjera vjetore për vitin 2019. (Kabineti i ministres Vlora Dumoshi, ora 13:00)

- Kryetarja e Kuvendit, Vjosa Osmani merr pjesw nw prezantimin e Obeliskut Newborn me pamje të re. (Newborni tw Pallati i Rinisw, ora 13:00)

- Komuna e Skenderajt organizon manifestimin qendror pë Pavarësinë. (Sheshi Adem Jashari në Skenderaj, ora 13:00)

- Komuna e Rahovecit organizon program qendror festiv. (Qendra e Kulturës ‘’Mensur Zyberaj’’, Rahovec, ora 13:00)
 
- Komuna e Istogut organizon programi festiv me këngë e valle për pavarësi. (Para Qendrës Kulturore në Istog, ora 13:00)

- Komuna e Skenderajt organizon turnir në futboll të vogël të quajtur 'Kupa e Pavarësisë'. (Shkolla profesionale në Skenderaj, ora 15:00)

- Komuna e Rahovecit organizon finalen e garave në futboll në mes katër shkollave në komunën e Rahovecit. (Palestra Sportive ‘’Mizahir Isma’’, Rahovec, ora 16:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, për nder të 12 vjetorit të pavarësisë së Kosovës, u drejtohet ushtarëve të FSK-së. (Kazerma “Adem Jashari”, ora 16:00)

- Baleti Kombëtar i Kosovës organizon shfaqjen “Ngjyrat e vallëzimit”. (Teatri Kombëtar i Kosovës, ora 17:00)

- Komuna e Gjilanit mban akademi për nder të ditës së mëvetësisë së Kosovës, ku edhe do të ndahen çmimet, Nderi i Qytetit dhe Heroinat e Qytetit. (Salla e teatrit të qytetit të Gjilanit, ora 17:00)

- Organizohet pritje shtetërore me rastin e 12 vjetorit të Shpalljes së Pavarësisë se Kosovës. (Bogdanipolis, Katedralja Shën Nënë Tereza, ora 18:00)

- Kosovafilmi organizon Javen e filmit shqiptar në Prishtinë. (Kino ABC, ora 19:00)

- Teatri Kombëtar i Kosovës organizon shfaqjen “Bryma e vdekjes”. (Teatri Kombëtar, ora 20:00)